Strana 1 z 4
- 2x CREATIVE Sound BlasterX v TESTu
– G1 a G5 externí zvukové karty v akci. Kvalitní zvuk všude?
Dnes se podíváme na dvě externí zvukové karty od společnosti CREATIVE. Co nabízí externí zvuk? Společnost Creative je již dlouhá léta velká stálice na trhu se zvukovými kartami, a nedávno začala firma prodávat i nové externí zvukové karty připojované přes USB a fungující nejen s PC s Windows. Tyto zvukové karty jsou tedy určeny hlavně pro majitele notebooků, které obvykle neoplývají kvalitním zvukovým čipem a to ani na poměry integrovaných zvukových karet. Zlepšit zvuk ale můžete i připojením ke konzoli, Mac počítačům nebo dokonce i tabletům a telefonům (G5 verze).
Rozhodl jsem se tedy otestovat dvě externí zvuková řešení. A to úplně základní model v podobě Sound BlasterX G1, který se prodává kolem 1 100 korun s DPH a má velikost USB flash disku, a současně se také odíváme na luxusnější a lépe vybavený model označený jako Creative Sound BlasterX G5, který je vybavenější, větší, má širší podporu připojitelných zařízení ale je také dražší a jeho cena se pohybuje kolem 3 300 korun s DPH.
- Creative Sound BlasterX G1
„Moderní maloformátové zařízení Sound BlasterX G1 s technologií Plug-and-Play přináší křišťálově čistý zvuk o vysokém rozlišení se 7.1 HD pozičním prostorovým zvukem. Nabízí okamžité posílení zvukového výkonu pro intenzivní herní zážitek pro stolní počítač, Mac a PS4.“
Jedná se o řešení ne nepodobné tomu, jaké se nachází u mnoha sluchátek, zejména pokud jsou do USB. Velikostně i řešením se jedná o nejjednodušší zvukovou kartu vůbec.
- Creative Sound BlasterX G5
„Kapesní zařízení Sound BlasterX G5 přináší masivně vynikající kvalitu herního zvuku v působivě drobném formátu. Tento virtuální 7.1 24bitový/192kHz, 120dB USB digitální převáděč zvuku (DAC) a sluchátkový zesilovač přináší jedinečný herní zvukový zážitek se sluchátky pro počítač i herní konzole.“
Už na pohled mnohem masivnější, ale stále mobilní externí zvukové řešení, které zjevně obsahuje více elektroniky, ale také manuálních ovladačů i konektorů. I toto řešení lze ale přes USB připojit k různým zařízením (nejen k PC a oběma velkým konzolím) a dosáhnout tedy teoreticky lepšího zvuku. Samozřejmě cena tomu všemu také odpovídá.
A co tedy obě řešení v praxi nabízejí? Na to jsme se podívali …
|