Strana 2 z 4
- Kabeláž a Instalace reprosoustavy s její kalibrací
Nejen reprobednami je tvořena zvuková soustava …
Volba správné kabeláže je velice důležitá a někdy dost opomíjená, proto si vysvětlíme proč tomu tak je, a jak se vyvarovat zbytečných chyb. Tloušťka kabelů tj. jeho průřez se odvíjí od výkonu beden/recieveru a od samotné délky kabelu, proto doporučuji tuto věc prodiskutovat přímo s prodejcem HIFI techniky. Na výběr máme defacto kabely měděné nebo stříbrné (je to směs stříbra).
Rozdíl je takový že měděný kabel má lepší poddání basů a stříbrný zas má lepší poddání výšek. Já třeba proto mám u předních sloupů kabel stříbrný, protože sou trošičku přebasované, tj. abych tento efekt zmírnil. Co se týče koncovek u kabelů máme buď holý kabel, který se oholí až na drát a ten se vsune do konektoru na recieveru/reprobedně a zašroubuje se, nebo máme takzvané „banánky“ které jsou snadnější na zapojení (musí se ale kvalitně připájet – nejlépe stříbrem), pouze je zasuneme do konektoru a nic nešroubujeme. Jaký způsob je lepší, o tom zde nebudu polemizovat. Někdo tvrdí, že to a druhý ono, já osobně mám doma zapojené kabely tím prvním šroubovacím způsobem. Jinak takový malý detail, je dobré si kabely buď zalištovat, nebo je protáhnout husími krky přímo ve zdi, přece jenom když Vám pak někdo o kabel zakopne a shodí reciever nebo přední sloup může se Vám to maličko prodražit :). Co se týče zapojení subwooferu, zde se již prodávají standardizované hotové kabely lišící se délkou a provedením, cena za 5metrový kabel se pohybuje zhruba na ceně 800-1000,- korun.
(Postup jak správně upravit kabel pro zapojení)
(a zde jeho správné zapojení do recieveru)
(to samé zapojení na straně reprobedny)
(druhy konektoru u tzv. „banánků“ - nejběžnější typ úplně vlevo)
- Instalace Reprosoustavy a její kalibrace
Pokud už máme vše vybráno, popřípadě zakoupeno nastává pro nás další nelehký úkol a to reprosoustavu správně rozestavit kolem posluchače případně provézt kalibraci přes dodávaný mikrofon, u většiny modelů recieveru je obsažen již v základním balení. Co se týče středového reproduktoru je ideální poloha buď, nad nebo pod obrazem a to přesně na středu, protože středový reproduktor reprodukuje hlavně hlasy a kdyby vycházely na posluchače mimo tuto ideální polohu by to nebylo příliš realistické (lze to však vyřešit kalibrací). Přední sloupy umístíme na stranách vedle obrazu, ideálně ve stejně vzdálenosti na každou stranu. A to samé nás čeká i u zadních satelitů. Co se týče výšky do které umístit satelity, tj přední a zadní (popřípadě boční u 7.1), je ideální výška ta, ve které je posluchačova hlava při poslechu. Proto se třeba na zadní satelity dodávají stojánky jako příslušenství, pokud nejsou umístěny na zdi.
(ideální rozestavení 5,1)
(ideální rozestavení reprosoustavy 7.1 včetně doporučených uhlů)
Jak jsem se již zmiňoval, pokud nemůžeme těchto ideálních pozicí dosáhnout třeba kvůli omezení místnosti nebo nábytku, nemusíme panikařit. Vše se dá vyřešit kalibrací přímo na úrovni Recieveru. Stačí umístit dodávaný mikrofon na místo, kde sedí posluchač a spustit vnitřní kalibrační program a reciever po zhruba 5 minutovém nastavování vše doladí. Samozřejmě existuje i možnost objednání technika, který Vám to zkalibruje taky, pokud daný mikrofon nemáte, nebo to reciever neumí.
(Kalibrační mikrofon)
Ještě se pro úplnost podívejme na zvukové formáty, se kterými se můžete setkat …
|