Strana 4 z 5
- V praxi - kvalita zvuku a ergonomie
Jak už tedy víte, ASUS ROG Theta jsou v případě Electret a 7.1 verzí technicky velmi odlišné produkty. A tak nepřekvapí, že se také výrazně liší funkčně pokud jde o kvalitu zvuku. Začněme tedy u verze s 3,5mm jackem, který spoléhá na kvalitu zvukové karty, ke které jej připojujete.
ASUS nám poslal pro otestování svůj starý, ale stále působivý masivní a kvalitní externí USB DAC Essence One MKII, ale v redakci máme ještě kvalitnější interní zvukovku Essence STX II. Tedy Hi-Fi řešení, které dává vyniknout kvalitám sluchátek či reproduktorů, které k nim připojíte. A co jsme zjistili?
- ROG Electret - kvalita zvuku
Slibovaná Hi-Fi kvalita a čistota zvuku se dostavuje. Prokreslení výšek, středů, vše je naprosto vynikající. Na poměry herních sluchátek je tohle extra třída. Opravdu headset, který má „křišťálově čistou“ kvalitu zvuku. Upadnutý špendlík slyšíte v každém detailu. A je jedno, zda film, hudba nebo hry, zvukové detaily jsou nádherně prokreslené a nic nechybí, není zastření apod. Bohužel až na jeden aspekt.
Basy! Spousta headsetů trpí na přebasování, nebo na fakt, že basy jsou jen tupé bouchání. Tenhle headset je jiný. Upřímně jsem snad nikdy netestoval žádný basově podobný. Jakkoliv jsou i basové tóny velmi čisté a jasně prokreslené, jsou neuvěřitelně slabé a rychle se ztrácí ve všem ostatním. To znamená, že výsledný zvuk těchto sluchátek působí velmi plochým dojmem. Prostě to nemá hloubku. A zjevně to není vada našeho kusu, ani vada zvukovky, prostě takhle jsou udělaná. Je to ale trochu divné naladění.
Druhý model je naprosto odlišný, spoléhá na vlastní integrovanou zvukovku, která je velmi podobná těm na nejkvalitnějších ASUS deskách (ALC 1220 s DAC). Je tedy bez přehánění tak o dvě třídy lepší, než to co v USB sluchátkách ve všech cenových hladinách, obvykle najdeme. A ten rozdíl je propastný.
Kvalita zvuku je vynikající, na USB řešení sluchátek na rovinu naprosto excelentní. A jediné, co tomu na trhu konkuruje, je ASUS ROG DELTA headset, který velmi podobnou zvukovku měl jako první. Proti němu ale Theta model přináší neobvyklé řešení se 4 měniči, tedy skutečný prostorový zvuk. Výsledek je zajímavý. Pro ty, kteří to mají rádi, tohle je asi nejlepší headset s prostorovým zvukem, který jsem kdy slyšel. Je čistý, je zřetelný, prostě není to jen SW řešení.
Nicméně já osobně mám radši zvuk bez toho aktivního 7.1. A i tady tenhle headset příjemně překvapuje. Středy, výšky ale i basy jsou čisté a s detaily, jasné a hlavně vyvážené. Basy jsou také v základním nastavení slabší, ale k tomuhle modelu je parádní aplikace se spoustou nastavení a ty basy se dají jednoduše přidat a doladit přesně tak, jak chcete.
Díky tomu Theta 7.1 strčí celkovou kvalitou zvuku model Theta Electret do kapsy. A platí to i o kvalitách mikrofonu. Ten je sice jen průměrný v obou případech, to samé najdete i na běžných herní headsetech za polovic i méně. Nejde tedy o studiovou kvalitou ani vzdáleně, ale model Theta 7.1 má díky SW vylepšením včetně AI čištění, výrazně navrch ve výsledku.
Bohužel ergonomicky je na tom Theta 7.1, díky vyšší hmotnosti, hůře než Theta Electret. Ten rozdíl je dost značný. Bavíme se o 650g proti 555g. Obojí se na hlavně docela pronese. Ale těch 650g je podle mě už za hranou. Speciálně když ani těch 555g u lehčí 3,5mm verze není zrovna málo. A nepřidá tomu ani velmi těžká kabeláž, kdy oba headsety mají extrémně kvalitní, ale tlusté, těžké kabely, navíc vedoucí z obou náušníků. Takže je docela cítíte při otáčení hlavou, či pohybu.
Oba headsety sice drží dobře, netlačí, ale už po pár desítkách minut je kvůli hmotnosti zřetelně cítíte, nošení tedy poznáte a jednoduše unavují. Zase jsou dobré na procvičení krčního svalstva :). Výborné jsou velké náušníky ty jsou příjemné. A to nejlepší je možnost vybrat si mezi částečně koženými a čistě látkovými měniči s lehce odlišným rozměrem. Ty kožené jsou znát a je v nich docela teplo. Látkové jsou subjektivně v mém případě mnohem příjemnější.
Takže k závěrům …
|