Pro mnohé to zní jako rajská huba, pro jiné je to noční můra. Každopádně krade se o 106 ...
Vynecháme teď úvahy o tom, zda je stahování legální, či ne, podívejme se na to z morální stránky. Ochrana duševního vlastnictví se příliš nedaří. Pokud se jedná o fyzické věci, pak je ochrana snažší, jakmile se ale dostaneme k nehmotnému softwaru, najednou se o krádež věci nejedná. Alespoň tak to bohužel dnes vypadá. Nechme stranou i ceny softwaru, které jsou do značné míry ovlivněny i piráty samotnými. Je to takový začarovaný kruh. Sice mnozí nadávají na ceny softwaru, ale ty určuje trh. Mnozí tvrdí, že kdyby byly hry, software, filmy levnější, tak si je koupí. O tom však mnozí úspěšně pochybujeme a pochybují o tom i vydavatelské společnosti, které nechtějí riskovat své zisky) jejich výši opět nechme stranou). Zvyk je zkrátka železná košile. Tento obsáhlejší úvod směřuji k dvěma zprávám, které se v souvislosti s nelegálním softwarem objevily.
Že softwarová kriminalita a pirátství je problém skutečně vážný ukázal i včerejší projev šéfa americké obchodní komory (NBC). Ten prohlásil jasně: „bitvu proti pirátům prohráváme, a prohrajeme celou válku, nezačne-li být vláda USA a průmysl více aktivní". Samozřejmě teď ponechejme stranou, že zastupuje právě vydavatelské společnosti apod., takže lobbing tam určitě je. Mnohé autorsky „ochranářské" organizace v poslední době postihuje jedna rána za druhou. Nejdříve to bylo rozhodnutí amerického soudu, že již nebude trpět žaloby jen tak a na podání žaloby budou muset mít tyhle organizace pádné důvody, což v 95% nemají a spoléhají na mimosoudní dohodu. To byla velká rána těmto společnostem.
Druhá rána souvisela právě s obstaráváním důkazů. Přišlo se totiž na to, že tyhle firmy záměrně poskytovali nelegální stažení dat, spyware a další nekalé praktiky. Ostudu pak završil případ zveřejněných telefonů mezi organizacemi, kde se o celé záležitosti šéfové bavili. A hádejte co navrhuje šéf NBC ...
Požaduje boj za autorská práva už na poli Kongesu a Bílého domu. Chce federální podporu a úřad na boj proti pirátství. Vyzval i mnohé společnosti, zejména platební společnosti, aby přestali s podporou internetových stránek a portálů prokazatelně obsahující pirátský software. Rád by také aby provozovatelé a správci internetových serverů více dbali na potlačování nelegálního obsahu na svých stránkách a chce do toho zapojit i poskytovatel internetového připojení, kde by rád viděl pořádný filtr obsahu.
Právě druhá zpráva, která se objevila v tomto týdnu, mu tak trochu dává za pravdu, že pirátství a ochrana duševního vlastnictví je celospolečenský problém. Firma Microsoft si nechala vypracovat studii a její výsledky hovoří zcela jasně.
Výzkum se týká českých domácností, takže je pro nás skutečně aktuální. Podíl nelegálních plavací v českých domácnostech je 58%! Skoro polovina počítačů používá nelegální operační systém a stejné je to i s kancelářským balíkem. Podle výzkumu je nejčastější příčinou, kterou uživatelé uvádějí jako důvod používání nelegálního softwaru - vysoká cena. Podle mluvčí společnosti Microsoft je hlavním viníkem socialismus a návyky předávané minulou generací. Na tom sice něco být může, ale vzhledem k tomu, že se vesele krade i v zemích, kde se socialismem jako takovým zkušenosti moc nemají, bych tomu zase takovou váhu nepřikládal.
Každopádně Microsoft se alespoň odhodlal k činu a nově nabízí svůj kancelářský balík Ofiice 2007 s poloviční slevou pro nekomerční užití. Od 1.října je cena snížena na 1690 korun. To není špatná nabídka, i když je pravdou, že valné většině lidí bude bohatě stačit kancelářský balík OpenOffice, který je zdarma. Jde jen o sílu zvyku. Každopádně k nelegálnímu užívání kancelářských aplikací není důvod. Zůstává tu tak problém nelegálních operačních systému, her a dalších programů. Co se operačního programu týká, tak Microsoft snížil ceny pouze v Číně. Microsoftu totiž oficiálně nelegální kopie jejich systémů zase tolik nevadí. Dokonce s nimi kalkuluje, jako s významným prvkem v boji proti konkurenci. Podle jeho představitelů, je Microsoft milejší nelegální kopie jeho softwaru než jakákoli kopie konkurenčního softwaru. Boj s pirátstvím je tedy striktně regulován. To ale vůbec není dobrý příklad a pomoc v boji s pirátstvím obecně ...
Hřímání šéfa NBC o prohrávání bitvy a války je sice pěkné a vzhledem k síle společností, které zastupuje má minimálně v USA šanci některé návrhy prosadit. Koneckonců USA už dávno mají do svobodného státu daleko, takže další restrikce už mnoho škody nenadělají. Já bych spíše uvítal, kdyby se do řešení zapojili více ti, kterých se to hlavně týká, tedy spotřebitelé a autoři. Zatím totiž hřmí zbraněmi jen prostředníci, jako vydavatelské společnosti, či velcí poskytovatelé pirátského softwaru. Bez obou bychom se ale jako uživatelé klidně obešli. Stále to tedy u obou stran barikády je jen o penězích a to důležitější morálka a svědomí dostali od všech zúčastněných opět pořádně přes držku. Od autorských organizací za způsoby, od vydavatelů za ceny a od uživatelů za přístup. Kromě morálky a svědomí jsou bitvou notně pošramocení autoři a platící zákazníci. Tyto skupiny, o které jde především, jsou takřka na okraji zájmu a nejvíce doplácí na současnou situaci, která se dříve nebo později bude muset řešit ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|