Strana 1 z 6
- TEST: Asus Xonar DX - konečně pořádná zvuková karta!?
Firma ASUS do segmentu zvukových karet pronikla nedávno. Nejdříve do dražšího segmentu, teď už i do levnějšího. A na rovinu musím říci, byla to trefa do černého. Dnes si představíme a otestujeme levnější verzi ASUS Xonar DX ...
Pokud se dnes řekne zvuková karta, každému se nejspíše vybaví REALTEK nebo Creative. REALTEK zvukový čip je dnes takřka všude a ve všem. Žádná základní deska se dnes bez integrovaného zvuku neobejde. Nicméně řekněme si na rovinu, že většině lidí současné integrované zvukové karty skutečně kvalitativně stačí. Jejich hlavní nevýhodou je zátěž procesoru, což ve hrách snižuje hladinu FPS. Občas se i na mnohých deskách přenáší do zvuku elektrostatické praskání a jakoby slyšíte každé „hrábnutí" procesoru. Nicméně celkově se samozřejmě kvalitou nemohou integrované zvukové karty s klasickými lepšími přídavnými dalece měřit. Pokud máte jen trochu lepší reproduktory, tak rozdíl mezi nimi poznáte na první poslechnutí. Nejde totiž jen o samotný čip, jde o převodníky a kupu dalších věcí.
Na trhu je řada společností, které vyrábějí zvukové karty. Mezi nejznámější patří společnost CREATIVE, ale jsou zde i kvalitnější značky a modely. Ovšem taková malá krize zvukových karet začala někdy kolem vydání Windows Vista. Kámen úrazu zvukových karet jsou ovladače. Pod Windows Vista najednou nebyly pořádné ovladače a mnoho firem je nemá doposud. A co si budeme nalhávat, ona ani ta kvalita ovladačů pod Windows XP nebyla u mnohých firem nic moc.
Pokud bych měl říci něco přímo ze své zkušenosti, tak měl jsem delší dobu zvukovou kartu Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS. Skvělá zvuková karta, pěkné provedení, technologicky tahle karta pořád srovnatelná se současnou špičkou, ovšem kámen úrazu ovladače. Creative záměrně zmrzačilo ve prospěch X-Fi karet, což je mimochodem technologicky až na pár maličkostí pořád to samé co Audigy 2, ovladače pro Windows Vista, horko těžko lze kartu k plné spokojenosti rozchodit pod 32bit verzí, ale je k tomu zapotřebí mnoha neoficiálních triků. Pod 64bit softwarem to ovšem nefunguje a karta je díky ovladačům skutečným mrzákem, ačkoli technologicky by jí nic nemělo bránit je prostě pod 64bit softwarem nepoužitelná.
Není to tak dávno, co jsme testovali zvukovou kartu Asus Xonar D2X. Tou zvukovou kartou se firma ASUS dostala mezi špičku na poli zvukových karet. Vynikající přednes zvuku atd. Samozřejmě jisté nedostatky lze spatřovat v nepodpoře některých technologií, jako nejvyšší verze EAX apod. Tyto technologie jsou majetkem Creative a tak je jejich nepodpora u ASUSu pochopitelná. Nicméně ASUS našel jejich adekvátní náhradu a tak jsme mohli ASUS Xonar D2X skutečně pochválit. Bohužel cena kolem 3500-4500 korun není v současnosti za zvukovou kartu příliš lákavá. A proč jsme tedy dnes tak nadšení?
Inu ASUS se rozhodl, že udělá radost i těm, kteří hledají kvalitní zvukovou kartu za akceptovatelnou cenu. Výsledkem je model Asus Xonar DX. Tahle zvuková karta stojí kolem 1800 korun s DPH a nabízí mnoho z toho, co vyšší model Xonar D2X. nejlepší zprávou ale je, že bez jakýchkoliv problémů funguje i pod 64bit Windows Vista, bez jakéhokoliv složitého ladění. Samozřejmě otázka je, zda je i kvalitativně zvukovým přednesem srovnatelná s konkurencí. A na to se dnes zaměříme ....
|