Strana 4 z 4
Sound Blaster AE-9 rozhodně patří společně s minule testovaným modelem Sound Blaster X7 k tomu nejlepšímu, co lze v současné době u společnosti Creative zakoupit. Jediný větší rozdíl je samozřejmě v použití, protože AE-9 je interní zvuková karta do PCIe slotu, kdežto model X7 je čistě externí zařízení od USB. Pokud jste ale opravdoví audiofilové a máte stále doma klasický stolní počítač a hledáte to nejlepší co se dá nyní do PCIe portu zakoupit je Sound Blaster AE-9 rozhodně tím pravým, co stojí za vyzkoušení.
Konkurence mezi klasickými PCIe zvukovými kartami není příliš velká. Popravdě není žádná. Existuje vlastně jen jediná klasická zvukové PCIe karta, která je ve stejné třídě. Zasloužilý ASUS XONAR Essence STX II, který řadu let platí za nejlepší klasickou PCIe zvukovou kartu na trhu, bohužel už na trhu končí. Obě řešení jsou si přitom v mnoha věcech podobná. ASUS má pár věcí ještě lepších, ale už je na trhu spoustu let a je to v některých ohledech znát. Nicméně AE-9 od Creative je první kartou, která dokáže s Essence STX II soupeřit v řadě zásadních ohledů. Je mezi nimi trochu znát, že AE-9 je mnohem novější, ten přídavný modul je výrazně šikovnější pro použití dnes, nic podobného ASUS nemá. Ale zase v jiných ohledech je ASUS robustnější a přes své stáří neztratil nic z toho excelentního zvuku a vlastností. Je rozhodně dobře, že po letech tu máme skutečně zajímavou alternativu.
Další věc, kterou velmi ocení hlavně ortodoxní audiofilové je rozhodně možnost výměny operačních zesilovačů, které dokážou výsledný zvuk značně ovlivnit. To má i XONAR, takže podobné věci nejsou u kvalitních high end zvukovek zase tak neobvyklé. Creative také značně zapracoval na dodávaném programu, který se nyní jmenuje jinak a je mnohem přehlednější a také stabilnější. Za celou dobu jeho používání jsem se nesetkal s jediným problémem či jeho pádem. Je to mnohem modernější aplikace, než co nabízí ASUS, tady se tedy také projevuje časový odstup.
V čem jsou oba konkurenti srovnatelní je cena. Kvalita něco stojí, ASUS XONAR Essence STX II stojí v doprodejích zhruba 6400 korun, 7.1 verze dokonce 7 tisíc. Bohužel s dostupností už je to horší, ASUS již skončil s výrobou a zatím nepředstavil nástupce. Takže už se doprodává posledních pár kousků a další nebudou. To je docela slušná příležitost pro CREATIVE, kdy jeho Sound Blaster AE-9 je novinkou a vlastně přebírá pozici jediné aktuální TOP PCIe zvukové karty pro PC na trhu. A rozhodně ji přebírá se vším všudy. Stojí totiž 8 890 korun vč. DPH.
Pokud se ptáte, zda se pozná rozdíl mezi modelem AE-5, který jsem již měl možnost testovat a tímto AE-9 modelem, tak rozhodně ano. Sice je zde onen velký 6 000,- příplatek, ale podle mého názoru za to stojí a toto zařízení vám dodá úchvatnou kvalitu zvuku. Samozřejmě pokud víte, že na to máte sluch ;). Je to zkrátka mnohem vyšší level, ale bohužel potřebná elekronika a zpracování jsou exponenciálně dražší. Pokud jste náročnější audiofil a hledáte podobné interní řešení pro PC, je Sound Blaster AE-9 nyní vlastně jedinou volbou, protože jediná srovnatelná konkurence prozatím skončila, a tak AE-9 přebírá štafetu TOP řešení na poli zvukových PCIe karet. Naštěstí je opravdu excelentní, pokud jde o zvuk a ten externí modul jej dělá celkově příjemně prakticky použitelným. Je to skvělá zvuková karta a řešení, které rozhodně dostojí nemalým očekáváním a požadavkům zvukově náročnějších. Nemám problém věřit tomu, že je to nejlepší zvukovka, kterou kdy Creative udělali.
Za zapůjčení zvukové karty děkuji společnosti Creative
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|