Strana 3 z 3
Corsair Virtuoso MAX Wireless má být prémiový herní headset, u kterého se výrobce soustředil na luxusní zpracování. A realita tomu odpovídá. Není pochyb o tom, že po stránce fyzického zpracování, jde o luxusní high end bezdrátový herní headset a jen pár běžných modelů běžných značek na trhu, mu v tomhle ohledu dokáže konkurovat. Všechno má špičkové kovové provedení a opracování, žádné šetření na ničem.
Bohužel ač jsou materiálově příjemné a luxusní, co by headset je poměrně těžký. Ergonomicky tak sedí dobře, ale díky té vyšší hmotnosti o něm prostě na hlavě víte, což nemusí vyhovovat každému. Náušníky atd. jsou ale velmi kvalitní, bohužel nejsou výměnné, což tedy ergonomii z dlouhodobého hlediska úplně nepomůže.
Univerzalitou a použitím jsou na tom OK. Bezdrátové možnosti připojení fungují skvěle. Skrze iCUE aplikaci lze využít různé SW vychytávky, včetně individualizace zvuku na místě. Zajímavé, ale nedokáže prostě vyvážit fakt, že integrovaná zvukovka, na kterou se celé řešení spoléhá, je naprostý průměr.
Osobně jsem čekal nějakou extra kvalitu zvuku, prostě pořádný DAC něco extra. Pár high end bezdrátových headsetů na trhu je a za podobné peníze. Bohužel, Corsair v oblasti toho zvukového HW nic moc nevylepšil. A výsledná kvalita zvuku je tak stejná, jako u starších a dnes podstatně levnějších modelů Corsairu a vlastně úplně běžný průměr u bezdrátových herních headsetů obecně. Chybí tomu typicky detaily a plný bohatý zvuk, mnoho věcí je zastřených, zkrátka nejde zvukově o Hi-Fi řešení ani high end, jak známe zvuk v kombinaci s kvalitním DAC apod.
Za 330 dolarů, tedy více jak 9000 korun vč. DPH, což tento model stojí, je na místě očekávat naprostou špičku ve všech ohledech. Bohužel Corsair se svým Virtuoso MAX Wireless zůstal poněkud na půli cesty. Kvalita zvuku je zkrátka jen naprostý průměr, úplně stejně hrají Corsair bezdrátové headsety za poloviční cenu i méně. Nemluvě o početné konkurenci. Ano, fyzické zpracování je luxusní, kovové detaily, prémiové provedení i vzhled zde je. Vypadá to skvěle, ovšem je také poměrně těžký, takže ergonomie je tím poněkud negativně ovlivněna. Pokud nemáte rádi těžší sluchátka na hlavě, nebude úplně pro vás, ale pokud chcete, aby něco vydržel, tak to extra kovové zpracování se může hodit.
Funkčně se Corsair hodně snažil, ovládání, indikace, SW, všechno je špičkové a prémiové a má prostor k dalším optimalizacím. Bohužel nic z toho nevyváží tu celkovou kvalitu zvuku. Za 9 tisíc korun očekáváme skutečně Hi-Fi poslech, jenže ten se nedostavuje. Má to stejně průměrný zvuk a stejné průměrné integrované zvukové řešení, jako běžné headsety od 4000 korun výše. A přitom právě tady jsem očekával, že by Corsair mohl zabrat a přinést něco extra. Speciálně když ASUS a jeho ROG Delta S mají prostě o třídu lepší řešení integrovaného zvuku (Hi-fi ESS 9281 Quad DAC) a rozdíl je jasně slyšet. Stojí přitom podstatně méně. Corsair měl použít něco podobného …
Zkrátka Virtuoso MAX Wireless měl potenciál, ale Corsair jej nevyužil. Přitom právě nasadit nějaký lepší integrovaný DAC, byla jasná cesta, jak se odlišit a přinést něco extra na poli herních bezdrátových headsetů. Tím spíše, že ta cena je velmi vysoká a má jít o high endový herní bezdrátový headset. Bohužel v tomto klíčovém detailu, tedy zvuku, se tak nijak neodlišuje od levnějších modelů. Je tak otázkou, zda s ohledem na tu vysokou cenu, bude stačit potenciálním zájemcům ono kvalitní materiálové zpracování všeho, které rozhodně prémiové je. Současně však trochu negativně ovlivňuje celkovou ergonomii díky vyšší hmotnosti a robustnosti. Pokud si však na kvalitní zpracování potrpíte, jde o potenciálně zajímavý produkt. Zvukově však Corsair mohl a měl prostě udělat víc.
Za výbavu pro testování děkujeme společnosti Corsair
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|