Strana 3 z 4
- V praxi – Instalace a kvalita zvuku
Obě zvukové karty se instalují totožně, neboť používají stejný software. Tím je BlasterX Acoustic Engine Pro. Zajímavé ale je, že levnější varianta G1 funguje i se základním ovladačem ve Windows, je tedy plug and play.
Zvukové karty tedy zapojíte skrze USB konektor, stáhnete ovladače ze stránek výrobce, v mém případě 69MB veliké (W7_64bit). Instalace je velmi jednoduchá, zabere asi 2 minuty a vyžaduje restart počítače.
Po restartu už pouze spustíte aplikaci „BlasterX Acoustic Engine Pro“ skrze nově vytvořeného zástupce na ploše. V této aplikaci si poté můžete mezi zvukovými kartami libovolně přepínat, pokud je jich zapnutých více naráz, jako to je v mém případě. Aplikace bohužel není počeštěná tedy, kdo neovládá plně angličtinu, bude se asi chvíli rozkoukávat.
A jaká je tedy po stránce zvuku?
Protože jsou tyto externí zvukové karty primárně určený hlavně pro uživatele s notebooky, rozhodl jsem se je tedy otestovat na mém notebooku HP EliteBook 8560W, který je vybaven opravdu velmi základním zvukovým čipem a kvalita produkce je opravdu velmi bídná. Přesně pro takové lidi jsou tyto zvukové karty G1 a G5 určeny.
Testování jsem se rozhodl udělat za pomocí více zařízení. Nejprve s headsetem STRIX od ASUS, který jsem již měl možnost otestovat samostatně dříve. Poté se zapojeným reproduktorem firmy BenQ Trevolo. A následně s AV Recieverem Onkyo TX-SR876 ve spojení s kvalitním setem HIFI 5.0 reproduktory Tannoy Revolution Signature DC6T.
- Kvalita zvuku – Hudba a filmy
Testoval jsem jak horší kvalitu MP3, tak tu lepší, ale také hudbu ve formátu FLAC. Zajímala mě ale i velmi běžná kvalita 320kbps. Testoval jsem většinu dnešních žánrů od Popu k Rocku, ale i vážnou hudbu. Také doporučuji na poslech strunové nástroje, kde opravdu vynikne kvalita jak zvuku, tak i možnosti reproduktoru..
Nejdříve jsem otestoval hudbu na sluchátkách Asus STRIX PRO, které momentálně používám. Po poslechové stránce jsem nezaznamenal jediný problém a vůči integrované zvukové kartě v notebooku to byl opravdu velký skok v kvalitě zvuku. V přiloženém SW jsem dokonce nemusel nic moc ladit a většinu věcí jsem nechal na default, nebo úplně vypnul. Poté jsem vyzkoušel reproduktor BenQ Trevolo, který s touto zvukovou kartou také příjemně ožil. Pouze bassy nemá tento reproduktor tak dobré, ale to je dáno jeho konstrukcí. Ve finále jsem připojil zvukovou kartu na reciever Onkyo a otestoval zvuk na kvalitních HIFI reproduktorech Tannoy Revolution DC6T Signature. Zvuk byl doslova luxusní a zde se konečně ukáže možnost zvukové karty na 100%. Samozřejmě je ale důležité použít zvukovou stopu ve formátu FLAC, aby to mělo nějaký smysl.
U modelu G5 pak oceňuji možnost propojit reprobedny pomocí optického výstupu, díky čemuž pak dosáhnete na nativní podporu 5.1 nebo 7.1 zvuku třeba skrze kvalitní AV Reciever. Tím se samozřejmě otevírají další možnosti třeba ohledně prostorového zvuku při přehrávání filmů s DTS nebo Dolby Digital zvukovou stopou. Samozřejmě celkově má G5 jasně lepší kvalitu podání zvuku, díky mnohem lepší elektronice, kterou obsahuje. Zvuk je bohatší po všech stránkách. G1 je zvukově plošší, nabízí ale stále překvapivě znatelné zlepšení proti klasickým integrovaným zvukovým kartám. Díky přidaným funkcím je proti nim určitě ale celkově šikovnější. G5 je ale zvukově mnohem lepší. Prostorový zvuk, který obě zvukové karty virtuálně napodobují, je u G5 lepší. Stejně tak má zesilovač atd. Rozhodně jde o mnohem lepší řešení kvalitou zvuku, než drtivá většina integrovaných zvukových karet jak v PC, tak v konzolích.
Hry jsem testoval hlavně na sluchátkách a to v pěti hrách - World of Tanks, Far Cry Primal, Zaklínač 3, Fallout 4 a GTA5. Po zvukové stránce nemám výhrad. Všechny hry získaly na skvělé atmosféře a dokonce lze využít funkce „Scout mode“, která pomáhá indikovat směr, odkud se ve hře zvuk ozývá. Což může pomáhat v 3D akcích, nebo třeba hororový hrách.
Dále tu hráči her mohou využít uložené profily, které se nachází v aplikaci BlasterX, jak je vidět na přiloženém obrázku. Přepínání mezi nimi je pak otázkou pár vteřin. I tady zvukově G5 snadno převálcuje levnou G1 a to ve všech ohledech. G1 nabízí jen základní zvukové řešení a navrch pár funkcionalit, které jsou jen o málo lepší než integrovaná zvuková karta, ale G5 ukazuje potenciál externího zvukového řešení naplno. Čistější bohatší zvuk ve všech ohledech, lepší basy, lepší výšky, lepší prokreslení a celkově i lepší podání prostorového zvuku. Zejména právě ve sluchátkách je slyšet jasný rozdíl mezi G5 a G1 a samozřejmě proti klasickým integrovaným řešením.
Pokud se zaměřím na dodávaný SW firmy Creative, ten doznal vůči předchozí generaci spoustu změn a působí celkově moderním dojmem. Vše je přehledné, akorát není v češtině, alespoň jsem českou verzi na stránkách nenašel. Obslužný program také plně podporuje i nové Windows 10, s čímž měla firma z kraje chvíli problémy, ale to měla většina firem, takže momentálně je všechno v pořádku. Obě karty tedy fungují bez problémů.
Takže pojďme k závěru.
|