Společnost Apple, která se stala známou díky své alternativě PC platformy, obchodu s muzikou iTunes a přehrávači iPod začíná mít problémy způsobené hlavně firemní politikou spojenou s letošním hitem, kterým se stal iPhone.
29.6.2007 vydal Apple iPhone, který se hned stal hitem, ale současně byl pro potenciální zákazníky problémem kvůli tomu, že i když si koupili iPhone za plnou cenu 599 dolarů, tak byly telefony uzamčeny pouze pro síť AT&T s tím, že zákazník musel uzavřít smlouvu na 2 roky s minimální účtovanou částkou 59,99 dolarů měsíčně.
Tímto krokem si Apple postupně zadělal na několik problémů. Takový postup je minimálně na hraně některých zákonů, takže někteří zákazníci podali hromadnou žalobu proti společnosti Apple, kde požadují anulování nutnosti mít smlouvu s AT&T, aby mohli používat svůj iPhone, a blíže nespecifikovanou částku.
Někteří se rozhodli, že iPhone chtějí, ale bez závazku bez ohledu na to, co si o tom Apple myslí, takže se během několika dní objevil prográmek, který umožnil iPhonům fungovat i v jiných sítích. To se pochopitelně nelíbilo Applu, který zanedlouho vydal update firmwaru, který z odemčeného iPhonu udělá takzvanou "iCihlu" což vystihuje, jak je po tomto update telefon "funkční". Takto postižené iPhony odmítá Apple opravit nebo resetovat do původního stavu - pokud má někdo takový telefon, má si podle Applu koupit jiný - tomu říkám skvělý zákaznický servis - pochopitelně následovala další vlna žalob proti Applu.
iPhone byl ze začátku vydán pouze v USA a někteří lidé si udělali skvělý kšeft z toho, že prodávají odemčený iPhone v jiných zemích - aby Apple tyto praktiky zatrhl, omezil prodej na maximálně 2 kusy pro každého zákazníka a odmítá jakékoliv jiné platby než přes kreditní karty. Jak je poslední dobou již tradice, tak si tím Apple zadělal opět na spoustu trablů. Kromě toho, že tím popudil některé zákazníky, má teď problém kvůli dárkovým poukázkám, na kterých při prodeji uvádí, že je může zákazník použít na koupi jakéhokoliv zboží v obchodech Applu - odmítnutím takového certifikátu je porušením zákona a případné soudní spory budou pro Apple, jak je v USA zvykem, velmi drahé.
Aby se Apple ujistil, že si opravdu zákazník nekoupí více než dva iPhony, tak schraňuje informace o platebních kartách kupců a pro identifikaci jim jméno pochopitelně stačit nebude, takže je pravděpodobné, že se pokouší podle dalších údajů na kreditce přesněji identifikovat kupce - toto je ovšem v rozporu s podmínkami smluv se společnostmi spravujícími kreditní karty ( VISA, Mastercard a další) a současně takovéto jednání porušuje několik zákonů. Nyní probíhá vyšetřování, které má zjistit, zda se to opravdu děje - pokud ano, tak to bude ze všech právních problémů Applu ten nejzávažnější, protože sankce v případě odsouzení by byly minimálně stamiliony dolarů (poslední společnost, která byla odsouzena za tyto skutky kvůli obrovským sankcím skončila v bankrotu).
Nejnovější nepříjemností je, že nový operační systém Applu OSX Leopard, který by měl fungovat jen na počítačích Apple, byl velmi rychle pozměněn tak, že je možné ho nainstalovat i na PC které mají procesory Intel. Důvodem k tomuto kroku je částečně cena 135 dolarů (spousta lidí považuje Windows které spojí v OEM verzi Home Premium 105 dolarů za příliš drahé), ale hlavně Apple ani nenabízí možnost koupit si PC verzi OSX Leopard, takže legální verzi tohoto operačního systému můžete mít jen pokud máte počítač Apple.
Závěr: Podle mně bude důsledkem těchto problémů jednak finanční ztráta, která by mohla společnost dost poškodit v závislosti na tom, co všechno bude prokázáno u soudu jako protizákonné, ale hlavně poškodí tyto kauzy pověst Applu, který se rád tváří, jako kdyby dělal pro zákazníky první poslední, čímž se snaží těžit ze špatné pověsti Microsoftu a získat tak další zákazníky.
Zdroje:
- Digg.com
- Anandtech.com
- HardOCP.com
Za gramatickou správnost ručí
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
|