Tak je to oficiální. Nový seriálový Star Trek se jmenuje discovery a půjde o neepizodický seriál. Seriál nijak nesouvisí s aktuálním novým filmem, nebude obsahovat ani aktuální či staré postavy. Nebude prý ani souviset s vesmírem tak jak jej pojala filmová série. Časově se zařadí seriál mezi roky 2293 – 2364 tedy mezi film Star Trek VI: Neobjevená země a seriál Star Trek: The Next Generation. Sutoři vydali zatím hodně nehotové intro představující pracovní verzi nové hvězdné lodě. U.S.S. Discovery pravděpodobně menší průzkumné třídy se sériovým číslem NCC-1031. Vše je stále ve fázi dodělávání a vzniku a s ohledem na aktuální filmový Star Trek (mimochodem film se nad očekávání povedl!) tvůrci nechtějí diváky mást, takže minimálně 6 měsíců bude dosti ticho. Seriál má ale mít premiéru už v lednu 2017 a má jít zatím o sérii 13 dílů. Jsem hodně zvědav. Co vy?
Už je to příliš vyždímané téma. Mimochodem jsem ty seriály žral do okamžiku než jsem se potkal se seriálem Babylon 5. Babylon 5 byl mnohem poutavější a vlastně nikdo tam nebyl absolutní klaďák a nebo záporák. Byl i akčnější a měl více povahově vyprofilovaných aktérů a posléze se ty povahy měnily v interakci s vývojem děje.
Vyždímané téma to není, ten vesmír je obrovský a dá se vyprávět spousta příběhů o různých lodích a jejich posádkách.
Tebe chytnul Babylon 5, jiné zase Star Gate nebo Star Wars...každýmu může sedět jiné sci-fi :-)
Já mám Star Trek rád, ale první seriál mě nebavil. Až Next Generation, Voyager a Enterprise. Možná je to tím, že zpracování bylo o dost modernější. Ale samozřejmě se našly epizody, které byly dost nudné.
Mimochodem o Sar Wars by se dalo říct to samé, kor když poslední film dopadl jak dopadl (pro mě hrozně). A taky se myslím chystá seriál o úplně jiných postavách.
B5 mě vůbec nezaujal, je to taková vesmírná obdoba Hry o trůny, tj. absolutní blbost plná intrik, prostě zábava pro masy.
ST je vůči tomu daleko propracovanější, alespoň co se týká opravdového sci-fi, tj. řešení problémů z pohledu lidské morálky, které přináší moderní technologie; a dobré je i zmínit, že tím ST částečně popisuje a řeší problémy dnešního světa.
mozno sme pozerali rozny B5, ale problemami z pohladu ludskej moralky s modernou technologiou ako podmazom sa to len hyri.
Mozno neriesia prvy kontakt a zasahovanie do vyvoja cudzincov a casovej linie tak casto, ale je tam vela tem k moralke, hodnote zivota, vyvoju spolocnosti, nabozenstvu a dalsim.
A Data, Seven, Kira, Rom ani Chakotay sa rozvojom osobnosti na G'Kara nechytaju, sice to nesuvisi nijak s zanrom, ale ...
U B5 je pro mnoho lidí problém to, že v prvních cca 2 sériích se toho až tak moc neděje a všechno to do sebe zaklapne až mnohem později. Podobné to bylo u ST deep space nine, první dvě tři série nic moc a pak se to rozjelo
Osobně mám ze všech seriálů nejradši Enterprise (tu Archerovu), pak následuje B5 a pak DS9.
// jinak co se postav týká, tak absolutně vede B5. Kdo tvrdí cokoliv jiného, tak to pravděpodobně neviděl (celé). Nikdo není černobílý, všichni mají své (naprosto pochopitelné) motivy. Asi bych si měl někde sehnat nějakou hi res verzi, kdysi jsme to viděl vše riplé ze slovenské tv, nebo odkud to bylo.
