Všiml jsem si v poslední době zvýšeného počtu dotazů na to, jaký je nejlepší levný procesor. Chystáme na toto téma vlastní článek (navíc v dohledné době dorazí do tohoto segmentu novinky), nicméně už několikrát jsem říkal, že nejlepším levným CPU a nejlevnějším procesorem, který bych si do desktopu dnes pořídil, je AMD RYZEN 2200G. V první řadě určitě do každého PC, který bude spoléhat na výkon integrované grafiky, kdy Intel nemá v desktopu absolutně nic, co by se byť jen přiblížilo tomu, co umí VEGA v RYZEN 2200G. Ale i pokud si osadíte běžnou low end až mainstreamovou grafiku a budete to PC chtít i na hry, tak je RYZEN 2200G jasná volba. Jsou tací, kteří tvrdí, že Pentium G je výhodnější, není tomu tak. Je sice levnější, jenže je výrazně slabší a to i ve hrách. Proč? Protože má jen 2 jádra. RYZEN 2200G je nativní 4jádro a je to sakra znát. I ve hrách je znatelně rychlejší a v ostatních aplikacích má i 40% náskok výkonu. Pokud stavíte z desktopových komponent, tak prostě v současnosti je AMD RYZEN 2200G za 2500 korun naprosto jasná volba v low endu (AMD v dohledné době doplní nabídku i o 12nm 4jádro bez iGPU). Každopádně doba dvoujádrová skončila, nekupujte v desktopu dvoujádrové procesory!
Pentia mají čtyři vlákna a jejich použítí s dražší ECC RAM je jako mít na trabantu drahá litá kola. To samé s VT technologiema. V praxi jsou tyto plusy bezvýznamné, protože jsou z rozumných důvodů používány minimálně se čtyřjádry.
Protože virtualizace na nich běží lépe, tak nějak z principu a ECC RAM jsou tak drahé, že pak nemá smysl zbytečně šetřit na CPU. Tedy pokud nepřijdeš s teorií jak tvůj kámoš virtualizuje na Pentiu a 8GB ECC RAM .
"Protože virtualizace na nich běží lépe, tak nějak z principu"
Prosím o vysvětlení.
Naprosto v pohodě se dá provozovat i konfigurace 4 vCPU na 1 fyzické jádro, záleži na použití. Limitujícím faktorem u virtualizace je spíš RAM a uložiště.
Pro domací server/NAS je Celeron nebo Pentium ideální.
Že jsem tak smělý, jaké máš zkušenosti s virtualizací?
Neodpověděl jsi. Jaké máš zkušenosti s virtualizací?
"ukaž mně v roce 2018 magora, co se nebude smát tvému argumentu"
Smát se tomu bude jen někdo neznalý problematiky. Schválně se podívej na jakých CPU běží cold storage servery. Tam nepotřebuješ výkon CPU. Ale potřebuješ hodně RAM na deduplikaci. Na deduplikaci na ZFS je potřeba na každý 1 TB zhruba 1 GB RAM.
A to se bavíme o profesionálních strojích. Poloprofesionální rackové Synology mají kolikrát ještě horší CPU.
"ale celá tvoje reakce je o něčem jiném - o desktopu. Pustil sis vůbec to video?"
A to vadí, že jsem zmínil i užití mimo desktop?
Virtualizaci jsem samozřejmě myslel v domácím/profesionálním prostředí a její nároky na CPU jsou odvozeny z OS/SW, který má být používán. Klidně i šestijádro nemusí stačit. Ty sem musíš tahat servery a ještě atypické...jak krásně to nesedí k tomu tvému výpisu z ceníku určenému normálnímu koncákovi.
Zmíňka o užití mimo desktop vadí, protože video je o desktopu a celá diskuze byla o desktopu, než vyšlo najevo, že si myšlenkově jinde. A ještě se blbě ptáš. Troll jak vyšitý.
Stále jsi neodpověděl. Jaké máš zkušenosti s virtualizací?
Řekl bych, že asi žádné.
"a její nároky na CPU jsou odvozeny z OS/SW, který má být používán. Klidně i šestijádro nemusí stačit."
Svými slovy jsi řekl to, co jsem popsal v předchozích komentářích. Bravo!
Cold storage jsou pro tebe atypické?
"jak krásně to nesedí k tomu tvému výpisu z ceníku určenému normálnímu koncákovi."
Kde jsem řekl, že se Celerony G a Pentia G používají v enterprise segmentu pro servery?
Hlavní téma diskuze je srvnání Ryzenu 3 a Pentia. Problém hledáš pouze ty, protože ses dost ztrapnil svou neznalostí a chceš odvést pozornost.
Jenom tak pro příklad.
https://ark.intel.com/products/95594/Intel-Celeron-Processor-J3455-2M-Cache-up-to-2_3-GHz
Na tomhle zázraku mi běží přes KVM 6 virtuálů:
-SMB/FTP server
-web server s PHP stránkami a SQL databází
-teamspeak server
-router s firewallem
-DLNA server
-RADIUS server a WiFi kontrolér
Kvůli bezpečnosti bylo nutné rozdělit alespoň takto.
