Strana 1 z 3
- Windows 7 - První seznámení. Je lepší hezčí a rychlejší?
Dnes se podíváme na první zkušenosti s novou verzí Windows. Bude Windows 7 lepší, hezčí a rychlejší než Windows Vista? Bude se líbit odpůrcům VISTA, nebo jejich řady rozšíří?
Už v okamžiku, kdy byl vydán operační systém Windows Vista, tak tým vývojářů už začal pracovat na jeho nástupci. Původní pracovní název nového systému byl Blackcomb, později byl název změněn na Wienna a nakonec se oficiálním názvem stal jednoduše Windows 7, proto, že je to vlastně sedmý Windows v řadě. V současné době je jeho oficiální vydání naplánované na 3. čtvrtletí příštího roku, tedy roku 2009. Co vlastně Windows 7 bude?
Už od začátku bylo Microsoftem uváděno, že změny nebudou oproti Windows Vista nijak radikální. Windows 7 budou opravdu rozšířenou a značně upravenou verzí Windows Vista. Bodou obsahovat stejné jádra a vlastně modulární stavba celého systému zůstane. Hlavními změnami oproti Windows Vista mají být o něco nižší nároky na hardware, optimalizace pro lepší využití nových technologií, týká se zejména SSD a ovládání přes dotykovou obrazovku, a v neposlední řadě jsou naplánovány i změny v uživatelském rozhraní.
Některé funkce nebudou už zabudované přímo v systému, jako tomu bylo doposud, ale uživatel bude moci používat jejich online verzi od MS (popřípadě si sehnat jiný program). Zkrátka Windows 7 bude objemově menší než Windows Vista, která v sobě ukrývá snad úplně vše, co kdy Microsoft vymyslel. Pravdou je, že běžný uživatel využije sotva pětinu toho, co Windows Vista ve verzi Ultimate obsahuje. Microsoft se tedy rozhodl vyslyšet ty hlasy, které volali po zeštíhlení celého systému. Jak už jsem uvedl, systém Windows Vista i Windows 7 jsou modulární. Jádro systému bude s mírnou úpravou to jádro, které nyní využívá Vista SP1 a Windows Server 2008. Protože část sytému zodpovědná za ovladače bude změněna pouze minimální, tak by většina ovladačů určených pro Vistu měla bez nutnosti výrazných změn fungovat ve Windows 7.
Jednou z podstatných funkčních novinek bude podpora DX 11, který bude Windows 7 obsahovat už pravděpodobně v další testovací verzi, a který s velkou pravděpodobností dostane i Windows Vista ve druhém Service Packu (SP2). Příchod grafických karet s DX11 se totiž blíží. DX11 bude vylepšením zejména posledního DX10.1 se kterým bude sdílet některé funkce, které v původním DX10.1 nejsou obsaženy. Samozřejmě ale také bude přidávat nové. Jednou z velkých věcí, kterou DX11 přinese, bude schopnost tohoto API využívat a rozdělit funkce na více grafických jader! To znamená, že vícejádrové grafické karty budou výhoda a bude to znamenat to samé, když se objevily první optimalizované aplikace pro vícejádrové procesory.
(DirectX11)
Součástí DirectX11 bude i nová knihovna obsahující akceleraci fyzikálních vlastností. S velkou pravděpodobností se bude jednat o instrukce pocházející z fyzikálního enginu HAVOK, společnosti Intel. HAVOK je dnes nejrozšířenější fyzikální engine a je dnes striktně počítán přes procesory. Už v blízké budoucnosti se počítá s jeho nasazením na grafické karty minimálně na AMD-ATI, později i na Intel Larrabbe, kde je vzhledem ke konstrukci pomocí procesorů, podpora HAVOKU logická.
Pokud se plány MS do příštího roku nezmění, tak bohužel vyjde jak 32bit, tak 64bit verze s tím, že se údajně má jednat o poslední verzi Windows které budou mít 32bit verzi. Vydávání 32bit verzí je terčem dlouhodobé kritiky. V době, kdy už dávno všechny slušné procesory mají 64bit instrukce a i takový šrot jako Tesco počítačové sestavy mají 4GB RAM, tak je vydávání 32bit skutečně zdržováním pokroku. Vývojáři nejsou nuceni vydávat 64bit software a vývoj tím zcela jednoznačně trpí. Vydání 32 bit verze a samotná její existence je první chyba Windows 7.
Pojďme se ale podívat na první dojmy z Windows 7, protože testovací verze již běhá mezi námi.
|