Já mám dojem že ty seriály se snaží přiživit na jménu a dřívější slávě. Proto tvrdím že je to již vyždímané. Mimochodem i to volné pokračování Babylonu 5 "Křížová výprava" už mě nebavilo a cítil jsem z toho hlavně snahu ještě na té slávě vydělat. Star Wars není seriál a tak ho tady nesrovnávám.
Že chtějí na značce vydělávat, o tom žádná. Ostatně takhle je to s mnoha filmy či seriály.
Star Wars má 2 seriály, i když animované (SW: Klonové války, SW: Povstalci) a na r.2017 se plánuje seriál SW: Underworld.
Beru všemi deseti... Hightech Borgové by dnes už zase mohli vypadat líp, nebo podobná sebranka. I když jako Sedmá z devíti těžko...
Snad tam nebude věkový průměr herců 19 let.
Voyager je super, ale já osobně mám nejradši Archera, Tripa a T'Pol.
Já se nechám překvapit, pozitivní je, že žádný seriál ST nebyl jen pouhým remakem (snad až na TNG), ale přinesl jinou část ST univerza a tím tak vyplnil část slepé mapy.
neviem ci niekedy nieco prekona "The Next Generation" s Piccardom a jeho uzasnou diplomaciou a rieseni konfliktov. On bol (a je) pre mna vzorom komunikacie s ludmi a "podriadenymi". Ten serial niesol ovela vacsie posolstvo ako len akcne sceny vo vesmire a mnoho vodcov a politikov aj v dnesnej dobe by si mali brat priklad od tvorcov tejto legendarnej serie, ako (ne)zasahovat do cudzich kultur.... Este aj Voyager bol skvely, najma pre milovnikov dobrodruzstva v neznamych vodach ale TNG je proste top.
To mi řekni který. Jsem juknu na ČSFD a těch seriálů je tam jak much
Jestli ale myslíš ST: Enterprise s Scottem Bakulou, tak se nedivím. Jolene Blalock, co?
ten najnovsi (alebo posledny) sa mi naopak zdal asi najhorsi zo serie... sice som videl len polku prvej serie (prestalo ma to bavit, co sa napr pri voyageri nestalo). ale asi spravim vynimku a pozriem si to vsetko este raz a zhodnotim.
První série je rozjezdová a víceméně epizodická a osobně z ní mám rád jen pár epizod. Od druhé to ale začne docela šlapat a hlavně se objeví první náznaky první hlavní příběhové linie (časová válka, plus se objeví staří známí Borgové a pěkná spojka na TNG), která plynule přejde do třetí řady a druhé hlavní příběhové linie (Xindi) a ta zase v poslední velký příběh, kterým je revoluce na Vulkánu a založení základů Federace.
Pokud bych měl mluvit za sebe, před Enterprise byl pro mě nejlepší Voyager, ale to se změnilo. TNG nebyl špatný, ale na můj vkus byl extrémně epizodický a starší díly byly ještě hodně naivní ve stylu TOS.
Star trek, to není jen nějaký dobrý seroš v kosmu. Je to megadílo, kterému se nic v audiovizuální formě nemůže rovnat. Je to výchovné poselství, studie možného i nemožného, jeden z mála optimistických pohledů do naší budoucnosti. Drtivá většina užitečných vědců je odkojena a osudově ovlivněna právě a pouze Roddenberryho světem.
TOS byl něco jako komunistický manifest. Ve své době lámal jedno tabu za druhým a byl otcem televizní emancipace žen, barevných, plebejců. Dovolil si zpochybnit peníze, mamon, viděl a ukázal pravou zhoubnou podstatu kapitalizmu. Odsoudil "trest smrti", oprostil právo od složky msty (emoční jedinec vs. bezemoční společnost), motorem evoluce definoval, možná poprvé v historii, zájmy většiny nad zájmy jedince. Gene ho tvořil spíše z lásky, nežli pro peníze a že jeho forma vyprávění byla těžké sousto nejen tehdy, ale i dnes ukazuje fakt, že fanoušek světa ST se k TOS musí prokousat skrze novogenerační seriály, nežli začít rovnou s TOSem (i já to tak měl).
