Strana 3 z 3
- Jak si uchovat hesla bezpečná
Můžete si vytvořit podle uvedeného příkladového klíče heslo složité a superbezpečné, ovšem když si ho pak napíšete na papírek vedle počítače, nebo všem v hospodě vyzvoníte přesnou vaší frázi a postup včetně vašich substitucí, jak jste k němu došli, těžko zůstane nadále bezpečné. Své přístupy ale můžete sdělit, i když o tom třeba ani nevíte, že tak činíte. Takže jaká pravidla dodržovat?
1, Hesla a přístupy veřejně nesdělovat, nesvěřovat je druhým osobám, především když si je od vás přímo vyžádají - časté jsou podvody právě tohoto druhu na herních službách apod.
2, Nepsat své přístupy na stránky, kam nepatří - zadávat vaše přístupy jen tam, kam skutečně patří.
3, Snažit se používat šifrované připojení při přihlašování na danou stránku (většinou standard).
4, měnit po čase svá hesla a své fráze - nerecyklovat je!
5, Chraňte svůj PC před viry a malware, i takto se mohou ostatní dostat k vašim přístupům (velmi rozšířený způsob je právě přes prográmky, které posílají informace od vás ven, a nevíte o tom)!
6, Nezadávejte své přístupy na veřejně přístupných počítačích - jen v krajní nutnosti a pak vždy smažte historii, případně uložená hesla apod. Pozor i na používání nezabezpečených WiFi síťí.
Nutno k tomu všemu ovšem dodat, že v současném digitálním světě není dobré, v případě, že se vám něco stane, nechat své účty zcela nedobytné pro vaše blízké, či v krajním případě pro řešení vaší pozůstalosti. Existují dnes už důvěryhodné, ale samozřejmě placené služby, které se v podobných případech postarají o to, aby bylo postaráno i o váš elektronický život. Nebo můžete své přístupy (s patřičným zabezpečením a ochranou) udělat součástí svého opatření (kdyby náhodou se s vámi něco stalo) a nechat je u svého právníka apod. Jsme toho názoru, že tato věc je v dnešní době velmi významná a přesto málokdo na ní myslí. A když k něčemu dojde, už je pak pozdě na nápravu. Takže vám rozhodně doporučujeme vytvoření bezpečných hesel, ale stejně tak byste měli myslet i na to, jak se bude řešit vaše "digitální existence" v případě, že se vám něco stane a nebudete moci se o to postarat sami.
Vytvoření bezpečného hesla e jeho udržení v bezpečí je celkem snadná věc, když se řídíte jednoduchými pravidly. Ani tak složité heslo, jako je naše příkladové "J2jzs@b_Hk%U", není o nic složitější na zapamatování než "heslo", když víte, jak jste si jej vytvořili. Zato pro případného útočníka je v podstatě nemožné jej uhádnout nebo k němu nějakým obecným postupem dojít.
Ano, bohužel musíme říci, že i když budete dělat všechno správně, pořád může k prolomení vašeho účtu dojít. Ani silné heslo není zárukou neprolomitelnosti zabezpečení, protože může selhat něco vedle. Silné heslo je však zárukou toho, že nikomu cizímu prolomení vašich účtů rozhodně neusnadníte!
Nic dnes není 100% a v digitálním světě to platí dvojnásob. I to nejlepší zabezpečení může být prolomeno. Většinou za tím stojí lidská chyba. Proto jsou případy, kdy se nepovolané osoby dostanou k údajům uživatelů tak sledované a tak závažné. A rozhodně je sledujte, zvlášť když danou službu používáte. Okamžitě, když se o podobném případu dozvíte, udělejte opatření začínající u změny hesla.
Už máte bezpečné heslo a staráte se o ně dobře?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|