Strana 3 z 3
- Windows Vista vs XP - závěr a hodnocení
Oba systémy lze srovnávat i více než jen čistě podle výkonu ve hrách a aplikacích. Sledovat můžeme například chování systému při běžném používání, Multitasking (chování systému při používání více náročných aplikací současně), celková dostupnost a kvalitu ovladačů a zabezpečení. A jak jsou na tom Windows Vista proti XP. Při běžném používání (surfování po internetu, kancelářské aplikace atd.)bylo jediným rozdílem, který uživatel zachytí mezi Windows XP a Windows Vista, uživatelské prostředí jednotlivých systémů a tady ať se každý rozhodne komu, co vyhovuje.
S kompatibilitou programů jsem neměl žádný problém, jelikož veškeré aplikace, které používám, jsou aktualizovány. Samozřejmě je tu určitá skupina vysoce specializovaných programů, které s Windows Vista nemusejí spolupracovat. Problémy můžou ve Vistě 64bit nastat hlavně ze 2 důvodů:
- Pokud je aplikace/hra vytvořena se specifickými parametry pro starší operační systém - ve většině takových případů je k dispozici aktualizace nebo nová verze programu.
- Když jde o 16bitovou aplikaci tak ta prostě nebude v 64bitovém systému fungovat. V takovém případě je nutné aplikaci/hru spouštět přes kompatibilní operační systém ve virtuálním stroji. K tomu lze použít například VMware server nebo VirtualPC.
Multitasking
Multitasking je na mnohem lepší úrovni ve Vistě než v XP zejména díky dvěma věcem. Rychlejšímu přepínání mezi náročnými aplikacemi jako například plynulý přechod z her do jiných aplikací. Hlavní výhodou pro multitasking je však rozdíl v použitelné operační paměti a jejím využití což se projevuje hlavně v okamžiku, kdy potřebujete mít zapnutých několik virtuálních strojů a přitom chcete dělat něco ve Photoshopu nebo jiné náročné aplikaci popřípadě hrát hru.
Taková situace je v XP které mají jen 3GB RAM prakticky neřešitelná zatímco Vistě s 8GB RAM tohle nedělá problém. Samozřejmě je také Windows Vista daleko lépe připravena na chod systému s vícejádrovými procesory. To už je ale opět víceméně logická vlastnost, stačí vzít v potaz realitu v době uvádění Windows XP a Windows Vista. Windows XP nemůže být lepší než Windows Vista.
- Celková dostupnost a kvalita ovladačů
Pro moderní hardware jsou ovladače dostupné pro XP i Vistu (jak 32bit tak 64bit verze). Se stabilitou ovladačů v obou systémech už nejsou podstatné problémy - v tomto je u Visty patrný pokrok oproti situaci před rokem kdy na spoustu hardwaru nebyly dostupné kvalitní ovladače- zejména pro Vistu 64bit. SP1 přidal opět další ovladače pro některá starší zařízení (hlavně se jedná o skenery a tiskárny). I tak ale u několik let starých zařízení můžete snadno narazit na neexistující popřípadě nesprávně fungující ovladače. Menší komplikací u 64bitové verze Visty je to, že požaduje digitálně podepsané ovladače, které donedávna většině freewaru ale i některým placeným aplikacím chyběly. Situace se sice zlepšuje a pokud je nutné, tak může uživatel požadavek na podepsané ovladače vypnout při startu počítače.
V současné době, pokud máte problémy s ovladači na nějaké nové zařízení, vina leží spíše na straně výrobce. Asi nejzářivějším příkladem je firma Creative a její přístup ke starším zvukovým kartám, k nimž ovladače pro Windows Vista záměrně zmrzačila, aby dosáhla vyšších prodejů nových zvukových karet. Neexistuje totiž žádný technický důvod, proč by neměli starší zvukové karty Creative typu SoundBlaster Audigy na Windows Vista chodit stejně jako nejnovější X-Fi.V současnosti ale jinak nejsou většinou s ovladači pod 64-bit Windows Vista větší problémy.
Samotný balík Service Pack 1 není nijak obrovskou změnou oproti aktualizovanému systému Windows Vista. Řeší hlavně některé problémy (přenosy dat mezi pevnými disky a po síti a podobné chyby) - výkon ve hrách je o trochu lepší přičemž ale i bez SP1 nebyl mezi Vistou a XP nijak propastný rozdíl. Windows Vista existuje sice i v 32bitové verzi, ale zde je hodnocena primárně 64bitová verze z několika důvodů. V současnosti je to nejspíše ideální verze Operačního systému Windows na nové počítače s více operační pamětí. Podle mých zkušeností, čím více máte RAM, tím výhodnější je použití Visty 64bit oproti XP SP2 zejména po překročení hranice 3GB RAM.
