Na první pohled vypadá rozvaděč tepla CPU rovně, ale zkuste jeho povrch podrobit zkoušce a začnete uvažovat o lapování.
První video je o tom, jak zjistit, zda je váš procesor nutno lapovat - tedy zbrušovat do roviny, aby se teplo rozvádělo rovnoměrně a nevznikaly mezery mezi plochou CPU a chladičem.
Druhé a třetí video nám ukazuje návod, jak procesor šmirglovat, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku.
Poslední video nám ukazuje, že lapovat se musí i chladič, aby obě plochy byly rovné a ukazuje výsledky teplotních testů před a po srovnání obou povrchů. Výsledky jsou nečekaně dobré, otázkou je, jak přesné.
moc pěkný, myslím že moje c2d e8200 zažije středověk :-)
jenom bych chtěl upozornit ostatní, že na čerstvě vylapovanou plochu ať už cpu nebo chaldiče se nesmí dostat ani trocha vlhkosti (např z prstů) - páč jinak vám to pa zrezne !!!
Je to pěkné. Uživatel přidal to první video a já jsem pak koukal, co je to zač. Tak jsem našel další a přidal ještě komentář. Zajímavé jsou výsledky v tom posledním - 5 stupňů dolů mi přijde hrozně moc, ale třeba to fakt pomáhá.
Fakt to zrezne jo? Vždyť to vypadá jako měď. A co ta pasta, myslíš, že se tam má dávat vůbec, když je to zbroušené zcela do roviny?
Divil jsem se, že jsem tak aktivní . Já bych tam dal trochu pasty, ať se třeba i vytlačí chladičem, ale jen pro jistotu. Myslím, že rozvaděč tepla procesoru je pokovená měď, tak na vzduchu za nějaký ten měsíc vyleze maximálně měďenka.
samozřejmě, že pasta musí být .... ta spojí ty povrchy - to že jsou hladký nenznamená, že dolýhaj 100%
a je to sice měď ale povrchově neošetřená - takže závěr si vyvodí každý sám
a jestli sem si dobře všiml tak rozdíl není jen 5°C ... při původních testech měl teplotu okolí 20°C po lapování 23°C - takže se blíží k 10-ti stupňům při srovnatelných teplotách okolí
Ja si myslím, že dobrá pasta odvedie rovnakú prácu ako toto. Pri experimentoch s teplovodivou pastou by som medzi obyčajnou na tranzistory z rádioamatéru a drahšou Arctic Cooling dostal dole možno aj viac ako 5 stupňov.
Takisto bude možné v prípade potreby procesor vyreklamovať alebo ešte v záruke predať, po takom lapovaní je záruka automaticky fuč.
Chci-li přetaktovat procesor nad 4,5 GHz, tak s dobrým čipem obětuji povrch rozvaděče tepla. Nejideálnější by bylo, kdyby rozvaděč s základnou chladiče tvořili jednolitý kus, lapováním se lze tomu přiblížit.
Nevím proč tu tolik lidí dává "zbytečnost", když lapováním cpu získáte 3-5 stupňů a lapováním chladiče klidně i 7-10 stupňů - takové výsledky vám nezaručí ani nostua D14 s 200mm větráky. Jediná chyba tohodle je velký risk - záruka vám určitě propadne a produkt už pak neprodáte, je to prostě prostě pro skupinu nadšenců co mají finance i zkušenosti.
Zase si vezmi, že ne každý bude hned tohle dělat s Core i7-920. Já přemýšlím, že to zkusím s nějakým AMD procesorem za dva litry a něco o tom napíšu...no uvidíme
Ako si napísal, padne mi záruka a v budúcnosti to budem ťažko niekomu predávať s vysvetlením, že s som mu ten procák vytunil lapovaním... Preto to určite skúšať nebudem. Myslím, že aj po pretaktovaní je Phenom II na tom s teplotami výborne. A boxovaný chladič nepoužívam už niekoľko rokov.
Protože to je masivní zásah do CPU a při manipulaci s ním hrozí jeho poškození nebo zničení. Pro "notoriky" (OCckery) možná dobrá věc, pro nás, běžné usery, kteří mají PC jako pracovní nástroj a netaktují, je to naprostá zbytečnost.
Teda poměrně dost mě zarazilo to, že plocha heatsinku na procesoru může být takto křivá.
