Strana 2 z 4
- Microsoft Windows 7 – novinky
Ačkoliv jsou Windows 7 již zmíněnou evolucí Vista, přeci jen v nich najdeme i úplně nové věci, které ve Vista nejsou, nebo byly úplně jinak. Podívejme se tedy na to, co to pro nás znamená.
- Vylepšené grafické rozraní (GUI)
Windows 7 nejsou jen přemalovaná Vista. Na grafice si sice nechal Microsoft také záležet, ostatně nikdo nechce koukat na nic ošklivého, ale hodně změn je pod pokličkou. U Vista bylo použito efektů AERO a GUI nebylo úplně dokonalé a toto rozhraní bylo prostě trochu pomalejší. Windows 7 a jeho GUI prošlo rozsáhlými úpravami. Novinkou je samozřejmě DirectX 11 se všemu, co k němu patří, ale také podpora DirectWrite a DXCAHD a nová přepracovaná verze AERO, která využívá prvky obsažené v DirectX10.1. Důvod proč například nejmenovaný výrobce grafik najednou po 2 letech uvádí vylepšené grafiky staré generace s podporou tohoto API standardu. Rychlost a svižnost systému a GUI je ale znatelně lepší než u VISTA a je to změna, která je nejen vidět, ale i cítit.
Windows 7 jsou samozřejmě přizpůsobeny současným technologiím a zde můžeme ve vztahu k zobrazení jmenovat zejména lepší podporu širokoúhlých rozlišení a vylepšenou podporu více monitorů. Není náhoda, že ATI u své nové generace grafik s DX11 používá systém ATI Eyefinity a tedy možnost zapojení tří monitorů do jedné plochy na jedné grafice. Tento systém byl plně vyvinut a je plně podporován ve spolupráci s Microsoft a ve Windows 7 je podpora více monitorů velmi zdařilá – oba systémy pracují v podstatě stejně. Vylepšení se dočkala i práce s okny samotnými a minimalizace-maximalizace.
- Podpora akcelerace přes GPU a vícejádrových CPU
Toto je spíše záležitost DirectX 11 a DirectCompute 11, ale Windows 7 jsou primárně vystavěny na podpoře DirectX11. To mimo jiné znamená samozřejmě přítomnost všech vylepšení, které DirectX11 přináší, ale které si samozřejmě užijete jen s DirectX11 grafikami.
Ty jsou v době vydání Windows 7 na trhu již dostupné, ale zatím jen od společnosti AMD. ATI Radeon HD 5700/5800 grafiky umožňují plně využít novinek, které Windows 7 a DirectX11 s DirectCompute 11 přináší. Windows 7 jsou tak díky podpoře DirectCompute 11 využít v podporovaných aplikacích sílu GPU, například pro akceleraci Videa DXVA-HD atd. Multithreading zase přináší lepší využití vícejádrových procesorů. DirectX 11 se objeví i pro Vista.
Samozřejmě vás asi napadá, co když nemáte DX11 grafiku. Bude vám Windows 7 fungovat? No samozřejmě že ano! DirectX11 jsou zpětně kompatibilní, a tak pro samotné užívání Windows 7 vám nadále stačí DX9 grafika. Je ale určitě jasné, že díky tomu nebudou fungovat úplně všechny novinky, protože je prostě váš HW neumí, nezná a nepodporuje. WDDM (Windows Display Drive Model) pojede v režimu kompatibility ve starší verzi, která nové funkce nepodporuje. Vy tak nebudete sice moci využít novinek, které Windows 7 s DirectX11 podporují, ale jinak vám normálně celý systém poběží. Zajímavou novinkou u WDDM nové verze je kromě vyššího výkonu a lepší práci s grafickou pamětí i možnost souběžného provozu grafických karet různých výrobců.
