Strana 6 z 6
Závěr bude tentokrát dosti krátký. Pokud jde o spotřebu, tak se přídavná zvuková karta se na sestavě projeví nějakým 10W v klidu a 15W v zátěži. Nejedná se tedy o nějakého velkého žrouta v PC a rozdíly mezi kartami byly nezměřitelné. To důležitější je cena karet. A ta je v případě ASUS Xonar DX nejpříznivější ze všech dnes testovaných, vyjma integrovaného Realteku samozřejmě.
Bohužel Creative Labs X-Fi Xtreme Music se už neprodává, ale vlastně současná verze X-Fi MX verze jsou až na maličkosti úplně to samé. Samozřejmě nebudeme říkat, že kvalitní zvuková karta je levná záležitost, nicméně v případě ASUS Xonar DX není zase tak drahá záležitost. Navíc mám radost, že ASUS neořezal vlastně tuhle levnější variantu vůči té drahé nijak, co bychom poznali na zvukové kvalitě.
ASUS Xonar DX je vynikající zvuková karta, která příjemně překvapila kvalitou a čistým zvukem ve všech oblastech - hudba, filmy hry. Proti Creative X-Fi vyniká zejména jasnějšími a prokreslenějšími basy. Že nemá oficiální podporu vyšší EAX? Nevadí, ASUS se tím vypořádat technologií DirectSound 3D GX, díky které v moderních hrách faktickou absenci EAX 3/4/5.0 vlastně ani nepoznáte.
Jako levnější verze XONAR potěšila tím, že proti té dražší zde není žádné znatelné snížení kvality zvuku. Dražší verze má exkluzivnější zpracování, je podsvětlená, má barevně prosvětlené výstupy a další vymoženosti. Na těch se ušetřilo a to umožnilo kvalitní zvuk dostat do dostupnějších cenových hladin. Cena kolem 1800 korun s DPH není sice úplně nejméně, ale cena v tomto případě odpovídá kvalitě. Nejvíce bych na kartě pochválil opravdu fantastický zvuk ve všech ohledech a hlavně funkční ovladače i pod 64bit Windows Vista! Není ale vše úplně dokonalé. Za lehké mínus považuji nutnost napájení karty FDD napájecím konektorem, dá se ale přežít. Ovladače jsou sice jednoduché a funkční a proti tomu, co nám nabízí Creative je lze považovat dokonce za dokonalé, ale nějaké ty drobnosti se najdou. Například se mi občas stává, že při zapnutí počítače vypadne prostorový zvuk, i když nastavení zůstalo, stačí ale třeba přepnout něco jako rozsah, nebo cokoliv jiného v ovladačích týkajícího se zvukového nastavení a vrátit zase zpět původní nastavení prostorového zvuku a zvuk se opět do 3D přepne, je to trochu otravné, ale po trápení s ovladači Creative, které mimochodem ani u testované X-FI nefungují zdaleka tak, jak by měly, dělám onu proceduru u ASUS Xonar zvukové karty s úsměvem :). Nicméně pokud se to v nějaké budoucí verzi ovladačů opraví, zlobit se nebudu. Takže ještě sháníte kvalitní zvukovou kartu s vynikajícím zvukem a za dobrou cenu?
" za vynikající zvuk, funkční jednoduché ovladače a přijatelnou cenu"
Za zapůjčení karty děkujeme firmě ASUS
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|