Zajímavé video od Marka Robera ukazuje aktuální stav technologie doručování drony, které je snem mnoha. Překvapivě hodně daleko jsou s tím ve Rwandě a dalších státech, kde by vás to ani nenapadlo. Obecně je technologie funkční, otázkou je velikost nasazení. Ač se Mark snaží odpovědět na mnoho otázek a ukázat hodně aspektů, video neodpovídá na to, co se stane, pokud by se firem s drony objevilo více a jak by to tedy nad našimi hlavami vypadalo v praxi, kde by létali stovky autonomních dronů. Co mě hodně překvapilo, jak tiché některé jsou, což zejména s extrémně hlučnými modely, které běžně známe je velký rozdíl:
Pro test super, reálně to nebude ještě dlouhé desítky let nasazené ve velkém. Třeba v Praze možná i sto let Ať už kvůli počtu, nebo kvůli rizikům nehody, škody, případné smrtelné nehody. Kdo bude nést odpovědnost ? Ve Rwandě to asi moc řešit nebudou, nebo to zamáznou "pár" dolarami. Jinak spousty jiných nezodpovězených otázek. Jako demonstrace fajn, ale stejně to bude jen příspěvek do propagandy.
Asi máš pravdu, že legislativa a odpovědnost bude problém, ale jinak vůbec nejde jen o nefunkční demonstraci.
Zipline už v různých zemích Afriky funguje dlouhé roky naprosto spolehlivě a bez nehod a všichni kdo ho využívají jsou z toho systému nadšení.
Samozřejmě je rozdíl hustá Evropská aglomerace versus Africká divočina, kde se to nemá s čím srazit.
Provozovat takovou síť dronů v rámci jednoho provozovatele by tu ještě fungovalo dobře, ale když by jich bylo víc, tak vyvstává problém, aby drony nekolidovali mezi sebou.
Uvidíme, politickou tlačenku to zatím nemá, tak bude pokrok pozvolný. Změnit by se to mohlo pokud by si nějaký eko aktivní politik dokázal spočítat kolik by takový systém ušetřil na silnicích aut různých doručovacích služeb. Ale ti zatím vedou své křížové tažení proti autům produkujícím CO2, tak tohle asi bude ještě nějakou dobu mimo jejich radar...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!