- Nové funkce a grafické efekty
Windows 7 obsahuje i změny proti Vista v některých funkcích a vzhledu některých funkcí. Mnoho z nich souvisí s AERO, to je ve Windows 7 lepší a podporuje opravdu pěkné efekty a není díky i podpoře funkcí a vylepšením DX10.1/DX11 tolik náročné na HW. Ale zůstává takovým pozlátkem, bez kterého se v případě nutnosti klidně obejdeme.
Základním prvkem Windows je v podstatě neměnnné uživatelské rozhraní složené z hlavního panelu a nabídky Start. Windows 7 jej samozřejmě mají také, ale pár změn tu je. Panel je v 7 trochu vyšší než ve Vista a nevyčnívá z něj tlačítko start. Kromě lepší přehlednosti je to hlavně proto, že nově se spuštěné aplikace „v rychlém panelu“ zvýrazňují pro lepší přehlednost. Je to užitečné. V rychlém panelu dávám do uvozovek, protože ten ve Windows 7 už není. Zástupce programů si přímo dáváte na panel samotný. Neříkám, že je to lepší nebo horší, jen je to jiné – osobně jsem proti panelu rychlé spuštění nic neměl. Změň doznaly i náhledy spuštěných aplikacích v malých oknech. Zde se dočkáme většího množství náhledů, pokud máme v aplikaci otevřeno více oken. Skvěle funguje přepínání oken alt+tab, kdy je vidět náhled okna ve velkém. To už je určitě využitelné.
Změn doznal i hlavní panel, samozřejmě lze ale vše přizpůsobit. Až na některé věci jsou všechny změny víceméně přínosem k přehlednosti, ale neřekl bych, že k lepšímu ovládání. Bohužel jsou tu i změny k horšímu a jednou z nich je i oblast oznámení. Ta zobrazuje ikonky, na které jsem zvyklí včetně připojení k internetu. Bohužel mají jen jednoduché grafické zobrazení a neindikuje svou činnost, při změně stavu. Navíc se již panel nerozbaluje do strany, ale do ošklivého okna. Pochválit tak v této oblasti lze jen hodiny a nově i zobrazení data. Co mě osobně u Windows 7 zklamalo z uživatelského hlediska nejvíce, je přepracování postranního panelu s mini aplikacemi. Ten ve Windows Vista používám moc rád. Bohužel ale v 7 už není a miniaplikace se lepí přímo na plochu a nelze jej zvýraznit nad okny, nebo snadno schovat s celým panelem. Celkově to považuji za krok špatným směrem.
Nicméně celkově je ovládání a vylepšení vzhledů a funkčnosti celého systému směrem k lepšímu a lze samozřejmě řadu věcí nastavit a přizpůsobit aby vám to téměř vyhovovalo. Jako vždy tak nebudou spokojeni úplně všichni s úplně se vším, ale používat to jde a zvyknout si na to také. Nic až tak zásadního ale Windows 7 vzhledem k ovládání nepřináší, ale to se ani čekat nedalo. Windows používá více než miliarda počítačů po celém světě a jejich uživatelé jsou zvyklí na jistý způsob toho, jak věci fungují a Microsoft to prostě nemůže radikálně měnit a ostatně ani k tomu není důvod, když to funguje a všichni to tak používají. Windows 7 jsou tedy v tomto ohledu jen pokrok v mezích evoluce.
Z Dalších novinek stojí za zmínku například rozpoznání psané češtiny, což je šikovné pro tablety, ale také pro rozmáhající se dotykové ovládání a funkce. Zkrátka Windows 7 poznají, co ručně naškrábete v češtině, včetně háčků a čárek. Vylepšení se dočkala i řada aplikací včetně Windows Media Center. Řada známých aplikací ale také ze systému úplně zmizela. Lépe se pracuje se sítěmi, zejména pak s Wifi. Lepší je správa multimediálních souborů – obrázků, hudby a videa. Téměř všechny části systému došli k větším nebo menším úpravám a optimalizacím …
|