Strana 2 z 3
- První zkušenosti s Windows 7
Zhruba před měsícem dal Microsoft k dispozici účastníkům na vývojářské konference k dispozici pokročilou alfa verzi Windows 7. Instalačka je cca stejně velká jako Windows Vista Ultimate a systém je nainstalovaný během cca 12 minut. Zde se sluší pozastavit, protože jedním z vylepšení Windows 7 má být i rychlejší instalace a vůbec rychlejší systém, což by se mělo dít díky lepší správě a optimalizaci využívání paměti a také vylepšení grafického rozhraní díky využití DirectX10.1 pro rozhraní. Zátěž na grafický systém by se díky DX10.1 měla snížit prý až o polovinu. Samozřejmě platí jen na moderních grafických kartách s poslední verzí API DX10.1. Podobné sliby o rychlejším systému však slyšíme u každého nového Windows, a z testovací dostupné dnes není zatím možné hodnotit. Nicméně osobně věříme, že zrychlení nastane, protože prostor pro optimalizace tu rozhodně je.
Hned po spuštění je zřejmé, že základní uživatelské prostředí je velmi podobné tomu ve Windows Vista. I když změny jsou. Lehce přepracovaný byl uživatelský panel, kde se objevila lišta s náhledem otevřených oken. Také zmizel postranní panel. Miniaplikace z něj se však přesunuly na plochu. (pozn. by DD: mě osobně se líbí více ten postranní panel, snadněji se manipuluje s miniaplikacemi). Změny se také objevily v AERO efektech a změn doznala i práce s okny samotnými.
Teď možná někteří řeknou, že Windows 7 je pěkná omalovánka, ale mě osobně (DD) se nové Windows 7 líbí ještě o něco více než Vista. Myslím si, že graficky pěkné a na efekty bohaté prostředí rozhodně zpříjemňuje práci se systémem. Samozřejmě ale pochopím, že ne každému se to bude líbit. Proto je i ve Windows 7 možnost volby vzhledů, takže si jej budete moci nastavit klidně tak, že to bude vypadat jak Windows 95, pokud vám to udělá radost.
Za těch několik dní, které jsem zatím strávil testováním Windows 7 jsem zjistil, že tento operační systém si lépe dokáže poradit se slabšími PC, které mají 1GB RAM a slabou integrovanou grafiku jakou jsou v poslední době velmi populární netbooky. Na prvním počítači, který jsem k testování použil (Intel E4400 @2,0GHz 1GB RAM) byl systém s Windows 7 rychlejší než čistá instalace Vista Ultimate. Na mojí hlavní sestavě (Q6600 @3,11GHz 8GB RAM) nebyl žádný rozpoznatelný výkonový rozdíl, ovšem to se u současného rychlého počítače dá očekávat.
Jednou z věcí, kterou určitě spousta lidí ocení je možnost upravit nastaveni UAC Řízení uživatelských účtů, které ve výchozím nastavení způsobuje méně dotazů na povolení spouštěné akce (změny v systému, instalace apod.). Zajímavostí také jistě je, že na obou počítačích jsem použil ovladače k hardwaru určené pro Windows Vista. Jedinou výjimkou byla grafická karta ATI Radeon HD4870, která už má k dispozici betaverzi ovladačů pro Windows 7 a za dobu testování jsem s nimi neměl problém. Po této stránce se tedy nebojím, že by s Windows 7 byly nějaké větší problémy, co se hardwaru týká, což je po zkušenostech s Windows Vista po jejich vydání jistě dobrá zpráva.
Nepatrný problém byl, že stávající verze systému Windows 7 nedokázala rozeznat některé programy (například mnou používaný antivirus Avira), ale i tak nebyl problém je spustit. Jediná skutečně protivná věc byla různá upozornění a oznámení, která několikrát vyskakovala ze systray i poté, co sem je odkliknul, což už prý bylo v novější verzi systému opraveno. Pokud se týká kompatibility programů obecně, tak Microsoft slibuje 100% kompatibilitu všeho, co je kompatibilní s Vista. Vzhledem k tomu, že Windows 7 je upravená Vista, tak se to logicky předpokládá. Je možné, že v současnosti na aktuálních testovacích verzích Windows 7 nemusí vše fungovat bezchybně, ale do vydání plné verze ještě nějaký ten čas zbývá. Nějaké velké potíže s kompatibilitou aplikací bychom tedy neočekávali.
A jaké jsou naše celkové dojmy z Windows 7?
|