Strana 3 z 4
Sluchátka jsou vybavena v základu klasickým 3,5mm jackem, bohužel společným pro mikrofon i sluchátka, což je pro některé uživatele nešikovné, protože mají dělené konektory. ASUS mohl přidat rozdvojku. Ve výbavě je nicméně i USB „integrovaný zvuk“ a tedy možnost použít USB modul. V tomto případě tedy využijeme kromě něj i služeb naší testovací zvukové HiFi karty ASUS Essence STX II. A můžeme porovnávat s celou plejádou USB headsetů ale i 3,5mm verzí, které jsme testovali v cenových hladinách od 1 – 7 tisíc korun.
Pokud headset připojíte přes USB k PC, máte možnost stáhnout si aplikaci ASUS Armoury II, v které máte přístup k některým nastavením, ekvalizéru apod. Nic velkého, prostě klasický základ ve slušném provedení.
A jak hrají? Samozřejmě je rozdíl v kvalitě zvuku mezi USB modulem a 3,5mm jackem připojeným ke zvukové kartě, jakou je ASUS Essence STX II. Chce to pochopitelně „ucho“, ale znatelné to je, i když H5 nemá extra velký rozsah či impedanci. Je to běžný průměr ve své cenové kategorii, pokud jde o tyto parametry.
Na zvukové kvality nejlepších sluchátek střední třídy, jako Sennheiser GSP 300 či SteelSeries Siberia V2, úplně nemají (hodně záleží i na zvukovce), ale stále patří k lepšímu nadprůměru a určitě neurazí. Solidní jsou basy, jejich kvalita, prokreslení patří určitě k tomu lepšímu ve střední třídě, na nich si ASUS evidentně nejvíce zakládá. Špatně na tom nejsou ani výšky, pořád rozumně čisté atd. Středy jsou opět jen OK, jako u drtivé většiny headsetů této třídy. Nejsou vyloženě zastřené, ale některé detaily a prokreslení prostě chybí. Připojeno přes USB je všechno o něco zastřenější, připojeno na Essence STX II rozdíl je nejvýraznější právě ve středech, kde však je ještě větší rozdíl mezi nejlepšími modely střední třídy apod.
Celkově jsou ale uživatelsky univerzální, hudba, filmy jsou bez problémů, hlavním zaměřením jsou samozřejmě hry, kde basy mnozí preferují především a zvukově tedy nezklamou. Pokud jde o kvalitu mikrofonů, tak zvukově dobrý, samozřejmě ten větší je lepší, čistý, ruch okolí solidně schovají, ale oba jsou překvapivě tiché. Klopový zní jakoby vzdáleně, velmi průměrně, ten větší je ale rozhodně čistější a jasnější a tedy nadprůměr. Neurazí, ale vylepšit by se určitě daly, i když s ohledem na cenovou hladinu H5 je to OK.
A pak je tady ergonomie. U levných ale i dražších sluchátek se většinou potýkáme s výrazně plastovou konstrukcí a oplášťováním, což občas také vyluzuje různé pazvuky a vůbec to nepůsobí dobře. ASUS H5 TUF však mají konstrukci solidně udělanou. Plastovost sice neschovají, ale pazvuky nedělají, snesou dost a nejsou ani moc těžká.
Nemají tendenci klouzat, řekl bych že jsou akorát. Nejsou sice zdaleka nejlehčí, na to jsou tu jiní favorité, ale nejsou ani extra těžké a netlačí. Ani při delším hraní nepůsobí nepříjemně. Materiálově jsou na tom náušníky dobře, rozměrově také a jde určitě o jeden z pohodlnějších headsetů ve třídě i této oplastované konstrukce. No a nesvítí ani žádné jiné vylomeniny nemají, prostě designově působí účelně i s tím oddělitelným mikrofonem, kdy přidat druhý do klopy je docela chytrý nápad.
Takže jaká jsou jako celek?
|