Strana 3 z 3
- Kompatibilita, ovladače a jiné
Kompatibilita se staršími programy/hrami je bezproblémová (ze zhruba 300 her/programů, co jsem instaloval se mi pouze 2 hry nepovedlo rozběhat - oboje byly cca 7-8 let starý hry) pokud něco nejde, tak nejdříve se koukněte na internet, jestli nevyšel patch, popřípadě nová verze pro Vistu. U většiny programů stačí spustit nastavení kompatibility tak, že kliknete na ten soubor pravým tlačítkem / vlastnosti/kompatibilita/ spustit jako v XP SP2 - pokud ani to nepomůže, tak v tabulce kompatibilita zaškrtněte políčko "spouštět jako správce".
Ovladače: Až donedávna byly ovladače hlavním problémem Visty - za jejich vytváření a aktualizace je zodpovědný výrobce zařízení, ale pochopitelně když něco nefunguje, tak za to podle některých názorů může vždy MS ;). Jelikož už i nVidia a Creative a další výrobci mají povětšinou funkční ovladače pro Vistu, tak byste už s tímto neměli mít velké problémy - každopádně doporučuji před instalací Visty ověřit že jsou pro váš veškerý hardware ovladače pro vaši verzi (32bit nebo 64bit) k dispozici a rovnou je všechny stáhnout a vypálit na DVD.
DRM: Docela dobrý strašák, ale ve skutečnosti žádná tragédie - v praxi vám to může zhoršit kvalitu písničky/filmu pokud ten film/písnička budou chráněny DRM a pokud současně vaše PC nesplňuje požadavky které si DRM klade, což ale nevidím jako velký problém, protože málokdo bude mít v PC muziku a filmy s DRM ochranou.
Kupované sestavy: Podle mých zkušeností dost OEM výrobců (Dell, HP a jiní) do prodávaných PC nahrají kromě OS taky tunu svých prográmků, které se chovají jako strašný bloatware(nedělají skoro nic, ale sežerou tunu výkonu) - zrovna nedávno sem řešil s jedním člověkem proč mu PC (2jadro + 2GB RAM) chodí ve Viste, tak pomalu - po zformátovaní disku a čisté instalaci jelo naprosto perfektně, takže si na tohle dejte pozor. Nejvíce se to projevuje u notebooků, kde jsou obvykle podstatně slabší komponenty (hlavně tam bývá málo RAM) než ve stejně drahém PC.
- Jakou verzi - 32 nebo 64bit?
Protože téměř všechny problémy s ovladači byly i u 64bitové verze již vyřešeny a 32bitové aplikace v ní také fungují,tak nemá smysl zůstávat u 32bitového OS, když se během příštího roku či dvou stane 4GB RAM naprosto běžnou věcí a k tomu abyste mohli 4GB RAM využít musíte mít 64bitový operační systém. Navíc se v poslední době už začíná projevovat limit 32 bitového OS, kdy má OS 2GB a aplikace taky 2GB pro adresování paměti - toto jde posunout až na 1GB pro OS a 3GB pro aplikaci, ale pouze pokud je aplikace "large adress aware" zatímco 64bitový OS může adresovat maximálně 4TB paměti. Pokud tedy pro vás není z nějakého důvodu 64bit verze Visty problém tak bude pro vás z dlouhodobého hlediska mnohem lepším řešením.
Ještě bych chtěl vysvětlit pojem "adresovaná paměť" - nejde jen o samotnou RAM, ale o součet paměti, kterou má aplikace přidělenou v RAM + v odkládacím prostoru + část paměti grafické karty - když se aplikace dostane až k maximu adresované paměti tak prostě spadne, což je ve hře problém (a pokud zrovna hrajete online, tak to naštve ještě víc). I když máte 64bitový OS, tak stejně potřebujete aby i aplikace byla 64bitová, jinak narazíte na stejný limit, ale nové hry jako Crysis už mají být postavené tak, aby se jich tohle 32bitové omezení netýkalo. Potenciální pády her/aplikací kvůli limitům 32bitovich aplikaci je pouze a jenom způsoben totální blbostí některých vývojářů, kteří udělají program/hru (např. Supreme Commander), která je na hranici 2GB limitu a ani ji neupraví jako large adress aware" a ani(a to by bylo mnohem lepši řešení) to rovnou neudělají jako 64bitovou aplikaci (jejich současný limit pro adresování paměti je 4TB) a pak se diví, že to padá - (záleží také na nastavení ve hře - když hrajete ve vyšším rozlišeni s lepšíma texturama atd., tak je zapotřebí adresovat více paměti).
