Strana 4 z 4
- Profesionální/pracovní použití:
OpenSUSE je skutečně systém pro každodenní použití. Automatická detekce dodatečně připojených zařízení jako tiskáren, digitálních foťáků, USB disků apod., proběhne podle mých dosavadních zkušeností vždy na výbornou. Pro kancelářské použití je zde široká základna kvalitních aplikací jako openoffice.org, Koffice, abiword, KPDF nebo GIMP. Pokud chcete provozovat ostatní operační systémy ve virtuálním stroji, můžete využít VirtualBOX.
Osobně mám odzkoušeno na provozu virtualizovaných WinXP, a jsem maximálně spokojen. SUSE Linux se obecně těší nadstandardní podpoře výrobců profesionálního SW, zejména pro SLED, který z openSUSE přímo vychází.
OpenSUSE je standartně vybaveno multimediálními přehrávači amaroK, Kaffeine a Realplayer. Doinstalování přehrávačů VLC a Mplayer z repozitářů je pak velmi snadné. Jednou výtku si podle mě zaslouží změna přehrávacího enginu amaroku z Xine na GStreamer, s jehož kvalitami nejsem vůbec spokojen a preferuji právě Xine. Změna přehrávacího enginu je však v amaroku věcí nastavení a netrvá déle než pár vteřin, a dlouhodobě osvědčený Xine je přímo v nabídce, pouze není nastaven jako defaultní.
Instalace multimediálních kodeků je díky technologii one-click-install tak snadná, jako nikdy předtím. Kompletní návod naleznete na suseportal.cz
každopádně tento proces je na jedno-dvě poklepání myší. Ruční volba jednotlivých knihoven pro pokročilejší uživatele skrze správce balíčků je samozřejmě nadále možná.
openSUSE 10.3 je nabité novinkami a jistě stojí za vyzkoušení. Jako uživatel bych sice uvítal administraci software využívající Apt známého z distribucí na bázi Debianu místo libzypp pohánějící správu balíčků v openSUSE. Nicméně grafická nástavba Yast - administrace software i aplikace do příkazové řádky zypper, se s každou verzí neustále zlepšují a jednou se kvalit a rychlosti Aptu možná dočkáme. Jedinou změnou k horšímu proto z mého pohledu byla volba GStreameru, jako přehrávacího enginu pro Amarok, nicméně možnost využít Xine byla uživateli ponechána. Pokud hledáte profesionální opensource řešení pro vaši malou firmu, bude openSUSE jistě výbornou volbou. Možnost zakoupení placené podpory je u Novell/SUSE produktů samozřejmostí. Pro začínající Linuxové uživatele bude konfigurační Yast skutečně velkým pomocníkem.
Na závěr přikládám ukázku mé pracovní plochy, když jsem psal tento článek:
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Máme za sebou pěkný popis alternativního operačního systému. Pokud někdo z Vás používá třeba něco jiného z alternativní nabídky systémů a měl by chuť o tom v podobném duchu poreferovat, stačí mě kontaktovat a i jeho článek se může objevit na stránkách DDWorld.cz.
|