Filmy mezi TOS a TNG sice byly podstatně komerčnější. Pravda ten první, byl spíše Kubrikovský a na něm Gene pochopil, že plátno není telka a vyžranejm opičákům s popkornem musí své myšlenky servírovat v rafinovanější podobě.
Na rozdíl od TOSky další seriály už byly více zaměřeny na komerční úspěch, ale stále jim byl schopen Gene vtisknout tu troufalost bourat konvence a hnát lidstvo kupředu. A díky jeho dlouhodobým spolupracovníkům dokázal tento aspekt přenést do seriálů i po své smrti.
Proto například TNG měl ensábl složený z kvalitních divadelních herců a proto ani ENT neopustila epizodní, byť v té době již poměrně archaické uspořádání (ovšem, bez epizodního uspořádání neuděláte osvětové dílo, protože u epizodního seriálu jsou průlomové epizody opakovatelně koukatelné a mohou tak intenzivněji působit, to u dnešních kontinuálních serošů nejde).
Jenže, jeho spolupracovníci jsou buď mrtví a nebo nad hrobem. 12ti letá díra, navíc brutálně znásilněná Abramsem nedává moc nadějí.
Druhý problém je vyčpělost. Vesmír není nekonečný. A stejně tak není nekonečno motivů a point. A svět startreku už vše myslitelné vyčerpal.
TOSka definovala žánr moderního vesmírného sci-fi, TNG vytěžila oblasti diplomacie, průzkumu a obrodružství. DS9 vytěžila kulturní, sociální a válečná témata (díky tomuto seriálu ST dalece utekl od veškeré ostatní konkurence).
VOY vytěžil sféry strachu z osamění, odloučení, vytrvalosti, dosáhnutí na nejzazší meze lidských schopností a morální integrity lidí pod tlakem. Plus přidal velmi úžasný střet a symbiózu antagonistických kultur jakož i rozvinul a prakticky dovršil diskuzi nad otázkou umělého života a jeho statutu ve vesmíru.
ENT pak sice už těžce komerční, ale i přesto si tato našla, zejména od třetí série, moderní témata (terorizmus, boj s neviditelným a neznámým nepřítelem, vznešenost i vůči nejvyššímu příkoří) a výborně doplnila málo zmapované období světa ST.
Když si to takhle všechno shrnu, pak se ptám, co vlastně chtějí řešit?
A bohužel nacházím odpověď. Jen jedinou věc doposud startrek nijak hlouběji neřešil - fatálně bezvýznamné problémy puberťáků (Zdravím Wille Wheatone :-)
Obávám se, že tenhle ST bude jen další týnejdžrovskou BSG space operou. Ovšem zatímco BSG byla na hranici koukatelnosti, protože byla první, tak všichni víme jak dopadli následovníci a to včetně SGU (zmrcasit takhle seriál ze světa SG, to už je kumšt).
Takže stejně jako u Abramsových diskoték, vypnu, zhlédnu a zapomenu.
Souhlas. Taky bych to viděl na Abrams style a něco pro náctiletý. Což by byla škoda. Troufnu si věřit, že dnešní omladina jen ojediněle zkoukne TOS, TNG, DS9, VOY nebo ENT. Dnešní mladé publikum je nenáročné. Dej jim efekty, řadu bojů a nějakou modelku/modela a jsou spokojený. Prostě ty hlubší souvislosti a ponaučení o kterých píšeš tam být nemusí.
Netvrdím že tak to mají všichni, ale...
no já třeba začínal právě s TOS, ještě jako děcko jsem to sledoval v německé verzi ve vysílání ORF. :-)
Na svou dobu byl definitivně nejlepší, ve srovnání např. s britskými Space:1999 nebo UFO.