Zda je pro konkrétního uživatele výhodné přejít na Vistu je ale čistě na tom uživateli který se musí rozhodnout na základě svého hardwaru a požadavků které má na systém co, je pro něj vhodnější. Mezi oběma operačními systémy zkrátka nejsou nijak velké výkonnostní rozdíly a každý má své silné a slabé stránky. Pokud tedy někdo má XP a pro jeho účely stačí, tak většinou není důvod přecházet na Visty. Stejně tak ten, kdo staví nové PC, nejspíš nemá závažný důvod proč na Visty nepřejít, ba spíše naopak je hloupost instalovat do nového počítače s moderním rychlým procesorem a 4 a více GB operační paměti Windows XP. Windows Vista není sice žádný zázrak, který by nás posadil na zadek se slovem WOW, ale je to plně funkční moderní operační systém, který je pro moderní počítač rozhodně lepší, než Windows XP. Samozřejmě majitelé starších počítačů se slabším hardwarem si klidně mohou Windows XP ponechat, nicméně pokud by chtěli, Windows Vista pro ně nebude nejspíše žádný velký problém.
Do kanceláře je Windows Vista stejně dobrý jako starší XP - Vista sice vypadá lépe, je to i bezpečnější operační systém, stejně se ovládá, ale celkově, pokud nenakupujete nové počítače, tak není žádný důvod měnit. Pokud jde o současné mobilní počítače, tak tam je situace poněkud složitější. Výrobci svorně dnes skoro vždy dodávají již jen VISTA, nicméně většina je 32bit, jen málo notebooků má 64bit a co si budeme povídat, jen málo notebooků dokáže s Windows Vista efektivně pracovat se stejnou svižností jako s XP. Na většinu běžných notebooků je tak XP stále lepší volba, bohužel jsou i případy, kdy na nový notebook XP už zkrátka korektně nenainstalujeme. Nicméně SP1 by měla do Vista přinést nějaká zlepšení co se týká energetickcých profilů a šetřících utilit. Naše doporučení je ale jasné, pokud nemáte špičkový notebook s obrovským výkonem a 4GB RAM, kam si rozhodně dejte Windows Vista 64bit, tak jinak se pro notebook hodí spíše XP a tak si zkuste prověřit, zda váš model XP zvládne, případně zda výrobce nabízí možnost tzv. downgrade z dodávaných Vista na XP.
Pro herní sestavy a multimediální sestavy bychom si již dovolili tvrdit, že Windows Vista 64bit je jasně lepší volba, než Windows XP. Vista je připravena a navržena na moderní HW a velké množství paměti. Celkově funguje lépe a svižněji než XP, i když čistě na výkonu ve hrách vám nijak nepomůže. Samotná práce na PC je ale na moderním počítači s Windows Vista rychlejší. Pokud neděláte s nějakými speciálními programy, které by ve Windows Vista měly nějaký problém, tak opravdu není důvod se Windows Vista bránit. Mnozí z těch, kteří se do Windows Vista tak opírají má doma sestavu na kterou by se Windows Vista hodilo lépe, ovšem mají tam s přesvědčení Windows XP a to třeba i novou instalaci na nové sestavě.
Celkově musíme konstatovat, že Windows XP a Windows Vista jsou povedené operační systémy. Samozřejmě je problém s tím, že je vlastně nemáme s čím reálně porovnat. Operační systém Linux při svém rozšíření opravdu není žádnou konkurencí a obáváme se, že ani nikdy nebude. Naše doporučení je jasné. Máte-li novou moderní počítačovou sestavu pro hry a podobně, zvolte Windows Vista 64bit. Windows XP už opravdu na nový moderní multimediální počítač jsou horší volbou a zbytečně nevyužíváte potenciál vaší sestavy. Samozřejmě to neznamená, že jsme z Windows Vista nějak výrazně nadšeni. Funguje to sice dobře, ale přeci jen očekávali jsme mnohem více novinek, možností a trochu jiný přístup. Samozřejmě také bychom rádi viděli na trhu nějakou konkurenci, která možná chybí k tomu, aby se Microsoft více snažil, ale to s největší pravděpodobností ještě nějaký čas zůstane jen zbožným přáním a to nejspíše až do doby, kdy zanikne potřeba operačního systému ...
EDIT: článek se snaží nasimulovat a ukázat přínos nejpravděpodobobnější situace mezi uživateli a to přechod z Windows XP 32bit na Windows Vista 64bit a to na moderní desktopové počítačové sestavě. Nemá smysl přecházet na 32bit Vista, stejně jako nemá smysl testovat 64bit XP, která takřka nikdo nepoužívá. Samozřejmě pokud shromáždíme dostatek tipů a nápadů je možné zpracovat další podobný test s dalšími informacemi.
|