Strana 1 z 6
- Asus Xonar D2 - zvuková karta v akci
Dnes se podíváme na DDWorldu prozatím trochu opomíjené téma. Podíváme se na recenzi zajímavé zvukové karty ASUS Xonar D2. Má běžným lidem co nabídnout proti integrované zvukové kartě?
Před nějakou dobou firma Asustek se chlubila, že pracuje na vymakané zvukové kartě. Dnes je tato zvuková karta dávno na trhu a můžeme se jí pořádně podívat na zoubek. V dnešním review se na ni podíváme. Začněme charakteristikou. Představovat výrobce asi nijak zvlášť nemusím, s výrobky společnosti ASUS se setkáváme poměrně často. Asus Xonar D2 je 7.1 kanálová zvuková karta pro náruživé hráče a vůbec lidi, kteří dokáží ocenit kvalitní zvuk od kvalitní zvukové karty, disponující samozřejmě při tom potřebnými kvalitními reproduktory.
Karta je opatřena čipem C-Media HD Audio (CMI8788), který se stará o zvukové efekty. Dále je na kartě přítomen kodekový čip od Asusu s označením AV200 starající se o vysoké rozlišení zvuku, a to je až 192KHz/24-bit, čímž splňuje takzvaný "FULL DUPLEX HD". A ještě, aby toho nebylo málo, tak samozřejmě podporuje následující technologie: Dolby Digital Live, Dolby Headphones, Dolby Virtual Speaker, Dolby Pro-Logic IIx, DTS Connect (DTS Interactive and Neo:PC) a WMA-Pro support. A nechybí ani EAX 2.0, A3D 1.0, Directsound a OpenAL, což jsou další užitečné věci, které tato zvuková karta podporuje. Škoda jen, že chybí podpora EAX 5.0. Podpora je pouze EAX 2.0, které je již v dnešní době poněkud zastaralé. Na druhou stranu je rozdíl mezi EAX 5.0 A 2.0 malý a v praxi rozdíl poznáte jen těžko, což ale stále neomlouvá jeho absenci u špičkové zvukové karty orientované na hry - důvodem je ale to, že Creative si nejspíše chce parametry nejnovějšího EAX udržet pod pokličkou.
Karta se směle může rovnat X-FI verzím právě od Creative. Jako poslední důležitý čip zde máme CMI 8788 Oxygen HD procesor, který napomáhá k dalším kvalitním zvukovým efektům, kterými se může tato karta pyšnit. Zde se můžete podívat na parametry této zvukové karty:
ASUS Xonar D2 je namířen jako přímá konkurence zvukovým kartám Creative X-Fi, které jako jedny z mála jsou zaměřeny na hráče apod. Pokud bychom srovnávali parametry, tak co se týká signálů a šumů, je na tom ASUS Xonar D2 velmi dobře a papírově vypadá velmi zajímavě. Pokud jde o podporu technologií, pak trochu ztrácí, což je ale dáno tím, že Creative udělalo několik standardů, které se možná staly standardy více, než je zdrávo. Papírově největší slabinou je u ASUSu nepodpora nejnovějšího a hojně používaného standardu EAX.
Kvalitní zvuková karta je hlavně v hledáčku těch, kteří dokáží kvalitní zvuk ocenit. Podívejme se na dnes testovanou ASUS Xonar D2 i z pohledu vlastního hardwaru. Představme si tedy samotnou zvukovou kartu ...
|