Strana 3 z 4
Instalace zvukové karty je jednoduchá, zapojíte ji do volného PCIe slotu na základní desce a nainstalujete příslušný program s ovladačem. K tomu slouží aplikace jménem Sound Blaster Command Center, kterou stáhnete ze stránek výrobce. Instalace je velmi jednoduchá, zabere asi 2 minuty a vyžaduje restart počítače. Po restartu už pouze spustíte aplikaci skrze nově vytvořeného zástupce na ploše. Aplikace bohužel není počeštěná tedy, kdo neovládá plně angličtinu, bude se asi chvíli rozkoukávat.
Testování jsem se rozhodl udělat za pomocí více zařízení. Nejprve se sluchátky MDR-1AM2 od společnosti Sony. A následně s Hi-Fi reproduktory Tannoy Revolution XT 8F a subwoofer REL T/9i skrze Onkyo TX-RZ1100 s výkonem 200W na kanál.
Upozorňujeme tedy, že tohle není test ortodoxních audiofilů pro audiofily, ale test běžných uživatelů s dobrým sluchem využívající běžně kvalitní výbavu za dobrou cenu a takových je mezi námi asi velká většina. Přece jenom na opravdu testování na úrovní nemám doma potřebou měřící aparaturu. Ovšem v Hi-Fi se pohybuju celkem dlouho a sám mám doma již 15 rokem několikrát vylepšenou Hi-Fi aparaturu už na velmi slušné úrovni.
Testoval jsem jak horší kvalitu MP3, tak tu lepší, ale také hudbu ve formátu FLAC. Zajímala mě ale i velmi běžná kvalita 320kbps. Testoval jsem většinu dnešních žánrů od Popu k Rocku, ale i vážnou hudbu. Také doporučuji na poslech strunové nástroje, kde opravdu vynikne kvalita jak zvuku, tak i možnosti reproduktoru. Pokud ale máte kvalitní poslechové sluchátka, rozhodně doporučuji se striktně držet formátu FLAC, protože tato zvuková karta toho dokáže náležitě využít.
Nejdříve jsem otestoval hudbu na sluchátkách MDR-1AM2 od Sony, které jsem si speciálně zapůjčil pro tuto recenzi. Po poslechové stránce jsem nezaznamenal jediný problém a vůči integrované zvukové kartě to byl opravdu obrovský skok v kvalitě zvuku. V přiloženém SW jsem dokonce nemusel nic moc ladit a většinu věcí jsem nechal na default, nebo úplně vypnul. Poté jsem vyzkoušel reproduktor Katana od stejného výrobce, který s touto zvukovou kartou také příjemně ožil. Ve finále jsem připojil i reproduktory Tannoy Revolution XT 8F.
Zde byl zvuk doslova luxusní a konečně se ukázal potenciál této zvukové karty na 100%. Pokud máte doma nějaké ty HiFi reproduktory a chcete si přehrávat hudbu z počítače je tato zvuková karta opravdu vynikající volbou. Samozřejmě pro testování doporučuji použít zvukovou stopu ve formátu FLAC, aby to mělo vůbec nějaký smysl. U modelu AE-9 pak oceňuji možnost propojit reprobedny pomocí optického výstupu, díky čemuž pak dosáhnete na nativní podporu 5.1 zvuku. Tím se samozřejmě otevírají další možnosti ohledně prostorového zvuku při přehrávání filmů s DTS, nebo Dolby Digital zvukovou stopou, či hraní her s mnohem lepším zvukovým požitkem.
Hry jsem testoval hlavně na sluchátkách, a to v pěti hrách - World of Tanks, Far Cry 5, Kingdom Come: Deliverance a The Division 2. Po zvukové stránce nemám výhrad. Všechny hry získaly na skvělé atmosféře a dokonce lze využít funkce „Scout mode“, která pomáhá indikovat směr, odkud se ve hře zvuk ozývá. Což může pomáhat v 3D akcích, nebo třeba hororový hrách. Dobrou zprávou také je, že XAE-9 umí vůči předchozímu modelu dekódovat Dolby Digital a virtuální prostorový zvuk 5.1. Ve hrách to má opravdu vůči integrované zvukové kartě úplně jiný dojem a hraní her dostává zcela nový rozměr.
Vyzkoušel jsem také jak je na tom zařízení ohledně využití na domácí kino. Zde jsem využil služeb AV přijímači Onkyo TX-RZ1000 a 5.0 reprobeden Tannoy a subwoofer od společnosti REL s modelem T9/i. Toto spojení fungovalo dokonale, zvuk měl krásný čistý a prostorový zvuk napříč cca 15 filmy, které jsem za dobu testování shlédl.
Takže pojďme k závěru.
|