Strana 2 z 3
- Windows Vista vs Windows XP - testy
Možná se trochu divíte, proč jsme sáhli pro srovnání Windows Vista 64bit verze proti Windows XP 32bit. Je to velice jednoduché. Windows XP v 64bit verzi sice existují, ale nikdy se příliš neujali z mnoha důvodů. Většina počítačů má tedy 32bit Windows XP. U Windows Vista je to trochu něco jiného. Protože se dnes budeme bavit o domácích počítačích, kam se dnes běžně pořizuje 4-8GB paměti, výkonné procesory stojí také málo a už dávno jsou 64bit, je celkem nesmysl zvolit dnes jinou verzi operačního systému Vista, než 64bit verzi. Porovnání Windows XP 32bit vs Windows Vista 64bit má tedy z praktického hlediska hodně co do sebe, protože právě to bude nejčastější cesta většiny uživatelů. Zajímá nás tedy, jak si tyto dva systémy vedou na stejné sestavě při stejných podmínkách.
K samotným operačním systémům a jejich funkci a přípravě pro tento test asi tolik. Jelikož se oba operační systémy chovají výrazně jinak, tak Windows XP SP2 byl testován jako nová instalace zatímco pro testování Windows Vista a Windows Vista SP1 jsem použil zhruba 3 měsíce starou instalaci systému. Důvodem pro to je skutečnost, že XP nejlépe fungují po své instalaci, kdy se používáním jejich kondice zhoršuje. Naopak Vista se několik týdnů přizpůsobuje tomu, jak svůj systém dotyčný uživatel používá, sleduje nejčastější činnosti, které pak umožňuje spouštět rychleji, indexuje obsah disků atd. Celkově ale mají oba systémy tak srovnatelné podmínky a nejlepší možnou kondici ke vzájemnému srovnání ...
Windows XP SP2 je 32bitový operační systém tudíž využije maximálně okolo 3GB RAM (v závislosti na hardwaru - jde o limit 32bitovích operačních systémů pokud nemohou použít PAE). V mém případě můžou XP využít maximálně 3,04GB na rozdíl od 64bitové verze Visty která má k dispozici celých 8GB RAM. To je jediný rozdíl v podmínkách sestav, nicméně při současných cenách RAM je hloupost použít méně než 4GB paměti, či se o ní okrádat použitím nevhodného systému.
Testovací sestava:
- Procesor: Intel Q6600 taktovaný na 3,27Ghz
- Chladič: ThermalRight Ultra 120 Extreme
- Základní deska: Asus P5B-E (BIOS verze: 1702)
- RAM: 4x2GB A-DATA Extreme Edition 800Mhz 5-5-5-15
- Grafická karta: Radeon HD2900XT 512MB VRAM (Catalist 8.4)
- Pevný disk: Seagate Barracuda 7200.10 320GB
- Zdroj: Enermax Infiniti 720W
- Monitor: 24" Acer 2423W (rozlišení 1920x1200)
- Operační systém: Windows XP SP2 32bit
- Vista Home Premium64bit
- Vista Home Premium 64bit SP1
Podívejme se nyní na pár herních praktických testů.
Jak je z grafů zřejmé, tak rozdíly mezi oběma systémy jsou v řádu několika FPS většinou ve prospěch Windows XP, ale opravdu jen minimálně. Při testech se ukázalo několik praktických skutečností. Při použití DX10 si oproti DX9 bere hra zhruba o 15 - 20% RAM méně (1435MB v DX10 a 1710MB v DX9 v Crysis a podobně je na tom Company of Heroes). Načítání her a jejich jednotlivých částí je výrazně rychlejší ve Vistě což je způsobeno jednak tím, že Vista má k dispozici 8GB RAM zatímco XP jen 3,04GB RAM ale hlavně tím že Vista používá SuperFetch který často spouštěné aplikace nahraje do volné RAM, ze které se data načítají mnohokrát rychleji než z pevného disku - pro porovnání čas spuštění hry:
Jak vidíte, Windows Vista pracuje s pamětí mnohem efektivněji, než Windows XP. Je to dáno konstrukcí samotného systému. Nesmíme zapomínat, že Windows XP byl vyvíjen v době, kdy 256MB operační paměti byl stěží standard. Neumí tedy paměť příliš dobře využívat, z čehož pramení další vlastnosti. Podívejme se ale na praktické dojmy z chodu obou systémů ...
|