Strana 4 z 5
Jak jsme řekli v úvodu, tohle je test pro běžné, i když náročnější uživatele. Používáme k testům periferie běžné kvality. V případě reproduktorů jsou to starší 5.1 Redstar RS-502, protože jsme ale chtěli vyzkoušet i 7.1 připojili jsme i Creative S750. Otestovali jsme samozřejmě i kvalitu zvuku na sluchátka a to na herních sluchátkách Kingstone HyperX Cloud a hifi sluchátkách Sennheiser HD 215 II. Tedy žádná ultra drahá audiofilní výbava, prostě běžná slušná kvalita za rozumné peníze. Samozřejmě kvalitu zvuku nás posuzovalo několik - tedy jak lidí s výborným sluchem včetně výborného hudebního sluchu, tak těch sluchově méně nadaných (bez urážky) :). A abychom měli srovnání, otestovali jsme pro srovnání naše dlouhodobě používané ASUS XONAR DX modely i předchozí generaci Essence, stejně jako klasické integrované zvukovky (staršího typu) + těch nového typu (oddělené na PCB se zesilovači atd.) na Z97 deskách atd.
Výsledky byly docela zajímavé. Dobrou zprávou je, že i ti sluchově méně nadaní dokázali ve většině případů snadno identifikovat, která že zvukovka to zrovna hraje, ty rozdíly jsou až překvapivě velké a pokud máte lepší sluch, budete doslova šokováni, co vše vám horší zvukové karty odpírají a nechávají v hudbě, filmech i hrách skryté. Ale pojďme zpět k Asus Essence STX II 7.1. Ta má plnou podporu pro tyto formáty:
- Analogové přehrávání:
- 44.1K/48K/96K/192KHz @ 16bit/24bit
- Analogové nahrávání:
- 44.1K/48K/96K/192KHz @ 16bit/24bit
- S/PDIF digitální výstup:
- 44.1K/48K/96K/192KHz @ 16bit/24bit
- ASIO Driver:
- 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit
První čeho si po připojení některých reproduktorů všimnete, je ticho! Ano, jednoduše jsme testovali ticho, tedy hlasitost šumů a ruchů v reproduktorech starších Redstar RS-502. Zdrojem rušení, šumů atd. mohou být samotné reproduktory (tedy zdroj), stejně tak je ale rušením samotná zvukovka (a její zdroj), anebo je zdrojem rušení základní deska počítače a její obvody a tak dále.
Většina to asi znáte, u některých zvukovek hlavně těch integrovaných, je slyšet v reproduktorech doslova každé "zabrání procesoru", různé pištění, svištění atd. Právě různá odstínění, stejně jako komponenty a kvalitní extra napájení má tomuto základnímu problému zabránit. Asus Essence STX II 7.1 nás tak překvapila už při připojení těch RS-502. Žádný šum! Přitom u starší generace STX ten šum byl občas mírně přítomen, stejně tak v ještě větší míře u základní XONAR DX byly v klidu reproduktory slyšet. V obou případech ale rozhodně v mnohem menší míře, než u integrovaných zvukovek, i když nutno říci, že nová generace zvukovek na deskách v tomto ohledu udělal slušný poskok. Stále to tam ale je jasně zřetelné. U Asus Essence STX II 7.1 ale nic! Prostě ticho, jinými slovy naprostá paráda a všiml si toho každý z testerů.
Tohle by měla být hlavní disciplína Asus Essence STX II 7.1 jako high end HIFI karty. Zde už se dají testovat různé formáty různá nastavení a také různé periferie. Testovali jsme tedy jak horší kvalitu MP3, tak tu lepší. Zajímala nás ale běžná kvalita 320kbps. Jako dobrý materiál na testování se osvědčila "filmová hudba" Two Steps From Hell (album DYNASTY), která má prostě všechno.
Na reproduktorech musíme přiznat, že testovací 5.1 REDSTAR RS-502 i 7.1 Creative S750 ukáží na Asus Essence STX II 7.1 jasně své limity a maxima. Přesto je rozdíl kvality zvuku mezi jednotlivými zvukovkami naprosto zřetelný. Starší integrované i novější zvukové karty spousta zvuků jednoduše ztratí, takže pořád je dost velký rozdíl mezi integrovanou a neintegrovanou zvukovkou. ASUS Xonar DX je slušný, ASUS Asus Essence STX první generace je mnohem lepší, ale nový Asus Essence STX II 7.1 kope ještě vyšší ligu. U integrovaných zvukovek se dá kvalita přehrávání hudby přirovnat k poslechu hudby s napolo ucpanýma ušima. U základní ASUS XONAR DX se vám otevře úplně jiný svět, všechno zní mnohem jasněni a hlavně bohatěji. Pak ale nastoupí Asus Essence STX a nová Essence STX II 7.1 a i na obyčejných reproduktorech najdete na 100x poslouchané písni nové a nové věci.