Co se týká nové série, nechám se překvapit, ale doufám, že to bude něco z původního ST univerza, ne abramsovské blockbusterové zprzněniny (které jsou samy o sobě dobré jako akční film, ale postrádají hloubku).
Po pravdě jsem odkojený TNG a DS9. Tam byl svět ST ještě v pořádku. Pak přišel VOY a začal nabourávat do té doby nedotknutelná pravidla a měnit řadu zažitých věcí a obecných fukcionalit a začala se z toho dělat stále více komerční fraška po stále mladší publikum. Poslední seriál už byl hodně jiný, ale to by zase tak nevadilo.
Ono celkově je na tom strašně znát, co bylo tvořeno ještě za života Roddenberryho, kde se konflikty řešily diplomaticky, co chvíli po jeho smrti ale ještě pod jeho vlivem a co vzniklo už pod neomezenou taktovkou komerčních producentů. Tam se to začalo přibližovat principu SW, tedy žádná myšlenka, dialogy jako z Esmeraldy a hlavní důraz na vizuální stránku. ST byl v tomto ojedinělý, protože vznikal v době, kdy technologie pro vizuální efekty neexistovaly a proto bylo nutné pracovat s postavami, příběhem a mělo to hlavu a patu.
Pro mne jako dlouholetého fandu pak bylo Abramsovo pojetí ST naprosto nepřijatelné. Ten v podstatě úplně pohřbil původní pojetí ST a nejspíše ST vůbec nepochopil ...
Nicméně ST narazil na jeden hlavní problém. Seriál o jedné lodi a jedné posádce nakonec bude řešit pořád ty samé problémy pořád dokola. Ano, zasadíte to do jiné doby, do jiného prostředí a do jiných okolností, ale nakonec bude námět poloviny dílů v každém tom seriálu skoro totožný, pouze jinak zpracovaný. V tomto směru se ST velmi vyčerpal a je těžké najít nové myšlenky. Proto skončil seriál Enterprise tak brzy, protože zase to byla jedna loď, jedna posádka, zase objevuje, zase někoho potkává z koho se vyklube nepřítel, zase s někým rok bojuje a vyhrává ... to je ten problém dnešních producentů. Dokáží jen generovat konfliktní situace a jejich efektní řešení, ale nejsou schopni postavám vtisknout duši a seriálu obecně nějakou myšlenku. ST bez Roddenberryho prostě už nikdy nebude ST a už vůbec ne, pokud k němu budou pouštět Abramse a podobné komerční vykrádače a patlaly.
Já se zase strašně těším na Star Trek Axanar.Je to sice fanouškovský film,ale viděl jsem prewiev (Prelude to Axanar),je na yotube i s titulky,je to bomba.
Film má vyjít letos
ST jsem hodně žral, jako mladý, ale z dnešního pohledu, pokud zachovají starou koncepci bude mít u mě seriál velký problém. Hodně by mi dnes vadilo, že hlavním postavám se vlastně nemůže stát nic zlého a že dobro vždy vyhraje na plné čáře. Také ten socialismus a zidealizování celé hvězdné flotily je prostě už zastaralým konceptem, co se do moderního seriálu nehodí a bude vražedný, pokud tam stále bude..
jedine TNG ! ostatní bohužel nestojí za nic, dnes ráno mě napadlo že by byl i ve skutečném svete Patrick Steward nejvhodnější pro první kontakt.. ale dokud se nesjednotí všechny státy světa v jednotnou zemi nikdy k prvnímu kontaktu nedojde! nejdulezitejsi na ceste k tomu je najit konečně pořádný zdroj energie, nejblíž jsou k tomu rusové s rychlým množivým reaktorem, kdyby se spojil celý svět na jejich vývoji byl by to velký krok dopředu
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!