Strana 1 z 4
Enterprise řešení stále častěji vyžadují provoz heterogenních systémů a v mnohých případech také provoz několika OS na jednom počítači. Výhody jsou nasnadě. Soužití některých OS nebývá vždy bezproblémové. Zejména Windows se občas na disku chovají, jako by tam byly samy a virtualizace nejen, že umožňuje všechny systémy od sebe oddělit, ale umožňuje i jejich souběžné používání. Princip takového fungování je jednoduchý. Do svého hlavního (hostitelského) OS nainstalujeme progam - virtualizační nástroj, který bude emulovat virtuální počítač. Do něj pak můžeme nainstalovat kolik chceme 100% oddělených hostovaných OS.
Virtualizační nástroj, na který se dnes podíváme, se jmenuje VirtualBox a pochází z dílny německé firmy Innotek. Pokud má někdo dřívější zkušenosti s virtualizačním nástrojem QEMU, pak vězte, že VitualBOX z něj vychází.
VirtualBox je opensource projekt a jako takový je distribuován, mimo jiné pod licencí GNU GPL. Je tedy volně stažitelný z internetu můžete jej tedy využívat se všemi výhodami, které licence GPL nabízí. Mimo GPL verze lze stáhnout i "rozšířenou" verzi, která je pro domácí použití také bezplatná. Rozdíl je pouze v některých funkcích, a pro naše potřeby jsou vhodné obě.
Domovské stránky projektu nalezneme na: http://www.virtualbox.org/
Ke stažení jsou verze pro Linux, Mac OS X a Windows. Hostovanými prostředími pak mohou být:
Obecný OS, DOS, Windows 3.11, Windows 95, Windows 98, Windows Me, Windows NT4, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, OS/2 Warp 3, OS/2 Warp 4, OS/2 Warp 4.5, Linux 2.2, Linux 2.4, Linux 2.6, FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, Netware,Solaris a L4.
|