Aktuální téma posledních dní, první pirát v Čechách dopaden za natočení filmu v kině, co ho čeká? Co nás čeká? Kam to všechno spěje?
Všemožné ochranné svazy si jistě mnou ruce. Zloděj Simpsonů byl dopaden. Škodu vyčíslila distribuční společnost na minimálně 5 miliónů korun. Nebohý 19-letý mladík si to teď pěkně vypije. A pokud jste Simpsony náhodou z warezu stáhli také, tak vězte, že i vy jste přispěli nějakou stokorunkou k jeho nebohému dluhu. Onen mladík si to teď za všech těch 100 000 "neplatičů" zaplatí sám. Že je to absurdní? V "moderní" společnosti asi ne.
- OSA: Zaplať, ale nekopíruj
Situace kolem datových nosičů a některých zařízení v ČR je poněkud absurdní. Jdete si zakoupit CD? Zaplatíte za to poplatek OSE. Stejný typ poplatku zaplatíte při nákupu DVD, Hard-disku, DVD/RW mechaniky, kopírky, tiskárny, flash-disku.... (dlouhý seznam).
Za co že to platíte? Za to, že si "technicky" můžete udělat kopii nějakého díla. Platíte za to, že vlastníte nástroj umožňující kopírovat. Skvěle tuto situaci paroduje známý vtip, kdy se pán rozčiluje, proč teda rovnou nezavřou všechny muže za znásilnění. Vždyť "nástroj" na to mají. Rozveďme si to na následujícím příkladu. Představte si, že si chcete vypálit fotky ze své rodinné dovolené. Zaplatíte OSE a spol. za to, že jste si koupili DVD-RW mechaniku. Zaplatíte OSE s spol. za to, že jste si koupili DVD nosič, na který chcete tyto fotky "vypálit"/zálohovat. Zaplatíte OSE a spol. za to, že se vám některá fotka velmi zalíbila a chcete si ji vytisknout na své nové tiskárně a pověsit na svou zeď ve vašem obýváku. Za to všechno dámy a pánové zaplatíte cizí soukromé (sloužící zájmům soukromých osob nikoli celé veřejnosti-pozn. by DD) organizaci starající se o zájmy všech těch Gotů a Vondráčkových. Typická ukázka toho jak všichni jsou si rovni, někteří jsou si ovšem rovnější.
Vraťme se teď k našemu 19-letému mladíkovi. Mladík si jistě, stejně jako všichni ti, co si stáhli ty „jeho" Simpsony z internetu, již několikrát koupil počítač, různé nosiče, tiskárnu atd. Z těchto nákupů odvedli státem garantovanou (a z právního hlediska neprůstřelnou) daň, cizí soukromé organizaci - cizím soukromým osobám. Tyto osoby nemají žádnou spojitost s autorstvím jejich "fotek z dovolené" přesto za ně dostaly zaplaceno. Tyto soukromé osoby měly totiž natolik silný lobbing, že dokázaly zase jednou přesvědčit naše pány poslance k prosazení této nespravedlivé daně. Leč, jak potvrdil ombudsman ČR, ústavně zcela v pořádku. Můj selský rozum nad tím zůstává stát, neb ústava ČR zaručuje všem rovnost.
- BSA: Zaplať, my platit nebudeme ...
Poněkud odlišný případ je oganizace BSA. BSA zaštiťuje komerční výrobce SW, společnosti jako Microsoft, Adobe a další, které jsou jejími zakladateli a de-facto ji řídí. Tato organizace, dokud ještě fakticky existovala (vysvětlím později) proslula nevybíravými nátlakovými akcemi, které by se téměř daly nazvat vydíráním. Společnosti, které například prodávaly počítače bez Windows, byly neustále zastrašovány, a čelily neopodstatněným "zaručeným" obviněním ze strany BSA, které často následovala policejní prohlídka a zabavení počítačů firmy. Nejkřiklavějším případem, nikoli jediným, byla kauza okolo společnosti Mironet. Společnost Mironet byla obviněna BSA (čti: Microsoftem), za nelegální používání softwaru (čti: dodával PC i bez předinstalovaného OS Windows). Následoval zcela amatérský zásah policie ČR, která nejenže nelegální SW nenašla, ale ještě ke všemu počítače zadržovala řadu měsíců. Naštěstí se společnost Mironet nepoložila a o za svá práva bojovala u soudu. A vyhrála. BSA měla zaplatit za svá falešná obvinění a očerňování na internetu 300 000 korun. Myslíte, že je zaplatila?
