Strana 3 z 3
- Vzkazy pro ASUS, Gigabyte a MSI
– aneb na čem zapracovat v roce 2019
Tři z hlavních výrobců základních desek jsou dlouholetými partnery našeho magazínu a velice rádi testujeme nejen jejich desky a nabízíme samozřejmě konstruktivní kritiku z praxe. Z předchozích částí článku už víte, jak se věci mají, abych hodnocení základních desek a počínání našich tří výrobců uzavřel, mám tu ještě takový vzkaz a hodnocení každého z nich a myslím, že s tím bude spousta čtenářů souhlasit.
Začněme u nejmenšího, který to má logicky o něco těžší proti oběma mnohem větším výrobcům. Přesto MSI se určitě docela snažilo. Potěšilo hlavně designem napájení u levnějších desek, který má pravděpodobně nejlepší ze všech konkurentů (alespoň u některých modelů). Stejně tak má solidně řešené i chlazení u většiny nových i levnějších desek. Osobně mám v případě MSI tři výtky. Používání laciného a nekvalitního integrovaného zvuku i u jinak solidních desek, což je podle mě dost zásadní věc a bylo by opravdu krokem vpřed, pokud by u populárních MORTAR modelů, MSI začalo používat co možná nejlepší integrovaný zvuk, protože spousta uživatelů jej bude primárně používat a rozdíl mezi ALC 892 apod. proti ALC 1220 je propastný.
Druhá výtka se pak týká designu a vzhledu většiny desek. Je nudný! S výjimkou MEG Creation a TITANIUM edic, všechny ostatní desky MSI vypadají, jak kdyby designér měl těžkou depresi. Černá doplňuje černou. Decentní RGB podsvícení to nezachrání. Musím říci, že právě MEG Creation X399 zachránila mé vnímání MSI letos, protože jinak jsem z toho černého designu prakticky všech desek, začínal být trochu nešťastný. Takže doufám, že u MSI sehnali nějakého veselejšího designéra pro nadcházející série.
Třetí výtka se pak týká absence kvalitních mATX desek. Nechápu, proč musí mí MSI v nabídce 5x ATX X470 a žádnou mATX? Stejně tak žádná levná mini-ITX A320? Chtělo by to doplnit díry v nabídce. Jinak MSI v roce 2018 dobrý, drží kvalitu, rozumné ceny a snaží se i o posun kupředu a X399 MEG Creation je příjemným překvapením roku.
Společnost Gigabyte byla podle mého názoru určitě viditelně nejaktivnější z našich tří výrobců desek v roce 2018. Výrazně inovovala svůj hlavní design desek a výrazně zapracovala na řadě prvků i nabídce. Přinesla také svůj nový přepracovaný BIOS apod. Ačkoliv má v řadě oblastí ještě hodně práce, BIOS stále není tak přehledný, jak by být mohl, chtělo by to také sjednotit a učesat aplikace pod Windows.
Co mě moc nelíbí, je změna logiky a systému značení jednotlivých základních desek, kdy Gigabyte své tradiční číslování vyměnila za takové, které fakticky používá ASUS. Tedy „kódová“ nic neříkající značení desek systémem „Ultra-mega-extreme“. Číslování v podobě Gaming 5 či UD5 bylo přehlednější, jasnější, co je vyšší a nižší model a jednoznačně bylo zřejmé, že jde o Gigabyte desku. Změna značení na současný nepřehledný zmatek, který prakticky kopíruje ASUS a jeho značení, se mě osobně vůbec nelíbí, považuji to celé za chybu a zbytečnou ztrátu zavedeného značení, které uživatelé znali, a hlavně bylo přehledné a Gigabyte tím i ztratilo vlastní identitu. Nechápu, proč nemohlo zůstat třeba „Gigabyte AORUS X470 Gaming 7“ apod. Dávalo moc smysl?
Co mě také moc nelíbilo, bylo u některých modelů desek šetření na napájecí kaskádě, a hlavně problémy s tím, že default/auto nastavení neznamenalo, že procesor jel skutečně na základním taktu s dodržením všech nastavení a parametrů výrobce. S tím mělo letos problém více výrobců desek u více modelů a bylo by dobré, aby si na to GB dalo pozor. Jinak ale má hlavní výtka směřuje opět k nepochopitelné absenci nabídky některých formátů desek. Absence opravdu kvalitní desky v mATX provedení v rámci X470, B450 i X399 je velký problém. Gigabyte mě naopak potěšilo návratem heatsink chladičů na napájecí kaskády, opravdu výrazným zlepšením výkonu chlazení na svých deskách a také trochu učesanějším ale moderním designem i výbavou hlavně nedávno uvedených nových modelů. Takže doufám že to bude pokračovat (i pro nějaký mATX model konečně).
No a na závěr tu máme ASUS. Jeden z našich hlavních partnerů, ale musím upřímně říci, že v roce 2018 to ASUS na poli základních desek dost flákal. Ne že by neměl zajímavé kvalitní desky, kdy zejména nový ROG Crosshair X470 se hodně povedl, ale prakticky žádnou výrazně neoslnil, a dokonce se nechal předehnat konkurencí na určitých platformách, protože nenabídl žádnou novinku.
