Pokud právě vybíráte mobilní PC, určitě jste si všimli, těch několika málo variant, které vybavené AMD procesorem, rozdrtí výkonem Intel varianty na prach, jsou dokonce efektivnější, vydrží více na baterii a aby byl šok úplný, často stojí i méně. Proč je tedy výrobci nenabízí více? Je to jednoduché, Intel prostě platí víc peněz. A co je výhodné pro nás zákazníky, není výhodné pro výrobce. Musíme být tedy rádi za málo, ale vybrat se dá. Zajímavý test nových HP Envy x360 a HP Spectre x360, které dokazují, že pokud můžete, technicky pokročilejší AMD je dnes jasná volba:
Ještě jsi zapomněl na jeden důvod.
Kromě všech těch tebou zmíněných je tu ještě ten drobný detail, že jak má AMD po všech stránkách lepší CPU, tak nestíhá vyrábět a pro některé prodávanější modely nemusí být schopné zaručit, že dokáže dodat dost kusů CPU.
jsme si jist že není .... vím že je to ve financích ....
Intel prostě platí za podporu atd. což je podmíněno určitým množstvím odebranýčch čipů ... takže pro výrobce je rpostě výhodnější nabízet Intel sestavy než AMD i když to není výhodné pro zákazníky ...
clovek by si myslel, ze vyrobci notebooku musi intelu platit za odebrany cipy, podporu...no jestli jim intel plati aby vyuzivali jeho cpu, tak uplne nevim na cem vydelava ty miliardy...
Takže Intel má vyšší výrobní náklady (monolity, větší problémy u vícejádrových CPU, ...), platí odběratelům a přesto všechno má mnohem vyšší procentuální zisk. Tady mi něco nehraje.
Před cca 10 lety jsem dělal u Asusu a v té době to bylo tak, že jednak dělat všechny testy pro 2 výrobce CPU byly náklady navíc a pak v té době nebyl AMD schopen garantovat jednak podporu na úrovni Intelu a pak hlavně nebyl schopen dodat potřebný počet CPU. A ano, Intel to stavěl tak, že vysoké rabaty dával jenom při velkých odebraných množstvích - to je běžná obchodní praxe.
OEM výrobci se chovají tak, jak by se chovala jakákoliv jiná firma v tomto oboru.
1. Marže v oblasti IT jsou velmi nízké, jakákoliv podpora od dodavatele komponent je pro "montéry notebooků" otázkou toho zda budou v zisku a nebo nikoliv, příkladů "výrobců" notebooků, kteří tu už nejsou je docela dlouhý.
2. Představa, že podporu prodeje poskytuje jen Intel je samo sebou dojem lidí, co se v tomto segmentu nepohybují. Poskytují je firmy napříč IT,BG kde jsou změny v produktech velmi časté, není to nic nelegálního. Ano byly firmy, které toto nedělaly, nebo velmi slabě, dnes jsou v propadlišti dějin a nebo paběrkují.
3. Pokud mi firma poskytne sell in, sell out, BB, ochranu skladu a jak dlouhou!, peníze na marketing tak si dám na misku vah prostě to, za kolik to vlastně nakupuji a za kolik to prodávám.
AMD má dobré produkty, má ale naprosto impotentní obchodní oddělení směrem k velkým odběratelům, toto pokud nezmění, tak "domácí retailisti" AMD fakt dlouhodobě nespasí. Opravdu to v B2B nefunguje tak, že někdo má v nějakých parametrech lepší výrobek a všichni velcí hráči sami od sebe změní obchodní vztahy.
je to smutné co se děje, nicméně jako běžný koncák když chcete, tak se ke svému jednomu AMD kusu dostanete (konečně) a to je důležité. Za předražené horší Intely ať si utrácí debilní korporáty, kde celý řetězec od Intelu, přes OEM výrobce až ke korporátu je veskrz prohnilý nejrůznějšími dohodami a bezcharakterními jedinci sledujícími pouze vlastní profit. Bohužel to pak v práci musím taky používat, ale na email/light office work to naštěstí stačí (mám teď nějaký Intel thinkpad)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!