Ještě lepší je ale poslech na sluchátkách. Zvláště nějakých těl lepších. Jako jsou třeba naše testovací Sennheiser HD 215 II, zde kvality nové Essence STX II 7.1 vyniknou naplno. Proti integrovaným zvukovkám si i ti méně sluchově nadaní budou myslet, že jim pouštíme jinou verzi té stejné písničky. Ti lépe sluchově vybavení snadno identifikují křišťálově zřetelný zvuk, žádné zastření, hluboké a skutečně jasné basy prostě každý tón lze slyšet. I proti starší generaci je slyšet drobný posun, proti nižší třídě zvukovek je ale ten rozdíl ohromný a integrované zvukovky? Ehm, to je jako srovnávat Bugatti Veyron a Škodu 120.
Zde jsme se soustředili hlavně na prostorový zvuk, včetně podpory 7.1. Vyzkoušeli jsme špičkové BluRay verze STAR TREKU a dalších zejména akčních filmů s hromadou zvukových efektů. Opět jsme byli šokováni (hlavně ti, kteří do této doby neznali nic než integrované zvukové karty), co všechno uslyšíte a také ucítíte s kvalitní zvukovkou. I s reproduktory úrovně RedStar RS-502 či Creative S750 je rozdíl ohromující a schopnosti starší i novější verze ASUS Essence STX naprosto neuvěřitelné.
Stejná úroveň hlasitosti, stejný HW stejné všechno, ale na integrovaných zvukovkách opět všechno zastřené a polovina efektů chybí a zbytek je nevýrazný. Už základní XONAR DX je skok o mnoho tříd jinam, zvuky jsou mnohem jasnější, je jich mnohem více a hlavně jsou cítit (basy atd.). No a nová Essence STX II 7.1 je pak třídou sama pro sebe. Máte pocit, že se koukáte na úplně jiný film, výbuchy létající kusy všeho možného i méně výrazné zvuky jsou křišťálově jasné a z některých zvuků doslova mrazí, protože i běžné repro dokáže poskytnout patřičnou zvukovou vlnu :). Úplně úžasný je ale prostorový zvuk, jehož různě kvalitní podání dnes je možné i přes software a udělat jej přes hardware, který jinak prostorový zvuk nemá. Výsledky jsou různé. Jenže nová Essence STX II 7.1 ten prostorový zvuk opravu umí, a to tak že opět, i když jste ten film viděli 100x dříve, najednou objevíte nové zvuky, hlubší zvuky, kterých jste si dříve nevšimli a díky lepšímu prostorovému podání (zvlášť u 7.1), je zážitek o mnoho lepší. Rozdíl je i ve srovnání 5.1 vs 7.1. V oblasti prostorového zvuku je nová Essence STX II výrazným zlepšením i proti minulé generaci.
Essence STX II 7.1 není herní zvuková karta, ale to rozhodně ničemu nevadí, naopak. Dokáže totiž mnohem lépe rozlišit skutečně kvalitní zvuk. Hodně her zní na integrované zvukové kartě úplně stejně. A mnozí recenzenti her klidně posuzují kvalitu zvuku na takovémto HW. Před časem když jsem přešel z integrovaných na neintegrované zvukovky a také nyní, kdy jsme některým dali hry poslechnout na pořádné zvukovce, tak se otevřely zcela nové obzory. Hry totiž mají opravdu velmi různorodou kvalitu zvukové stránky. Například Mass Effect zjistíte, jak je strašně zvukově plochý, nudný a skoro bez detailů, zatímco třeba hry jako THIEF, nebo SKYRIM nebo třeba i World Of Tanks s různými módy, dokáží být podstatně zvukově bohatší a barvitější než ukazují integrované zvukovky.
Ale vážně, každá hra zní na zvukové kartě typu Essence STX II 7.1 naprosto úžasně proti běžným zvukovkám. Atmosféra je díky tomu úplně jinde. Přidejte si k tomu tři 27" monitory v Eyefinity a už vám je asi jasné, že když pro vás testuji a recenzuji hru, dávám vyniknout opravdu všem aspektům v maximální míře. Každopádně i v herním nasazení platí to samé co u ostatních - Essence STX II 7.1 kope zcela jinou ligu a otevírá nové dimenze zážitků, a je to nejen slyšet i cítit. Příklad za všechny.
World of Tanks se zvukovým módem gnomefather (pro děla, výstřely, artilerie atd.), který má mnohem zřetelnější a působivější zvuky výstřelů a hlavně u artilérií, kdy v dálce uslyšíte výstřel, pak nádherně prokreslený svist jak projektil letí a pak obrovitánský výbuch když dopadne. Na integrované zvukovce, žádná velká sláva. S lepší zvukovkou najednou ty zvuky začnete cítit a s Essence STX II 7.1 se začnete schovávat pod stůl. Stejné repro stejná hra stejná hlasitost, ale úroveň prokreslení, zřetelnost a všechno je u Essence STX II 7.1 neuvěřitelné, kdy se při hraní WoT opravdu lekáte a chodí na vás sousedi, že vám tam bouchla bomba. Ten rozdíl stojí za to slyšet. Pokud jde o herní nasazení, nesetkali jsme se u rozličných her se žádným problémem, ohledně podpory nebo něčeho.
Takže pojďme k závěru ...
|