Pokud se chcete na tohle téma dozvědět víc tak zde jsou odkazy na 3 na sebe navazující články o této problematice:
- Nároky samotného systému ze zkušenosti:
V klidu, když neběží nic jiného, tak je celková zátěž procesoru Core2Duo na 3Ghz zhruba 0,5% a 400MB RAM - správce úloh ukazuje víc(někdy i o dost), ale to už jsou další aplikace a superfetch který podle vaší celkové velikosti RAM zabere určitý prostor automaticky rovnou po startu a vede jí jako využitou ale pokud si jí vyžádá něco jiného, tak se jí vzdá. (množství systémem používané RAM lze snížit vypnutím nepotřebných služeb, ale tohle dělejte pouze pokud skutečně víte, co můžete vypnout a co ne). Na disku mi systém zabírá po skoro 4 měsících 12GB.
Pokud máte 2jádrový procesor, 2 GB RAM a slušnou grafiku (popřípadě ještě lepší ;) ), tak vám Vista poběží stejně nebo spíše lépe než XP. Pokud takové PC nemáte, tak by vám Vista taky asi běžela, ale nemělo by to moc smysl, takže v tom případě spíš zůstaňte u XP dokud nebudete upgradovat. Osobně bych doporučil OEM verzi Vista Home Premium 64bit, která obsahuje vše nezbytné, co běžný uživatel potřebuje za poměrně rozumnou cenu.
Podle mé zkušenosti je Vista dobrý nástupce XP. Zdaleka není bez chyby, ale nevím o žádném velkém problému, kvůli kterému by mělo smysl se jí vyhýbat.
Jestli máte problém s Vistou doporučím se obrátit na Microsoft (pouze pokud jí máte legálně, MS bude chtít ověřit vaše sériové číslo) - zákaznická linka je: 841 300 300, každý všední den od 8:00 do 20:00 nebo požádejte o pomoc ne nějakém diskusním fóru - pokud umíte anglicky, tak doporučuji www.hardforum.com a forums.anandtech.com - v sekcích "Operating System".
Poznámka autora: Microsoft nemám nějak zvlášť v oblibě, ale v případě Windows Vista podle mě spousta lidí nadává, aniž by rozuměli, proč se to chová tak, jak se to chová anebo jí pořádně ani nevyzkoušeli a nadávají jen proto, že je od MS.
Pozn. by DD. S Windows Vista se budeme setkávat až na výjimky ve všech nových hardwarových testech na DDWorld, doba skutečně pokročila a na výkonné počítače, které máme pro testování k dispozici, již nemá význam instalovat starší XP, když funkčně je pro ně vhodnější Vista. Už slyším odpůrce Windows a příznivce Linuxu. Máte pravdu, že Windows není jediný OS na trhu, bohužel však má Linux tu smůlu, že Windows je nejrozšířenější platforma a je tedy nutné provádět testy na ní, navíc, co si budeme povídat, spousta nového hardwaru nemá ovladače pod systém Linux, které jsou prostě v důležitosti druhořadé a často je zázrak, když existují alespoň jedny pořádné ovladače pod Windows. Linuxu se jako server rozhodně nebráníme, budeme rádi, pokud tato platforma se bude objevovat v článcích na našem webu, primárně se však soustředíme na nejširší okruh čtenářů a ti využívají platformu Windows, rozhodně však neuškodí, když se dozvědí i něco o alternativách.
|