Strana 2 z 6
- Asus Xonar DX - parametry a software
Samozřejmě technologie zvukových karet je poměrně složitá záležitost. Já říkám na rovinu, že jsem jen více informovaný uživatel. Zajímají mě tedy jen základní informace pro srovnání zvukových karet, jako frekvenční rozsahy šumy apod. Zkrátka jsem jen uživatel a jako takového mě zajímá spíše jak karta reálně hraje a podle toho tedy dnes uděláme i tenhle testík.
Specifikace karty:
- Výstup SNR: 116dB Přední výstupy
- Výstup SNR: 112dB Ostatní výstupy
- Výstup SNR: 112dB
- Výstup THD+N% 1 kHz (-3dB): 0.00056%(-105dB) pro přední výstupy
- Výstup THD+N% 1 kHz (-3dB): 0.0004%(-108dB) pro ostatní
- Frekvenční rozsah (-3dB, 24/96kHz formát): <10Hz to 48kHz
Osazený procesor:
- Zvukový procesor ASUS AV100 High Definition Sound Processor (Max. 192kHz/24bit)
Převodníky a vzorkovací frekvence:
- Analog Přehrávání 44.1k/48k/96k/192k při 16/24 bit
- Analog Nahrávání 44.1k/48k/96k/192k při 16/24bit
- S/PDIF Digital Výstup 44.1k/48k/96k/192k při 16/24bit, Dolby Digital
Podporované technologie:
- Dolby® Digital Live
- Dolby® Headphone
- Dolby® Virtual Speaker
- Dolby® Pro-Logic IIx
- DS3D GX 2.0 (EAX)
- VocalFXTM
- Acoustic Echo Cancellation (AEC)
- Smart Volume NormalizerTM
- Karaoke Functions
- FlexBassTM
- Xear 3DTM Virtual Speaker Shifter
- Virtual 7.1 speaker positioning
Pokud se ptáte, jak je na tom tahle zvuková karta ve srovnání se silnější a dražší sestrou, tak se to má s těmi rozdíly následovně:
Jak vidíte, přeci jen má dražší sestra o něco lepší parametry, ale celkově není ASUS Xonar DX o tolik ořezaná a tak můžeme předpokládat, že se dočkáme podobně dobrých zvukových projevů. Uvidíme. Každopádně k zvukovým vlastnostem snad jedinou poznámku. Opět je největší slabinou podpora EAX vlastně jen staršího 2.0. nicméně ASUS technologií DS3D GX dokázal přinést podobné zvukové vlastnosti, které má EAX 5.0 a tak vlastně prakticky eliminoval tuto zdánlivou nevýhodu, která není zapříčiněna tím, že by ASUS nechtěl EAX 5.0 podporovat jako takové, ale zkrátka nemůže, Creative si svou nejnovější technologie nechává pro své karty. Nutno také dodat, že tato technologie ASUS opravdu funguje velmi dobře bez nějaké velké závislosti na ovladačích a nutnosti nastavování pro každou hru, což naopak u Creative musíte dělat.
Když už jsme u těch parametrů, podívejme se krátce na software. ASUS mile překvapil jednoduchým a funkčním softwarem, který obsahuje úplně všechna nastavení v jednoduché formě.
Neříkám, že se to nedalo udělat přehlednější, ale celkově je funkčnost velmi velmi dobrá. Co dobrá, proti Creative zvukovým kartám je to pod 64bit Windows Vista úplně jiná káva. Stačilo nainstalovat ovladače - nastavit základních PCI a všechno fungovalo, jak mělo. Včetně pěkně vykreslených basů, prostorového zvuku a další věcí.
Samozřejmě můžete zvuk do značné míry ovlivnit, a nastavit si vzhledem k velikosti místnosti a použitých reproduktorů opravdu přesně to, co potřebujete. Ovladače podporují i inteligentní ovládání hlasitosti, u 5.1 reproduktorů lze nastavit emulaci 7.1 a další věci. Samozřejmě vyhrát si můžete i v Mixeru, ale já osobně dávám přednost defaultnímu nastavení, které je v tomto případě perfektní.
Celkově je ASUS Xonar DX parametrově i podporou technologií srovnatelný se současnými zvukovými kartami a v tomto směru mu nelze nic moc vyčítat. Nás ale spíše zajímá konkrétní chování v provozu, takže se podívejme na samotnou kartu.
|