Tak jak se pohybuji v různých diskusních fórech na mnoha stránkách zabývajících se počítači, tak neustále narážím na různé mýty, fámy a polopravdy o trestnosti za napadení počítače, hacknutí webových stránek, apod. Dovolím si proto několik poznámek k této problematice. Snad se mi povede vyhnout se právnickému blekotání...
Dnes a denně se objeví nějaká ta zpráva o průniku někoho někam. Samozřejmě mluvíme o elektronickém světě. Mnoho z těchto průniků dokáže v našem elektronickém světě napáchat mnoho škody.
Například velmi mediálně sledovaný je případ britského hackera, který se naboural do systémů americké armády po 11.září 2001. Když už nic, tak je to další důkaz toho, že nic není stoprocentní. Být to terorista, což je v současnosti největší americké strašidlo, tak má armáda po hračičkách. Garry McKinnon prý způsobil škody ve výši 700 000 dolarů a bude předán do péče americké justice, kde mu hrozí nějakých 70 let vězení.
Na to, jak se na hacking dívá právní řád ČR, jsme se zeptali odborníka pana Petra Voleveckého.
Je hackování v České republice trestné?
Hacknutí (ve smyslu nabourání webových stránek nebo počítače či získání přístupu k těmto systémům) jako takové není trestné. Český trestní zákon v současné v současném znění neobsahuje skutkovou podstatu ani jediného trestného činu, která by hovořila přímo o „hackování". Toto jednání bývá posuzováno nejčastěji podle § 257a tr. zákona, které se jmenuje „Poškození a zneužití záznamu na nosiči informací". Podle odstavce jedna tohoto ustanovení platí, že trestný jen ten, kdo získá (jakýmkoliv způsobem) přístup k nosiči informací (to může být třeba DVD, CD-R, ale taktéž harddisk v počítači, mobilní telefon s pamětí, apod.), pokud má zároveň úmysl způsobit jinému škodu nebo jinou újmu nebo získat pro sebe nebo pro jiného neoprávněný prospěch a pro způsobení takové škody informace, ke kterým se hacknutím dostal tyto informace:
- a) neoprávněně užije (např. hacker na objednávku nabourá počítač nějakého podniku, kde zjistí výrobní proces nějakého produktu a tyto informace předá zadavateli této „zakázky"),
- b) zničí, poškodí, změní nebo učiní neupotřebitelnými (např. data smaže, částečně přepíše, zakóduje, zaviruje počítač, atd. ) nebo
- c) učiní zásah do technického nebo programového vybavení počítače nebo jiného telekomunikačního zařízení (např.
V takovém případě hrozí pachateli trest v podobě trestu odnětí svobody až na jeden rok (v praxi však připadá v úvahu maximálně tzv. „podmínka", státu se totiž těžce nevyplatí někoho ve vězení živit...), zákaz činnosti (možno uložit až na 10 let!), peněžitým trest (do výše 5 milionů), trest propadnutí věci (pachatel může přijít o takové věci, které ke spáchání použil, nejčastěji PC, WIFI anténa, atd.) nebo propadnutí jiné majetkové hodnoty.
Z výše uvedeného vyplývá, že vlastní nabourání tedy trestné není. Jestliže však hacker má v úmyslu způsobit škodu (např. chce odčerpat peníze z bankovního účtu) nebo získat neoprávněný prospěch a do dat na hacknutém počítači jakkoliv zasáhne (cokoliv tam změní, informace nějak využije, smaže, vkládat svoje loga, atd.), bude trestně odpovědný. Dokonce i zkopírování takto získaných dat ještě nemusí být trestné, pokud je hacker dále neoprávněně neužije. Může se tedy prolámat prakticky kamkoliv naprosto beztrestně a udělat např. screesave obsahu HDD hacknutého počítače, to je ale asi tak všechno, co může beztrestně dělat.
Záměrně tady nehovořím o možnosti hackera v elektronické džungli vypátrat. V tomto platí, že policie (ne vlastní vinou) není o jeden krok, ale o minimálně o několik tisíc mil pozadu za hackery.
V současné době je v připomínkovém řízení vládní návrh změny ustanovení § 257a tr. zákona. O něm a o některých věcech, které by jeho přijetí s sebou přineslo (např. podstatné zpřísnění postihování hackingu) se zmíním příště.
Tolik názor a pohled z právní strany. Hacking je často srovnávám s pojmem cracking. Obojí se sice může podobat, ale jsou to věci trochu rozdílné. Jak se zákon dívá na cracking se podíváme třeba někdy příště.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|