Procesor ještě nějakou rezervu má, ale limitující je RAM. Více jak 8 GB tam nedostanu.
Nemusím snad připomínat, že nejde o plnohodnotná "Core" jádra, jako mají Celerony G, Pentia G a Core i. Jedná se o "Atom" jádra.
Takže tolik k tvé "perle", že na Celeronu/Pentiu G s plnohodnotným "Core" je nesmysl virtualizovat.
Dej si tam smajlíků kolik chceš, stejně nezměníš fakt, že pro virtualizaci si lidi kupovali raději quady (ne Atomy apod.) už před mnoha lety a věděli proč.
Zkušenosti s tou tvojí virtualizací na cold storage serverech žádnou, ale s tou běžnou, obecně známou pro kterou se Celerony nekupují, nějaké ano a opravdu bych méně jak quad dnes už nedoporučil.
Fascinuje mě tvoje dementní radost z toho, že jsem u diskuze u které si ty sám uvedl ceník pro běžné zákazniky, jasně předpokládal, že se bavíme o běžných PC-běžných serverech-workstationech a ne o cold storage. Jak malej Jarda...
"že pro virtualizaci si lidi kupovali raději quady (ne Atomy apod.) už před mnoha lety a věděli proč."
Z jaké statistky vycházíš?
A kromě toho, Atomy se používají pro servery a pro virtualizaci zcela běžně. Tvoří dvě produktové řady Intelu - Denverton a Xeon D. Používají se v datacentrech Googlu, Amazonu, Facebooku, Microsoft Azure a dalších. A používají se i v malých firmách. Tvoje výroky o tom, že se Atomy nepoužívají zní směšně.
---
"Zkušenosti s tou tvojí virtualizací na cold storage serverech žádnou, ale s tou běžnou"
Co je podle tebe "běžná virtualizace, obecně známá" a jak se podle tebe liší od "ne-běžné, obecně neznámé" virtualizace? Proč myslíš, že na cold storage s používá te "ne-běžná"?
A proč neřekneš jaké konkrétní zkušenosti máš? Kolik virtuálů provozuješ a pro jaké účely.
Jestli řekneš, že máš zkušenosti s VirtualBoxem a jednou jsi na vyzkoušel vmware, tak se budu fakt smát.
---
"obecně známou pro kterou se Celerony nekupují, nějaké ano a opravdu bych méně jak quad dnes už nedoporučil."
Takže podle tebe je nutné kupovat čtyřjádra i tam, kde by to v pohodě utáhla dvoujádra s nižší spotřebou?
Jak vidíš, sám doma provozuju 6 virtuálek na Celeronu s "Atom" jádry a vše mi funguje perfektně. Jediné, co mi vadí je omezené množství RAM, ale i tak to funguje dobře.
Nepotřebuji žádné čtyřjádro.
Docela lituju ty, kteří by dali na tvá doporučení.
---
"Fascinuje mě tvoje dementní radost"
Došly argumenty, takže začneš s osobními útoky? No jak je libo, ale já se na tvoji úroveň nenechám strhnout.
Divím se, jaké myšlenkové konstrukce tu vytváříš. Kde jsi přišel na to, že Celerony a Pentia (a ještě navíc za takové ceny) se používají do cold storage?
Radši se věnuj desktopu, třeba se neztrapníš.
Video se týká výhodnosti cpu v desktopu. Pro většinu z nás je přesně to pravé co potřebujeme vědět. Tvá odbočka k serverům je "tonoucí se stébla chytá". Zkus toto téma vytáhnout, až se bude řešit serverové řešení a vhodná cpu.
Jestli řekneš, že máš zkušenosti s VirtualBoxem a jednou jsi na vyzkoušel vmware, tak se budu fakt smát.
S těmahle a pak ještě s něčím pod Linuxem. Se klidně směj, ale tyhle nástroje jsou užívané nejčastěji. Servery facebooku apod. mně jsou úplně u zadku, protože tahle diskuze je o něčem jiném. To že lidé pro svoje pracovní/osobní hrátky s virtualizací používají silnější cpu než pentia je fakt, který ti nehodlám dokazovat. Přístup k internetu máš, tak si zkus udělat výlet do reality.
Citace:
Takže podle tebe je nutné kupovat čtyřjádra i tam, kde by to v pohodě utáhla dvoujádra s nižší spotřebou?
To je hrozně důležité u strojů s hromadou disků a RAM. Ne, já zapomněl, ty provozuješ.....
Čili zkušenosti máš téměř nulové, ale přesto chceš poučovat. VirtualBox je spíš hračka a nebo na hodně, hodně jednoduché věci.
---
"To že lidé pro svoje pracovní/osobní hrátky s virtualizací používají silnější cpu než pentia je fakt, který ti nehodlám dokazovat."
Omyl, panáčku, dokazovat má ten, co něco tvrdí. Pokud to není schopen dokázat, nemá jeho argument váhu.
Kdybys důkaz měl, tak ho sem dáš. Ale protože nic nemáš, tak mlžíš.
