Creative Sound BlasterX AE-7 – TEST a RECENZE špičkové zvukové karty s externím modulem Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Sobota, 03 říjen 2020
Přejít na obsah
Creative Sound BlasterX AE-7 – TEST a RECENZE špičkové zvukové karty s externím modulem
Zvuková karta
Instalace a kvalita zvuku v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Instalace a kvalita zvuku v praxi

Zvukovou kartu AE-7 jsem tedy zasunul do PCI-E 1x slotu na základní desce Gigabyte X570 Aorus Master. Pote jsem zapnul počítač a nainstaloval aplikaci Sound Blaster Command ve verzi 16.08.2020 ze stránek výrobce. V mém případě 133MB veliký instalační balíček (W10_64bit). Instalace je velmi jednoduchá, zabere asi 2 minuty a vyžaduje restart počítače.

Po restartu už pouze spustíte aplikaci skrze nově vytvořeného zástupce na ploše. V samotné aplikaci toho lze celkem dost nastavit, na což se nyní krok za krokem podíváme. Hlavní okno aplikace slouží jako takový přehled, co všechno je aktivní a co zrovna ne. V dalších záložkách se pak jednotlivé funkce dají upravovat, na to se nyní podíváme.

Jako jednu ze stěžejních funkcí programu je určitě možnost si upravit zvuk skrze vestavěný ekvalizér. Od výrobce je zde hned 6 přednastavených profilů, samozřejmě lze vytvořit i profil vlastní.

V další záložce lze přepínat mezi tím, zda máte připojené reproduktory nebo sluchátka. Nechybí zde ani možnost si otestovat, jak funguje prostorový zvuk nebo si přepnout zvukovou kvalitu na požadovanou úroveň.

Další funkce, která je pro tento model stěžejní vůči modelu AE-5 je možnost si zapnout Dolby Audio, či DTS Connect, to najdete v záložce „Encoder“. Tato funkce tedy umí z obyčejného stera udělat prostorový zvuk.

  • Testovací sestava

Testování samotné zvukové karty proběhlo na základní desce Gigabyte X570 Aorus Master s procesorem Ryzen 9 3900X.

Testování jsem se rozhodl udělat za pomocí více zařízení. Nejprve se sluchátky HyperX Cloud Orbit S, které mají kvalitní 100 mm měniče a velmi vysoký rozsah. A následně s AV Recieverem Onkyo TX-SR876 ve spojení s kvalitním setem HIFI 2.0 reproduktory Tannoy Revolution XT 8F.

Upozorňujeme tedy, že tohle není test ortodoxních audiofilů pro audiofily, ale test běžných uživatelů s dobrým sluchem využívající běžně kvalitní výbavu za dobrou cenu a takových je mezi námi asi velká většina. Hifi reproduktory jsem zařadil čistě z důvodu, že je mám k dispozici.

  • Hudba a film

Testoval jsem, jak horší kvalitu MP3, tak tu lepší, ale také hudbu ve formátu FLAC. Zajímala mě ale i velmi běžná kvalita 320kbps. Testoval jsem většinu dnešních žánrů od Popu k Rocku, ale i vážnou hudbu. Také doporučuji na poslech strunové nástroje, kde opravdu vynikne kvalita jak zvuku, tak i možnosti reproduktoru. Nejdříve jsem otestoval hudbu na sluchátkách HyperX. Po poslechové stránce jsem nezaznamenal jediný problém a vůči integrované zvukové kartě na desce to byl opravdu velký skok v kvalitě zvuku. V přiloženém SW jsem dokonce nemusel nic moc ladit a většinu věcí jsem nechal na default, nebo úplně vypnul.

Ve finále jsem připojil zvukovou kartu na reciever Onkyo a otestoval zvuk na kvalitních HIFI reproduktorech Tannoy Revolution XT 8F. Zvuk byl doslova luxusní a zde se konečně ukáže možnost zvukové karty na 100%. Samozřejmě je ale důležité použít zvukovou stopu ve formátu FLAC, aby to mělo nějaký smysl.  U modelu AE-7 pak oceňuji možnost propojit reprobedny pomocí optického výstupu, díky čemuž pak dosáhnete na nativní podporu 5.1 nebo 7.1 zvuku třeba skrze kvalitní AV Reciever. Tím se samozřejmě otevírají další možnosti třeba ohledně prostorového zvuku při přehrávání filmů s DTS nebo Dolby Digital zvukovou stopou. Dobrou zprávou také je funkce Dolby Digital Live, která třeba u starších filmů dokáže z obyčejného sterea vykouzlit obstojnou kvalitu prostorového zvuku.

  • Hry

Hry jsem testoval hlavně na sluchátkách Cloud Orbit S, a to v pěti hrách - World of Tanks, Far Cry Primal, Zaklínač 3, Fallout 4 a GTA5. Po zvukové stránce nemám výhrad. Všechny hry získaly na skvělé atmosféře díky mnoha detailům, které kvalita této zvukové karty umožňuje uživateli zprostředkovat na rozdíl od integrovaných zvukovek apod. a dokonce lze využít funkce „Scout mode“, která pomáhá indikovat směr, odkud se ve hře zvuk ozývá. Což může pomáhat v 3D akcích, nebo třeba hororový hrách.

Dále tu hráči her mohou využít uložené profily, které se nachází v aplikaci hned v úvodním okně, jak je vidět na přiloženém obrázku. Přepínání mezi nimi je pak otázkou pár vteřin.

Takže pojďme k závěru.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1547x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1769x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3904x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1253x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 1