Strana 2 z 4
Instalace systému probíhá v grafickém režimu a je perfektně okomentovaná. Pro uživatele bez elementárních znalostí platí, že ponecháním původního nastavení ve všech bodech instalace byste neměli nic pokazit. Pouze doporučuji věnovat pozornost volbě diskových oddílů, zvláště v případě, kdy na disku máte Windows nebo oddíl s důležitými daty. Pokud totiž instalátor necháte, aby si oddíly pro instalaci zvolil sám, riskujete, že si pro instalaci vybere zrovna pro vás ten nejnevhodnější. Pro nezkušeného uživatele se mi jeví jako nejschůdnější cesta vytvořit si na disku prázdné místo, a nechat instalátor, ať si jej obsadí sám, jak bude chtít. Obecně lze ale říci, že kdo zvládne nainstalovat WinXP, zvládne nainstalovat i openSUSE. Není proto třeba mít obavy.
Po nabootování z instalačního DVD se objeví uvítací obrazovka: (pro zvětšení u všech obrázků, klikněte na daný obrázek)
Následovaná volbami bootmanageru:
Zde zvolíme položku "instalation". Spustí se instalační program, a jsme dotázání na volbu jazyka:
Zde máme možnost zvolit češtinu, pokud nedáváme přednost instalaci v angličtině. Volba jazyka má vliv i na defaultní jazyk v nainstalovaném systému, nicméně podporu pro libovolný jazyk není problém nainstalovat i zpětně. Jako základní desktopové prostředí můžete zvolit GNOME nebo KDE:
Pokud instalujete Linux poprvé, a nejste si jisti, doporučuji vám zvolit prostředí KDE. Volba GNOME nebo KDE je čistě věcí vkusu a osobních preferencí. GNOME a KDE používají v přístupu k uživateli téměř protichůdné filozofie je tedy vysoce pravděpodobné, že z nich vám bude vyhovovat pouze jedno. Následuje kompletní nastavení instalace.
Zde máte možnost zvolit si diskové oddíly pro instalaci (včetně tvorby, mazání, přesouvání a zvětšování diskových oddílů), místo kam se nainstaluje zavaděč systému (ponechte MBR), který OS bude bootovat jako defaultní (zde můžeme zvolit případně Windows) či doplnit a upravit seznam instalovaných balíčků. Po odsouhlasení instalace se příslušné diskové oddíly naformátují a začne samotná instalace:
Na konci instalace se zapíše zavaděč systému a počítač bude restartován. Po restartu počítače zvolte volbu openSUSE a nastartujte nově instalovaný systém. Při prvním spuštění budete vyzvání pro nastavení základních parametrů. Nastavení administrátorského účtu:
- nastavení sítě
- nastavení uživatele
Na závěr instalace si máte možnost přečíst poznámky k vydání a upravit nastavení HW. Poté se spustí vámi zvolené grafické prostředí KDE (případně GNOME). Pokud máte běžný HW, není třeba doinstalovat žádné ovladače, téměř všechny jsou obsaženy v jádře OS. Jediný ovladač, který budete pravděpodobně nuceni do systému doinstalovat je ovladač moderních grafických karet ATI nebo nVidie. Grafické karty ATI s čipem R200-R400 (ATI 9000-9800 + ATI X300 - X800 řady) mají opensource ovladač integrován do X.org, a proto majitelé těchto karet jsou ušetřeni i instalace ovladače grafické karty. Podívejme se dále na samotný systém ...
|