Strana 1 z 3
- Základní desky v roce 2018 – nejlepší a nejhorší trendy,
modely a vzkaz pro ASUS, Gigabyte a MSI
Jaké platformy si pro nás společnosti AMD a Intel letos připravily? A co zajímavého se odehrálo na poli desek? Nabídka základních desek jde samozřejmě ruku v ruce s nabídkou procesorových platforem AMD a Intelu. Rok 2018 byl prakticky bez novinek, pokud jde o skutečně novou platformu. Intel a AMD totiž zůstaly na stejných paticích. Oba výrobci mají v současnosti dvě. Jednu mainstreamovou, druhou pro high end řešení. V případě AMD je to tedy AM4 a TR4, v případě INTELu pak LGA 1151 a LGA 2066. Jedinými novinkami tak byly většinou vylepšené verze jednotlivých čipsetů.
To ale neznamená, že by na poli základních desek byla nuda. Právě naopak. V tomto článku se tedy ohlédneme za událostmi, trendy a vyhlásíme si několik zajímavých konkrétních modelů desek, a zhodnotíme působení a nabídku našich tří hlavních výrobců, kterým se na našem webu věnujeme (ASUS, Gigabyte a MSI).
- AMD platforma v roce 2018
Společnost AMD už při uvedení nových procesorů v roce 2017 s architekturou ZEN a paticí AM4 a TR4 jasně řeklo, že bude držet kompatibilitu minimálně do roku 2020. A to plní. Je tedy možné používat starší desky i pro nové procesory. Drobnou komplikací pro některé uživatele může být fakt, že starší desky obvykle nemají aktualizovaný BIOS s podporou pro nové procesory, což je problém, pokud si je koupíte dodatečně a někde se dlouho válí na skladě a máte k nim jen ten nový procesor. U mainstreamových desek tak může být aktualizace trochu oříšek, pokud nemáte k dispozici i starší čip. U high endových desek naštěstí výrobci prakticky vždy mají na desce systém "FLASH-back", který umožňuje aktualizovat BIOS i bez kompatibilního CPU.
AMD letos uvedlo vylepšené čipsety X470 a B450, které nahradily starší X370 a B350. Novinek příliš není, kromě lehkých aktualizací po výkonové stránce a podpoře novinek v rámci pčocesorů, většinou AMD pracovalo na aktualizacích základního mikrokódu AGESA ovladačů BIOSu a tak starší i novější desky mají mnohem lepší podporu a výkon různých DDR4 pamětí a řadu dalších vylepšení pokud jde o výkon, snížení latencí apod. Z hlediska výbavy žádné zásadní novinky u mainstreamové AM4 platformy nepřišly.
U highendové platformy X399 nebyl důvod nějaký nový čipset uvádět. Výrobci desek však vzhledem k tomu, že druhá generace Threadripper procesorů zdvojnásobila počet jader ze 16 na 32, čemuž také odpovídá TDP procesorů, připravili aktualizované modely svých základních desek s výrazně posílenými napájecími kaskádami i jejich chlazením. Jinak X399 zůstává plně aktuální, v současnosti je nejvybavenější a nejlepší desktopovou PC platformou vůbec, kdy zejména počtem PCIe linek apod. poráží konkurenční X299 od Intelu.
- Intel platforma v roce 2018
Intel naštěstí nezopakoval „kousek“, který předvedl při uvedení Z370 platformy. Jak víte Z370 je jen přeznačený Z270, patice LGA 1151 zůstala, architektura 14nm procesorů také, ale Intel uměle zakázal podporu „nových“ COFFEE LAKE procesorů na starších deskách, takže jste si museli kupovat Z370 desku, i když jste doma měli prakticky identickou a stejně vybavenou i funkční Z170/Z270 desku. S uvedením až 8jádrových COFFEE LAKE Refresh Intel naštěstí tuto praxi nezopakoval. Uvedl sice Z390 platformu, ale zůstala i kompatibilita se Z370. Realitou navíc je, že Z390 je jen přejmenovaný Z370 s drobným vylepšením jednoho/dvou prvků výbavy. Většina výrobců desek uvedla na trh tedy několik špičkových Z390 modelů a zbytek Z390 tvoří prakticky jen přejmenované Z370 modely. Intel současně uvedl také B360 a další levnější čipsety, aby na konci roku zjistil, že na ně nemá 14nm výrobní kapacity, a tak chystá dodatečně B365, který místo 14nm bude vyráběn zpět 22nm. To je tak vlastně jediná novinka.
Pokud jde o high end platformu, tak X299 zůstala stejná. Jedinou změnou je, že Intel byl donucený odemknout u „nových“ Core 9000 procesorů pro LGA 2066 patici plně u všech celý počet 44 PCIe linek, protože AMD s jeho ThreadRipper má u všech modelů 64 linek. Intel u minulé řady nabízel 44 linek jen u TOP modelů, levnější verze s menším počtem jader měly třeba jen polovinu, což bylo „vtipné“, protože polovina vaší X299 desky tak prakticky byla k ničemu, protože procesor neměl dostatek PCIe linek na všechnu výbavu. I tak Intel X299 zaostává, pokud jde o stupeň výbavy za AMD X399 a také zůstává omezena na maximálně 18 jádrové procesory, kdy Intel sice několikrát během roku vyhrožoval 28 jádrovým CPU pro desktop, ale ten se do LGA 2066 nevejde, vyžaduje tu obří serverovou LGA 3647 patici, tedy úplně jiné desky. Celá tahle C621 platforma je tak absurdní, že o ní jako o desktopové nelze ani hovořit.
A jaké základní desky nás v roce 2018 zaujaly a jaké jiné věci kolem základních desek se v roce 2018 udály a získaly naši pozornost? Podívejme se na to …
|