Strana 3 z 4
Jelikož sluchátka umožňují využít doprovodného programu Logitech G Hub skrze externí zvukovou kartu do USB konektoru, rozhodl jsem se tedy nejdříve ukázat, jak se s tímto programem pracuje a co všechno umožňuje nastavit. Program je v češtině, a také se umí sám od sebe z aktualizovat, pokud je dostupná novější verze.
Po instalaci a následném restartu počítače, který je v případě instalace nutný už pouze stačí spustit samotnou aplikaci, a hned na úvodní obrazovce se dozvíme, jaké veškeré další periferie jsou k počítači od stejného výrobce připojeny. V mém případě ještě myš G502 Hero a bezdrátová sluchátka G933.
První menu aplikace je věnováno nastavení mikrofonu. Zde se dá nastavit jeho citlivost a také zapínat jednotlivé filtry. Pak stačí jenom spustit test mikrofonu, kde máte ihned k dispozici zvukový záznam. Není tedy problém si vyzkoušet více profilů a pak si vybrat mezi tím, který pro vás nejlépe zní, velmi šikovné.
Další menu je věnováno nastavení ekvalizéru. Je velmi jednoduché, případně lze využit přednastavených profilů výrobce, či si vytvořit vlastní.
V posledním menu se nastavuje virtuální režim prostorového zvuku. Co jsem tak zkoušel, funguje velmi dobře a rozhodně je daný efekt dost poznat. Je zde i možnost si prostorový zvuk otestovat a sami můžete posoudit, zda skutečně zvuky, co mají hrát zezadu, z tohoto úhlu opravdu hrají apod.
Aplikaci bychom měli, můžeme tedy přejít k praktickým zkušenostem ze samotného testování.
Sluchátka jsem nejdříve otestoval v režimu klasického 3.5mm konektoru, abych si ověřil, jak hrají bez vlivu daného programu nebo externí zvukové karty, kterou výrobce k těmto sluchátkám dodává. K tomuto účelu jsem je tedy zapojil na kvalitní DAC Sound Blaster X7 od společnosti Creative. Už při prvním poslechu jsem velmi ocenil, jak jsou sluchátka vyladěná od výrobce. Zvukově nepřekvapí, ale ani nezklamou. Pro audiofily to není, jde primárně o herní headset. Kvalita zvuku je rozhodně nadprůměrná a patří k těm lepším herním headsetům, ovšem záleží na ceně. Zvuk má dostatek detailů, není pře-basovaný, ale některé věci ve středních tonech chybí a odpovídají parametrům a možnostem sluchátek i třídě a určení.
Pro herní testy jsem už sluchátka zapojil přes dodávaný USB adaptér, abych otevřel možnost použít dodávaný program. Přece jenom v tomto režimu lze lépe nastavit mikrofon, zapnout si přednastavení filtry, které fungují skvěle. Pokud máte například na pozadí nějaký ruch, stačí zapnout k tomu příslušný filtry, který tento ruch odstraní. V USB režimu lze také aktivovat prostorový zvuk, já osobně ho testoval jak ve hrách, tak i při přehrávání filmů. Já osobně považují tento virtuální prostorový zvuk za jeden z nejlepších, co jsem tu za poslední roky měl. Je totiž opravdu použitelný a zvuku dodává hloubku, a pokud na vás někdo utočí zezadu v nějaké hře, opravdu máte ten pocit jako by byl za vámi. Ale je to pochopitelně subjektivní věc. Ve filmech je tento efekt ještě mnohem lepší, a pokud bych tyto sluchátka osobně používal, ve filmech bych ho ponechal neustále zapnut, i když tím možná zkresluje umělecký záměr.
Jelikož mají sluchátka i odpojitelný mikrofon, otestoval jsem i ten skrze pár hovorů na Skype a během hraní her, které mají zabudovanou funkci ohledně komunikace s ostatními hráči ve vašem týmu. Na herní sluchátka je mikrofon výtečný a ve spojení s možností aktivovat různé filtry v aplikaci G Hub bych ho nebál doporučit i začínajícím streamerům, protože dokáže obstojně vyrušit i okolní ruchy. Model Pro X má v tomto ohledu navrch proti levnější verzi díky extra filtrům, a je to rozhodně jeden z nejlepších mikrofonů v téhle cenové hladině klasických herních headsetů.
Pojďme tedy k hodnocení.
|