Na fakt, že uváděná TDP u procesorů Intel dnes nemají s realitou nic společného, zejména s ohledem na ve většině recenzí prezentovaný výkon procesorů, upozorňujeme dlouhodobě. Problém se stal extrémním u nových CPU jako Core i9-9900K, pro které Intel uvádí 95W TDP. Ovšem v drtivé většině recenzí je otestovaný s takty, ale i výkonem, který odpovídá TDP tak 145 až 200W. V čem je problém? Zajímavé video ukazuje na fakt, že problém je jak na straně Intelu, který důsledně po výrobcích základních desek nevymáhá to, aby dodržovali jeho specifikace, tak právě na straně výrobců desek, kteří ve snaze ukázat své desky co nejlepší, nerespektují 95TDP a už v základu na auto nastavení nechávají procesor TDP vysoce překračovat (a tedy se vlastně přetaktovat). Což znamená vyšší výkon (ne desek, ale přetaktovaného CPU), ale i zahřívání a spotřebu. Problém je, že existují i desky, které TDP dodržují přesně podle specifikace a rozdíl ve výkonu mezi i9-9900K běžícím dle specifikace na 95W a nedodržováním TDP se pohybuje klidně kolem 15% výkonu, což je velký rozdíl. Ještě větší rozdíl je to ve spotřebě a zahřívání, kdy některé desky pouští i9-9900K v základu tak vysoko, že je problém ho uchladit i vodou. Každopádně téměř každá ve videu testovaná špičková Z390 deska v základu porušuje specifikace a ukazuje tak logicky i9-9900K výkonnější, než by měl být, protože testováno je fakticky s přetaktovaným CPU. Musíte jít do BIOSu a ručně zapnout to „omezení“ což není jednoduché, jasné ani přehledné. Každopádně je to samozřejmě špatně. Výrobci desek tedy v základu prostě podvádí a nedodržují specifikace Intelu, ten by měl na výrobce jednoznačně uhodit, protože tohle rozhodně není v pořádku. Intel ty specifikace stejně jako AMD dělá z dobrého důvodu. A údajně se na to chystá. Nicméně škody už jsou udělány. I9-9900K v mnoha recenzích vypadá výkonněji, než jaký skutečně v rámci uváděných specifikacích je. A to se týká i 9700K v naší recenzi. Důrazně tedy budeme kontrolovat, zda v testech používáme procesory v souladu se specifikací, tedy včetně omezením na uváděného TDP, což jak je vidět v základním nastavení zejména lepších desek dodržováno není. U levnější desek ale to TDP dodržováno velmi pravděpodobně bude, takže výkon tomu bude odpovídat a tak mezi dvěma recenzeimi 9700K/9900K klidně může být 15% rozdílu výkonu a správně bude ta s nižším výkonem, ale i nižším zahříváním a spotřebou. Každopádně určitě velmi poučné video:
Nikdo si nekoupí i9-9900k za 17000 ani i7-9700k za 14000 a k tomu levnou základní desku která by to na těch 95W omezovala a na kvalitní desce která omezení už z výroby nastavené nemá si ho nikdo zapínat nebude, takže je nesmysl to takto testovat.
...A ten kdo si to koupí bude ve většině případů rád, že se mu to "samo přetaktovalo" na maximum a má to bez práce. Lidí co by si chtěli sami něco ladit v biosu a taktovat manuálně bude tak 10% z těch co si koupí K edici.
takže vám přijde v pořádku, že desky přetaktovávají CPU aniž byste to tak sám chtěl v základu? Že srovnáváme základní nastavení, kdy Intel procesory jsou přetaktované a AMD nikoliv? zvláštní ...
Z pohledu recenze samotného procesoru samozřejmě ne - neukazuje to standardní výkon procesoru ale výkon cpu+deska+chlazení.
Z pohledu zákazníka ale ano - koupím si cpu za 17000, desku za 5000 a chlazeni za dalších 1000-3000 tak chci maximální výkon.
ano XFR2 se drzi maximalniho TDP pouze diky lepsimu chlazeni a lepsim teplotam dokaze vyhnat procak vejs nez s BOX chladicem.. Tj u AMD zalezi dost na chladici jakej si k tomu das. Pokud nakej AiO vodni tak ma jistotu ze se bude CPU automaticky pretaktovata vyse nez s BOX chladicem.. TDP se ale drzi strikne v obou pripadech..
Zajímalo by mě, jak je to s tím maximálním boostem u ryzenu 2700X na 4,35 Ghz. Nejvíce jsem se dostal na 4,275 a to mám 360 mm custom loop. A druhý 2700x s 240mm AIO je na tom úplně stejně.
Asi by to chtělo v recenzích otestovat oba režimy, tj. s dodržením TDP a v režimu "co dá MB - třeba i s odhadem dosaženého TDP". Já vím, je to kupa práce navíc.
Měla bych dotaz. Možná se s tím někdo tady setkal a rád pomůže. Dostal se mi doma do rukou PC se starší deskou Z77 g43 a cpu i5 3470 což ale asi nebude podstatné. PC funguje výborně dá se přetaktovat atd. Problém je pouze jedna věc. Při restartu PC bootuje tak 1-2 minuty místo standartních cca 15-20 sekund. Pokud se PC vypne a zapne boot je normální ale jakmile dám restart tak to bootuje ty 2 minuty. Opravdu už nevím co s tím. Prošla jsem na internetu mnoho návodů, ale nic nepomohlo. Jedná se o windows 10 64 bit. Většina návodů na netu se zabívá odstraňováním nepotřebného SW atd. ale tady je čistá instalace a to zdržení je na post obrazovce windows kdy HW vypadá celé 2 minuty nečinný.
Vyzkouset jestli to dela i v "minimalnim zapojeni" (vse ne nezbytne odpojit).
Poradne bych projel ramky memtestem..
V biosu bych prosel co vsechno zkontroluje POST, pripadne vypnul co mam overene ze je ok/neni nezbytne.
Deska uz par roku ma, muze byt taky slaba (jeste ne uplne vybita) cmos baterka a takhle to blbnout.
A posledni moznost by podle meho pak uz asi byla vadna/odchazejici zakladni deska..
No tohle vše jsem už zkontrolovala. Tam problém opravdu není. Hlavně mi nejde pochopit proč se to děje jen při restartování. Při běžném zapnutí to naběhne rychlostí blesku. Dělá to i při odpojení všeho.
Jediné co ještě dnes zkusím, tak odpojit GPU a nechat to na integrované kartě.
Toto je zcela normální chování. Máš ve správě napájení povoleno tzv. rychlé spuštění systému. Toto by ale guru s digiaurou 100 měl vědět, že armagedonteku.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!