A ještě něco. Sice to u intelu už není možné, ale když bych chtěl docílit nižší teploty, sundal bych heatsink u procesoru. Záruka padá a je to trochu nebezpečné, ale výsledek stojí za to (osobně jsem to zkoušel se starým celeronem do socketu 47.
BTW: nenapadlo někoho z vás jak při lapování ochránit packy procesoru od AMD?
Hehe, ja som to spravil ešte na K6-2 550 Mhz ktorá sa nechcela stabilne bežať na 600 Mhz a po tomto malom zázraku dokázala fungovať na 650 Mhz
Zhodiť heatspreader zo 478 už musel byť iný masaker.
Tak jasně že je to zbytečnost, nerovnosti řeší teplovodná pasta, proto se taky používá, kdyby byl povrch procáku a chladiče dokonale rovný tak pastu nepotřebujeme
Já nedávno vylapoval můj Thermaltake Sonic tower, sem až koukal jak byl křivej. Teploty o něco lepší jsou, ale protože sem měnil i skříň, nemůžu to úplně objektivně posoudit. lapovat procesor se mi nechce, hodně ho to znehodnotí, radši si koupím pořádnou teplovodivou pastu
jenze to uz je takovej zanedbatrelnej rozdil, ze to neni poznat a stoji to moc prace...nereknu taktovani ci vymena chladicu...tohle je jako kdyby clovek vymenil u auta brzdny desticky za ty s o 2% lepsim brzdicim ucinkem, ale za XX tisic...
Pripomina mi to me v mych "mladych" letech, kdy jsem resil kazdou "hovadinu" pro vetsi vykon PC. Ted pohledem zpet vidim, ze drtiva vetsina byla dost draha a casove narocna v pomeru toho kolik vykonu mi to prineslo navic... Kdybych ty penize dal do lepsiho procesoru a cas venoval nekde kde je potreba, udelal bych lip
Ale clovek je jen clovek a i s tim lepsim procesorem bych se taky hnal vys a vys
ono jak se ma to podivas,.... vymnena boxu za neco rozumnejsi,.. 10-15° dole,... lepsi pasta,.. 3° dole,.. prefouknuta skrin,.. dalsich 5-10° dole,... zesmirglovani povrchu CPU/chladice dalsich par °dole,.. co vis,... povis zbytecnost ale je na kazdem jedincovi jak daleko je ochoten zaji t s ladenim,... aa upravama,...
Add prodat takovej procak samostatne,.. mohl bz bejt problem,... ale jako celek komp bz to bejt problem nemosel
Q6600 mám a i chladič bude podobný, ale lapovat či co se mi moc nechce... Myslím, žedobrá pasta stačí, jinak i bez lapování to chladí celkem dobře, počítám, že na vyšší přetaktování bych musel už zvednout napětí a to se mi moc nechce.
ja som svoj pentim E 2140 vylapoval už dávnejšie, nekontroloval som ho že či je rovný ale proste som ho chcel vylapovať prilepil som vodný brúsny papier na sklo a začal som ale ja som dával aj technický lieh(THL) aby to nešlo na sucho posledný brúsny papier som použil zrnitosť 2000 a na koniec som procák ešte vyleštil s handričkou so silichrómom nebolo to ako zrkadlo ale svoj odraz som tam videl aj keď trocha rozmazaný ale tu ide hlavne o rovnosť plochy nie o to aby z toho bolo zrkadlo a teplota mi šla dole asi max. o 5°C. Na pretaktovateľnosť to vplyv určite nemalo lebo aj pred tým som ho prevádzkoval na 3GHz ale tak nudil som sa
A proč rovnou nesundat ten heatsink na procesoru ? Vyděl to někdo někdy ? U AMD vypadají desktop cpu jako u mobilní platformy. U desktopu je to křemíkový jádro, potom nějaká obyčejná pasta a teprve malý jakýsi kov.Stačí vzít si žiletku a po kraji cpu řezat do té černé gumy která drží cpu a heatsink, poté pootočit heatsinkem aby se dostatečně poškodila stará seschlá pasta a můžete heatsing sundat. Očistit cpu a jste připraveni zkoušet. Tak si lidi rovnou vylapujte chladič a sundejte heatsink z cpu a naneste kvalitní pastu a určitě se zvětší účinek .
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!