---
"To je hrozně důležité u strojů s hromadou disků a RAM. Ne, já zapomněl, ty provozuješ....."
Díky tomu, že nemáš zkušenosti, ti unikají postatná fakta. U serverů je velice podstatná spotřeba. Nejde jen o cenu elektrické energie, ale i o to, že na vyšší spotřebu musíš dimenzovat záložní zdroje a chlazení. To platí obecně, ať provozuješ domácí NAS, server pro střední firmu a nebo obrovské datacentrum.
Když bych měl dát na tvoji radu a koupit plnohodnotné čtyřjádro i když ho nepotřebuju, tak:
1) Za samotný procesor dám asi 2300, za desku dalších 1300. (Svoji desku s procesorem jsem měl za 2000.)
2) Budu mít 3x vyšší spotřebu v idle, o spotřebě v load ani nemluvím.
3) Budu muset koupit výkonnější zdroj.
4) UPS mi vydrží napájet NAS o polovinu kratší dobu.
Popíráš tedy jasnou převahu 2200G oproti Pentiu G5400 v desktopu? Nikdo ti necpe, že pro server je lepší slabší, levnější cpu, pokud jde o řadového zaměstnance. Pleteš si pojmy využitelnosti a jasně lepšího cpu 2200G.
Flamem to nezachráníš.
V nabídce AMD mi chybí ekvivalent k Celeronům G a Pentiím G. Tedy levné dvoujádrové procesory s nízkou spotřebou.
Ryzen 3 není konkurence k Celeronům G a Pentiím G, vždyť také mohou být až o polovinu levnější. Na hry se rozhodně více vyplatí Ryzen, ale počítače se používají i na jiné věci.
Tak na hry je lepší Ryzen a ve kterých jiných věcech je tedy Ryzen horší? Jinak souhlasím, že časem by AMD mohlo uvézt i něco levnějšího na 12 nm, ale asi zatím nemají dost zmetků.
Proč je to dobře, že má AMD chudší nabídku? Pro spoustu věcí stačí o 2/3 levnější dvoujádrový Celeron. Proč by měla účetní nebo sekretářka mít čtyřjádro.
A pak tu máme také použití mimo desktop. Pro vlastní NAS ti bohatě stačí 2 silná jádra.
Evidentně o dvoujádra zájem je, když je Intel prodává.
@Allie Fox
Jsou horší ve spotřebě a ceně. Kromě toho AMD bohužel nemá ekvivalent k Xeonům Bronze (odpovídají zhruba dřívějším Xeonům E3).
Pokial sa bavime o desktope, tak vlastne nikoho nepoznam co by isiel pri skladani noveho compu do dvojjadra, neviem ci byvame na inych planetach Lern, teda krajinach hej ale ze by boli cesi natom horsie som nevedel
Sorry ale nedalo my nepodpichnut, to sa nedalo NAS atd. tj ine ale o tom nieje clanok.
Klidně si popíchni, ale čekal jsem, že to bude alespoň trochu vtipné.
Článek sice není o NAS, ale diskuze ano.
I když se budeme bavit čistě jenom o počítačích, dvoujádro má pro něoho pořád smysl. Sekretářka nepotřebuje v PC nativní ćtyřjádro, bude jí stačit dvoujádro za třetinovou cenu.
Podle meho jsou dnes v tech nejlevnejsich sestavach klicove pameti DDR3 vs. DDR4. Pokud nekdo chce novou sestavu se slusnym vykonem, pak by mel jit minimalne do Ryzenu 3 2200G. Jeho cena je v kombinaci s tim co umi bezvadna a povazuji to za minimalni, racionalnou hranici, kdy je jeste rozumne priplacet za nedostatkove a predrazene DDR4 pameti. Na druhou stranu pokud nekdo v rozpoctu nenajde tech par stovek navic, tak v ramci setreni je zbytecne priplacet za DDR4 pameti a takovou super-levnou sestavu bych stavel radeji v kombinaci s DDR3 - pokud by tedy pro dany pripad nebyla dostacujici najaka ta repasovana cela sestava se starsi i5, kterych jsou plne bazary za ceny i pod 3K Kc.
Uvidíme, za jakou cenu bude ten "ultra low-end" Ryzen R3 2100. Pokud se cena s daní přiblíží výkonovému označení tohoto Ryzenu (tj. 2100 Kč s DPH), a bude to na 12 nm (ne 14 nm), tak by to už stálo za ten rozdílový doplatek 6 stovek ke G5400.
Tady je spíše otázka, když už člověk koupí drahé paměti, zda si nedoplatit 9 stovek na nejlevnější Ryzen 5. Pokud vlastní nějakou rozumnou grafiku a nevyužije integrovanou. Vždy se dá dočasně ušetřit na klávesnici, myši, reproduktorech... Intel za současné ceny a se současnými chybami smysl moc nedává
Teď jsem se díval na nějaká srovnání fps v hrách na youtube a ten výkon G5400 není ve srovnání s 2200G tak tragicky horší, dalo by se říci, že je i vyrovnaný - samozřejmě za předpokladu, že je to doplněno dedikovanou grafikou.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!