Strana 4 z 4
Nainstaovaný virtuální Os nyní můžete používat jako normální počítač. Síť v základním astavení běží a přístup do internetu je realizován jako počítač za NATem. Pokud chcete stejně jako já 100% znemožnit přístup hostovanému OS do sítě, jednoduše zakážete síťovou kartu v položce "nastavení" základního okna VirtualBoxu. (nastavení je přístupné jen při vypnutém virtuálním stroji). Nyní se nabízí otázka, jak vyměňovat data mezi jednotlivými systémy. Za tímto účelem e třeba nainstalovat "přídavky pro hosta" (guest additions). V okně virtuálního stroje tedy poklepeme na "zařízení" a zvolíme tuto položku v menu. V případě hostovaných windows se spustí klasický instalátor, jaký známe z instalace programů pro Windows. Následuje klasická instalace ve stylu Next-Next-Next, a několikrát "bububu" že neznámý ovladač může poškodit vaše Windows :-D
Pokud se instalace nespustí, nebo je položka "nezakliknutelná" vypněte virtuální počítač, a místo CD-ROM připojte ISO obraz Guest-additions. Nachází se přímo pod možností řipojení CD-ROM. (Počítač - nastavení - CD/DVD-ROM). Po ukončení instalace jste vyzváni k restartování počítače.
Pozor! Doporučuji restartovat ten správný počítač, tedy pouze ten virtuální! Lze to udělat jednoduše zavřením okna. Za a velmi příjemný považuji fakt, že v mém případě trvá vypnutí a opětovné nabootování WindowsXP méně než 10 vteřin. To je luxus, na který můžete v případě přímé instalace WindowsXP zapomenout.
Teď tedy zprovozníme sdílení složek. Složky lze samozřejmě sdílet stejně jako složy v síti. My se ale podíváme na nejjednodušší způsob, právě pomocí "guest additions". V okně virtuálního stroje opět zvolíme "zařízení" a položku "sdílené adresáře". Nalistujeme si adresář v hostitelském (hlavním) OS, který chceme sdílet.
Tento adresář je teď přístupný skrze místa v síti, v hostovaném (virtualizovaném) OS.
Přidáme si tedy tento adresář jako síťovou složku. Tuto složku teď můžeme používat pro výměnu souborů, mezi hositelským a hostovaným OS. Jak je vidět na následujícím obrázku, v domovské složce mám adresář /VBOX a v něm soubor ahoj.txt. Tento adresář je přístupný i virtualizovaným WinXP a soubor ahoj.txt je tedy k vidění i v síťové složce ve Windows.
Pokud z nějakého důvodu potřebujete virtualizovat počítač či provozovat několik operačních systémů současně, nebo jednoduše testovat různé typy systémů, pak je VirtualBox skvělou volbou pro vás. Zejména vhodný je pak pro ty, kteří se chtějí bezpečně a jednoduše naučit práci s jiným typem OS, než na který jsou zvyklí. Své uplatnění samozřejmě nepochybně najde i profesionální praxi. Vzhledem ke svobodné licenci GPL jej lze pořídit zcela zdarma a oproti některým konkurenčním řešením má výhodu v tom, že umožňuje jednoduše sdílet data mezi jednotlivými OS. VirtualBox rozhodně doporučuji vyzkoušet.
|