Strana 4 z 5
Oba dva dnes testované modely jsou si parametrově i řešením poměrně podobné. Každý nicméně nabízí něco ve "svém stylu".
Oba modely využívají kvalitní 50mm měniče, podobné jsou i další parametry. Přesto se papírově zdá SteelSeries model o trošičku lepší. Frekvenční rozsah má 18 - 28 000 Hz, impedanci 32 Ohmů a odstup signálu od šumu je 112 dBA. ASUS sluchátka mají uváděný frekvenční rozsah 20 - 20 000 Hz, impedanci 32 Ohmů a odstup signálu od šumu je 100 dBA. U jejich mikrofonů je to podobné. Senzitivita u SteelSeries je -38dB, ASUS nabízí -30dB.
Samozřejmě kvalita zvuku nezáleží jen a jen na sluchátkách samotných, ale i na kvalitě zvukové karty. Samozřejmě že výsledný dojem a kvalita zvuku bude jiná při použití v kombinaci s běžnou integrovanou zvukovou kartu oproti kvalitní zvukové kartě. V mém případě jsem použil svou zvukovou kartu, kterou je ASUS XONAR DX 7.1, tedy poměrně slušný základ. Příroda mi nadělila velmi dobrý nejen hudební sluch, takže s poslechovým hodnocením nemám žádný problém.
Nemá smysl tvrdit, že oba modely nabízejí TOP kvalitu. Nenabízejí, ale ani ji za cenu kolem 2000 korun nemůžete prostě očekávat. Pokud chcete opravdu čistý zvuk, musíte si řádně připlatit na high-endová sluchátka například modely do společnosti Sennheiser. Na druhou stranu rozhodně nemá smysl tvrdit, že kvalitní sluchátka za 2000 korun hrají nějak špatně. Nehrají a oba dnes testované modely to jasně dokazují. Proti levným sluchátkům hrají podstatně lépe a nabízejí bohatý zvuk s řadou efektů, které v levných sluchátkách nemáte šanci slyšet.
Musím říci, že papírové parametry odpovídají i praxi. Testovaný SteelSeries model se jeví zvukově čistější a jasnější. I mikrofon mají o něco lepší. Rozdíl je nicméně poměrně malý, a pokud nemáte opravdu výborný sluch (což jak se s jeho majiteli shodneme, není vždy dar, ale spíše prokletí), stěží rozdíly pochytíte. Oba modely jsou jednoznačně orientovány na hraní, čemuž odpovídá i jejich vyladění a úroveň vykreslování určitých detailů a frekvencí - například kroků a obecně pohybu a akcí nepřítele.
Rozdíl mezi sluchátky nastává až s nasazením USB modulu u ASUSu. Ten výrazně změní zvuk sluchátek. ASUS s ním hrají rozhodně výrazně více nahlas, což ale nevím, jestli je úplně dobře pro samotný sluch. Zesilovač ale rozhodně funguje. Velký rozdíl udělá i SW režim 7.1 kanálového zvuku, ačkoliv bych rozhodně neřekl, že zlepšuje kvalitu zvuku (spíše naopak) rozhodně funguje po stránce lepšího vnímání prostředí a prostoru. Samozřejmě nelze to srovnat s HW řešením 7.1. Hodně velký rozdíl je ale i FPS ekvalizér, který vytáhne a zostří některé specifické zvuky a frekvence, což je v některých hrách poznat, ale například pro hry nebo filmy je to naopak podle mého zkreslení směrem k horšímu a ubírá to na bohatosti zvuku jako takového. Celkově při používání těchto sluchátek v USB režimu je zvuk jiný a trochu blíže zvuku z běžné integrované zvukové karty na desce. Některé ty funkce se zdají být zajímavé a ve hrách mají jasně slyšitelný přínos, nicméně podle mě ty sluchátka hrají celkově o něco lépe bez toho modulu. Ale USB režim se někomu může hodit.
SteelSeries model je o něco lehčí, má jen kolem 200g, zatímco o něco masivnější ASUS má 263g. Na druhou stranu je ASUS poněkud bytelnější a má o trošičku lepší utlumení. Líbí se mi i lépe zpracované navíc připínací ovládání hlasitosti a mikrofonu, což má SteelSeries poněkud odbytější. ASUS má rozhodně i příjemnější a odolněji působící opletený kabel na rozdíl od poměrně tenkého gumového kabelu u SteelSeries.
Takže jaký je celkový závěr a doporučení?
|