Položte si základní otázku. Co je pro firmu Microsoft (BSA) částka 300 000 korun? Ano, zaplatit měla BSA, jenže BSA byla jen loutka, v tomto konkrétním případě nastrčená Microsoftem. BSA sama byla jen organizace řízená a placená několika SW firmami. Na zaplacení neměla. Místo aby Microsoft a spol. uznali chybu své nastrčené organizace a zaplatili za ni 300 000 (případů bylo možná víc), BSA ČR raději zrušili a když přestala existovat BSA, nebyl nikdo, kdo by Mironetu zaplatil soudem uznanou škodu. Právně neprůstřelné, ale myslím že zcela názorné... Dnes již BSA neexistuje. Existuje jen, jakési právní zastoupení této organizace sídlící v Londýně. Pokud vás tedy BSA obviní, nemáte koho žalovat. Jó, chytře si to pánové vymysleli.
- Klíč máme v rukou my, zákazníci ...
Zeptejte se každý sám sebe, kdy naposled hráli v rádiu něco, co by se dalo poslouchat? Kdy naposled jste mohli jít na kvalitní film do kina? Jste stejně nespokojeni jako já? Je to tak jednoduché. Přestaňte tyto hrůzy poslouchat a sledovat. Už nikdy si nekupte SW produkt, pokud se k vám jeho autor (firma) chová špatně, či nedej bože vás šikanuje. Používejte pouze legální a dostupný software. Peníze jsou totiž to jediné, co nám k naší obraně zbývá. A že to může být obrana účinná, zaregistrovaly společnosti, které zavedly DRM do svých na internetu prodávaných mp3. Tehdy poprvé jsem viděl velkou skupinu zákazníků zachovat se logicky. Prostě si tyto"postižené" mp3 nekoupili. Klíč máme v rukou my sami.
Článek nemusí vyjadřovat stanovisko redakce ddworld. Článek nebyl redakcí ddworld pozměňován, obsah článku je názorem jeho autora, který je přispěvatel redakce z řad čtenářů těchto stránek.
Pozn. by DD: O poplatcích tzv. výpalném jsem již sám psal, rozhodně to není něco, co je v pořádku. Bohužel v našem rádoby právním státě je běžný občan ten poslední, komu je právo nakloněno. Nicméně zase je tu ona věc, kdo za to může a tím se zpět dostáváme k občanovi. Ano, je to tak. Občané mají takové politiky, jaké si zvolí. Nechodíte volit? Pak za to můžete dvojnásob ... Co se týká studenta, který natáčel a zveřejnil film Simpsonovi, tak zde se obávám, že to nelze omlouvat vysokými cenami DVD, či drahými lístky do kina. Natáčet v kině film a pak ho uveřejnit na internetu rozhodně není ani z morálního hlediska v pořádku a je to minimálně na pár facek. Trest je v tomto případě rozhodně na místě, samozřejmě druhá stránka mince je způsob vypočítávání škody, ale to je na delší debatu ...
Co se týká organizace BSA, tak rozhodně bych za ní neviděl jen ten Microsoft a za vše, že může Microsoft, řekněme ale, že tu rozhodně nějaké tlaky budou, nicméně jak sama firma přiznala, tak pirátství jí de facto nevadí, ba naopak je raději, když lidé užívají kradený její software, než originální software konkurence, takže s tím potíráním pirátství to nebude tak horké ... Faktem ale je, že se je snadné soustředit na legální prodejce a to samozřejmě firma dělá. BSA a podobné organizace v čele s americkou RIAA jsou známi i dalšími praktikami, které jsou dalekou hranou zákona a jako takové tyto organizace jsou velmi špatnou cestou z morálního i právního hlediska, bohužel je proti nim ze strany mnoha státu de facto schválně nevyvíjen žádný nátlak, i když to se pomalu začíná měnit, vzpomeňme si na faktury od různých státních institucí za požadavky, které RIAA a spol. na tyto instituce, zejména univerzity, kladli.
Stesky nad vysokou cenou DVD, vstupenek a nekvalitními filmy a recyklovanou hudbu myslím nejsou na místě. Ostatně máme takovou hudbu o jakou stojíme, kdyby to nikdo neposlouchal a nekupoval, tak se to nevyrábí ... cena je dána poptávkou, a když se nám to nelíbí, pořád máme možnost to nekoupit, neposlouchat a nedívat se ... problém ale je, že se mnozí dívat chceme a pak se vracíme na začátek ... ale o tom zase až někdy jindy ...
Pozn. Toto téma je dnes aktuální, například dnes na Novinky.cz jsme si mohli položit otázku ředitelce protipirátské organizace v ČR. On-line rozhovor si můžete přečíst zde.
Tradičně apeluji na vás, Čtenáře, pokud máte podobně zajímavý článek, názor, cokoli, co by zajímalo ostatní čtenáře ddworld, prosím napište, pokud to bude jen trochu slušné určitě se na to místo na ddworldu najde ... ddworld je Vás magazín, takže ovlivnit a tvořit jeho obsah můžete také sami ... Náš email je vám k dispozici -
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
prosím využijete toho.
|