Strana 5 z 6
- Auzentech X-Fi Forte 7.1 – Testy a zvuk
Na proměření základních vlastností a vytvoření pěkných grafů stačí program s názvem RightMark Audio Analyser. Ten nám ukáže základní vlastnosti v různých nastaveních.
Abych konkrétně ty grafy shrnul, protože asi běžnému uživateli nic moc neřeknou, tak šum je v místech, které lidské ucho neuslyší, dynamický rozsah je excelentní, frekvenční odezva je prakticky lineární.
(Další podrobné grafy a údaje najdete zde)
Distorce na velice nízké úrovni (neslyšitelná), tedy nedochází k prolínání kanálů, jak se často stává u levnějších zvukových karet a hlavně u integrovaných čipů. Zátěž procesoru je maximálně 5%, tudíž jí lze použít právě i do oněch HTPC, kde vám neují výkon procesoru.
Shrnuto, technicky jedna z nejlepších zvukových karet na trhu. Jenže, hraje to tak dobře, jak říkají grafy? Co si pod těmi čárami v grafech máme představit? Záleží na nastavení. Vzhledem k tomu, že jsem spokojený majitel Sennheiser HD 555 + Sennheiser PMX 100 a mám dost slušný sluch, mám možnost posoudit, jestli je výstup kvalitní, či ne.
Dříve jsem používal Creative Audigy 2 ZS, což je poměrně solidní zvuková karta (pravda, starší než Metuzalém, ale s přehledem překonávající všechny integrované). Na té znějí HD 555 docela slušně a PMX 100 spíše podprůměrně. Jestli si vzpomínáte, na obalu je varování týkající se extrémně reálného zvuku. Tak to je pravdivé.
Rozdíl oproti Audigy 2 (natož integrované zvukovce) je naprosto neskutečný. Výsledný zvuk na HD 555 připomíná výstup dosti kvalitního zesilovače s DAC (byť třeba Styleaudio Topaz je lepší, jenže to taky stojí 10k Kč). Hudba je prokreslená a naprosto čistá ve všech rovinách (tedy alespoň tak jak to HD 555 dokážou). Řekl bych, že limitem kvality výstupu této zvukové karty jsou spíše sluchátka, než karta samotná, zřejmě by jí slušely Sennheiser HD 6xx a vyšší (byť si nejsem jist, zda by zvládla HD 800). Či kvalitní AKG/Beyerdynamics. Z poslechu na této zvukové kartě jsem byl dost dlouho unešený. A jsem velice spokojený dodnes.
Zajímavé jsou rozdíly mezi nastavenými mody. Entertaiment mode je opravdu vhodný na hudbu a filmy, poslouchat hudbu na Game mode není nic moc, je to takové ploché - ořezané. V případě EAX navíc prostorově divné. Na Entertaiment je hudba dosti hutná, místy mi přišlo, že trošičku se slévající. Oproti čemu? Oproti Audio creation mode. Nevím, co přesně ten mód zapíná, každopádně zvuk je v něm takřka v jiné dimenzi. Slévání se nekoná, člověk slyší prakticky křišťálově čistou hudbu. A věci, které dříve v nahrávkách neslyšel. Zvuk je na druhou stranu více neutrální, takže příznivcům dunících basů doporučuji zapnout equalizer a nastavit si co chtějí.
Přijde mi trošku zvláštní, že Entertaiment mode, které by logicky naznačovalo, že poslech hudby není tak dobré jako Audio creation mode. Chápal bych, že pro tvorbu hudby je třeba co nejpřesnější reprodukce, ale to přece čistě pro poslech také. Je též zajímavé, že na Entertaiment mode je slyšet jakoby slabý šum, ale po přepnutí na Audio Creation mode je pryč. Že by rozdíl v samplovací frekvenci?
Ještě větší rozdíl byl slyšet po připojení levných PMX-100, na staré zvukové kartě byly nic moc, sice lepší než většina normálních sluchátek, ale prostě nic skvělého. Po připojení na X-Fi Forte už zvuk byl znatelně lepší, ale ještě nic moc. Po přepnutí na Audio Creation mode byl zvuk neskutečný. Čekal jsem, že v těch sluchátkách je více, než se zdá, ale překvapilo mě o kolik. Srovnat s HD 555 to samozřejmě nejde, ale s přehledem předčí většinu mainstreamových sluchátek.
Podívejme se tedy na nějaké to shrnutí, hodnocení a závěr ….
|