Strana 6 z 6
- Asus Xonar D2 - Subjektivní hodnocení a závěr
Začneme tím subjektivním hodnocením a to pod Windows XP. Od chvíle, co jsem dal do PC Asus Xonar, tak nebyl nejmenší problém, jen jsem nainstaloval ovladače a už se testovalo a poslouchalo. To samé bohužel vůbec nemohu říci o Creative Soundblaster XtremeMusic. Bylo s ní mnoho problémů a dokonce bylo nemožné dokončit testy RMAA - do příště se pokusíme problémy vyřešit a karty srovnat pořádně. Nevím, čím to bylo způsobeno, ale je to opravdu veliká škoda. S integrovanou zvukovou kartou to bylo již bez problémů a fungovala tak, jak měla.
Co se týče našeho subjektivního porovnání kvality zvuku u všech třech karet, tak co do kvality a pohodlného fungování je na tom nejlépe Asus Xonar. Ve hrách je kvalitou zvuku nesporně nejlepší Asus Xonar, ale situace se zase obrací ve filmech, tam je o trošičku lepší X-Fi. Jediné, co nás na X-FI štvalo, bylo jakési "problikávání" zvuku, což opět konkurenční Asus Xonar za celý měsíc testování ani jedenkrát neudělal.
Pod Windows Vista tomu bylo podobně. Jenom připomenu, že Windows Vista a XP přistupují ke zpracování zvuku poněkud odlišně a výrobci měly velké problémy odladit starší zvukové karty a jejich ovladače a stále je situace všelijaká, jen ne bezproblémová. Instalace a manipulace s Asus Xonar D2 se malinko zhoršila, ale zase kvalita zvuku se kupodivu o hodně zlepšila a veškeré drobné problémky se vytratily. Což se o X-FI říci nedalo. Byly problémy vůbec kartu pod Windows Vista rozjet a testy RMAA už vůbec nefungovaly. Jinak s kvalitou to bylo téměř stejně jako u XPček. Ve filmech vítězí X-FI ve hrách zase Asus Xonar, ale třeba v takovém Medal of Honoru Xonar začínal mít drobné výpadky zvuku. Ale vše ostatní fungovalo skvěle a hlavně báječně hrálo.
Na okomentování máme dvě věci. Začneme srovnáním integrované zvukové karty a kvalitní zvukové karty. Přemýšleli jste někdy nad tím vyměnit integrovanou zvukovku na desce za něco lepšího, ale řekli jste si, že to za to nestojí? Pak byste se mohli znovu zamyslet. Rozdíl v zatížení CPU je obrovský, rozdíl v hodnotě FPS v některých případech také. No a pokud jde o samotný přednes zvuku, tak i s relativně běžnými reproduktory 5.1 ten rozdíl poznáte na první poslechnutí. Je to prostě „nebe a dudy". Bez kvalitní zvukové karty dnes nedáme ani ránu.
Druhou věcí na okomentování je X-FI vs ASUS Xonar D2. Dnes jsme otestovali jednu z nižších verzi X-FI, ale takřka s identickým základem, jako mají dražší Creative X-FI. Cena našeho provedení Creative X-FI Extreme Music činí přibližně 3000 korun s daní. Cena ASUS Xonar D2 je už celkem dost vysokých 5000 korun s DPH.
Pokud jde o bezproblémovost chodu, pak je vítězem ASUS. Pokud jde o nejlepší vlastnosti z hlediska nejnižšího zatěžování CPU, pak je vítězem X-FI, ale ASUS Xonar není významně horší. A pokud jde o zvuk karet samotný, pak je to poněkud subjektivní otázka. Přesto se nám ve hrách zdál lepší ASUS Xonar D2, ale třeba ve filmu bylo poslechově o něco lepší X-FI. Na hudbu se nám zase více líbil ASUS Xonar. Ty rozdíly tam jsou celkem slyšet a to i když se jedná parametrově o velmi blízké karty. Možná by to srovnání bylo lepší s vyšší verzí X-FI, ale tu jsme pro dnešek neměli k dispozici.
Co lze říci k ASUS Xonar D2? Za 5000 korun získáte velmi kvalitní zvukovou kartu, které udělujeme ocenění silver award. Nemůžeme říci bez srovnání se stejně drahými, že je to nejlepší karta na trhu, protože to nemáme otestované. Avšak ocenění si ASUS zaslouží hlavně za bezproblémovost, což se bohužel dnes až tak často u zvukových karet nevidí. Xonar totiž funguje skvěle i pod Windows Vista. ASUS Xonar D2 dále nabízí velmi vyrovnaný výkon kvalitativně srovnatelný s Creative X-FI. Pokud jde o přednes zvuku, tak subjektivně více než velmi dobrý ve hrách i hudbě. Cena je pak přímo úměrná kvalitě a zpracování, které jsou velmi, velmi dobré. ASUS Xonar byste určitě neměli vynechat z užšího výběru vaší nové zvukové karty.
" za bezproblémové fungování, skvělý výkon, zvuk i provedení"
Za zapůjčení Zvukové karty
děkujeme společnosti ASUS
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|