Strana 2 z 2
- Významné projekty a hráči na poli opensource
Není možné je zde vyjmenovat všechny, ale pokusím se o takový pohled na ty nejzajímavější z pohledu běžného uživatele.
Novell - Firma značně podporující vývoj technologií kolem Linuxu a opensource. Sponzoruje vývoj komunitní Linuxové distribuce openSUSE, kterou pak využívá pro svůj Suse Linux Enetrpise Desktop pro firmy. Významně rovněž odporuje projekt openoffice.org, KDE, GNOME, a mnoho dalších.
KDE - K Desktop Environment je Desktopové prostředí pro unix-like operační systémy, které vzniklo s použitím grafické knihovny Qt firmy Trolltech. Je považováno, ze nejoblíbenější grafické prostředí ba této platformě. Pro prostředí KE vznikla řada velmi populárních programů.
Trolltech - díky obrovskému úspěchu KDE se z bezvýznamné firmy TrollTech stala velmi prosperující společnost. Ačkoli je KDE i Qt šířeno pod GPL, díky velkému vývoji KDE se i jeho grafická knihovna rychle vyvíjela a společnost TrollTech (autor Qt) prodává, komerční licence pro knihovnu Qt firmám produkujícím komerční SW.
GNOME - Druhé velmi významné grafické prostředí pro unix-like OS, sponzorované řadou komerčních firem. Většina Enterprise řešení dnes využívá právě GNOME.
RedHAT - Další firma sponzorující komunitní Linuxovou distribuci Fedora a dodávající Enteprise řešení na ní postavené - RedHat Linux Enteprise Desktop. Rovněž znanče podporuje vývoj Linuxových technologií a opensource SW.
SUN - Firma , která uvedla na trh openoffice, svobodnou verzi kancelářského balíku StarOffice. Openoffice je dnes nejrozšířenější alternativou k Microsoft Office a je dostupné pro všechny možné operační systémy a HW platformy. SUN rovněž uvolnil otevřenou verzi svého OS openSolaris.
Mandriva - Francouzská společnost, která stejně jako Novell a RedHAT sponzoruje vývoj Mandriva Linuxu a prodává enterpise řešení na něm postavené.
GIMP/GTK - GIMP je nejobsáhlejší opensource grafický editor dostupný pro většinu platforem. Jeho grafickou knihovnu GTK+ využívá i Desktopové prostředí GNOME.
Mozilla Foundation - Kdo by dnes neznal Firefox a Mozillu. Oba vznikly na opensource kódech zaniklého Netscapu. Dnes je Firefox druhým nejoblíbenějším prohlížečem.
IBM. - Společnost IDC odhaduje, že za rok 2006 překonaly zisky z mainframe systémů postavených na Linuxu zisk z celé platformy Windows. Tyto Mainframe systémy umožnily IBM zkonsolidovat více než 3900 stávajících vlastních serverů na pouhých 30 Linuxovým mainframe systémů, čímž jenom úspory za energii jsou cca 80%. IBM rovněž dodává enterpise řešení založená na opensource softwaru. IBM je rovněž jednou z prvních firem dodávající Notebooky s předinstalovaným opensource softwarem. Společnosti jako Dell nebo HP je brzo následovaly.
Tenhle výčet by mohl být obrovský, snad jsem nezapomněl na ty nejvýznamnější pro obyčejného čtenáře zajímavé projekty.
- Závěr - 100x Opensource, 100x jinak ...
Jaký je závěr? Opensource je dnes bussines, kde se točí velké peníze. Opensource je rovněž místo, kde každý může být autorem, každý může reportovat chyby. Opensource je místo, kde si podávají firmy ruku s komunitou a neváhají do ní investovat nemalé částky.Opensource je otevřenost a spolupráce. Opensource je také cesta, jak bezplatně získat základní dnes Software potřebný pro každého z nás, jako je kancelářský balík, webový prohlížeč, poštovní klient, ale také operační systém.
Opensource je prostě tady a je tady pro všechny. Opensource je vhodným lékem pro ty, kteří v nevědomosti ukradli Photoshop, aby v něm otočili fotky z dovolené, a následně tvrdili, že nic jiného přece použít nemohou. Každý, kdo dnes crackuje a shání sériová čísla pro svůj program, by se měl podívat, jestli mu stejně dobře neposlouží nějaká svobodná alternativa, která je hlavně legální. Je ovšem důležité poznamenat, že proprietární model zde má své nezastupitelné místo. Existuje spousta profesionálního či vědeckého SW, jehož vývoj je nákladný je třeba zaplatit. Existuje SW u něhož by zveřejnění zdrojových kódů mohlo nahrávat konkurenci a to není vždy záhodno. Všude tam má proprietární SW své místo. Neznamená to ovšem, že by komerční SW nemohl být opensource. Neboť jak jsem poznamenal na začátku, každý opensource nemusí být nutně free Software....
Článek je názorem jeho autora, který je spolupracovníkem redakce a nemusí se ztotožňovat s oficiálním postojem a názorem redakce DDWorld.cz.
Pozn. by DD: Opensource je rozhodně skvělá myšlenka, bohužel pro něj, se placený a volně nešiřitelný software stačil rozrůst kapánek rychleji, hlavně do podvědomí lidí a s dobýváním jeho pozic to nebude mít Opensource rozhodně lehké. Na druhou stranu, kdyby se hodně chtělo, tak by to takový problém zdaleka být nemusel. Přeci jen IBM proti Microsoftu by mělo více než šanci na úspěch, nicméně mě osobně se nezdá, že by tlak na Microsoft, kromě tlaku vyvíjeného různými regulačními orgány, byl jinak na platformu Windows, tedy hlavního zástupce uzavřeného softwaru, nějak zvlášť významný. A to je určitě škoda ...
PS: Máte-li zájem publikovat váš podobně zpracovaný názor na nějaké zajímavé IT téma (hardware, software, hry apod ...), článek a příspěvek, prosím kontaktujete mě na
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
|