V první řadě ASUS byl jedním z výrobců, který měl ten problém s uváděním skutečného množství fází u některých desek. Pokud má deska 4 fáze, netvrdím že jich má 6+2 či 8 apod. Doufám, že si na to dá ASUS větší pozor. Současně měl ASUS ten problém u některých desek, že jeho „auto/default“ nastavení BIOSu přetaktovalo procesor, aniž bychom jako uživatelé o tom věděli, což ovlivnilo výsledky testování výkonu procesorů i desek samotných. Takže doufám, že i na to si dá ASUS pozor a auto/default nastavení bude skutečně základním nastavením bez skrytého přetaktování.
ASUS ale zklamal nabídkou desek v některých případech. V první řadě, sice uvedl na trh tu parádní levnou mATX pro B360 (STRIX) a super skvělou mATX Z390 ROG GENE desku. Bohužel, obě tyto desky jsou pro naprosto nezajímavou platformu. ASUS je však z nějakého důvodu nevydal ve verzích pro v roce 2018 atraktivnější RYZEN procesory, což je velká škoda, protože obě by byly určitě bestsellery. Zejména absence kvalitní mATX X470 desky je pro mě záhadou, když na Z390 platformě existuje. ASUS ale nemá ani skutečně kvalitní mATX (včetně ALC 1220 apod.) v rámci B450 ani dokonce vůbec žádnou levnou solidní mini-ITX pro A320 a B450. Z nepochopitelného důvodu ASUS neuvedl ani žádný vylepšený model pro špičkovou X399 platformu, čímž tak svůj ZENITH, který byl nejlepší deskou v roce 2017, nechal propadnout se za MSI i Gigabyte a jejich vylepšené X399 modely, s mnohem lepším napájením a modernizovanou výbavou. Určitě nejsem sám, kdo si podivně neúplné nabídky desek a neuvedení zjevně chybějících modelů na trh, všiml. Tohle u ASUSu někdo zaspal.
Velkým zklamáním je pro mě také osud TUF série. Výjimečná řada TUF SABERTOOTH, která měla nadstandardní zpracování klíčových prvků a k tomu 5 let záruky, byla vyhledávaným a unikátním řešením pro mnohé uživatele. ASUS jej v roce 2018 definitivně zlikvidoval. TUF odrbal na výbavě a kvalitě, vzal jí výjimečnost 5ti let záruky a udělal z ní další levnou řadu pro hráče, která upřímně nijak moc nevybočuje z nabídky levných desek i ostatních výrobců (vyjma možnosti designové kompatibility i s dalšími produkty). Jsem hodně zklamaný z toho, co ASUS s TUF Sabertooth sérií udělal. Nechápu tohle rozhodnutí, protože vypadá, jako by ASUS rezignoval na kvalitu. 5ti letá záruka a tomu odpovídající TUF kvalita desek na trhu teď jednoznačně chybí.
Celkově mám pocit, že rok 2018 ASUS poněkud prospal. Design chlazení jeho desek je v řadě případu horší než u konkurence, která se vrátila k účinnějšímu heatsinku apod. Absence nabídky některých formátů a modelů je zarážející (zejména u ASUSu, který se nikdy nebál unikátních řešení) a prostě tohle nebyl dobrý rok pro ASUS. Pokud se ve firmě někdo bude divit nějakému poklesu prodejů, tak opravdu nevím, čemu se diví. Pro zajímavou RYZEN platformu ASUS nemá žádnou kvalitní mATX ani skutečně cenově dostupnou mini-ITX, nevydal žádnou aktualizovanou a posílenou ultra TOP desku v rámci X399 platformy a tak dále. ASUS samozřejmě stále má špičkové desky, podle mého názoru má stále nejlepší, nejpřehlednější design BIOSu i většiny podpůrných aplikací, i když i tady bych uvítal, pokud by ASUS sjednotil zejména RGB aplikace do jedné pořádné. Je v to už pěkný bordel. Každopádně v roce 2019 doufám, že ASUS pořádně zabere a zapracuje na detailech desek, nabídne ITX i mATX řešení v celé šíři kvality nabídky i na AMD platformě, která zcela jistě bude většinu roku pro běžné uživatele atraktivnější než Intel, na jehož 10nm si ještě dlouho počkáme. A opravdu by mě potěšil návrat TUF série v bývalé kvalitě Sabertooth a těmi 5ti lety záruky v základu. Citelně chybí na trhu. Na místo toho by ASUS mohl omezit nabídku STRIX a ROG verzí zejména ve formátu ATX, kterých má zbytečně mnoho. Doufám, že ASUS uvidíme v roce 2019 v lepší formě …
Takový byl tedy rok 2018 z pohledu základních desek. Pro mě stále velmi zajímavé téma, i když pro mnohé jsou desky trochu přehlížené, já je považuji za klíčový prvek PC ovlivňující zásadně výkon CPU, GPU, SSD, stabilitu i výbavu. V redakci máme ještě pár zajímavých loňských modelů, které si otestujeme a jinak už se těšíme na novinky, a tedy velmi pravděpodobně B550 a X570 desky od AMD možná s PCIe 4.0, a dost možná v závěru roku i úplně novou patici a platformu pro 10nm procesory Intelu. Klíčový bude ale určitě až rok 2020, kdy uslyšíme asi už více o DDR5 a hlavně úplně nové patici a generaci AMD procesorů i více o 10nm procesorech Intelu. Rok 2019 ale určitě bude zajímavý, pokud jde o nabídku desek, a jak jste si přečetli výše, jednotliví výrobci mají co zlepšovat :). Souhlasíte?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|