Zajímavý test ukazující, jak ovlivňuje teploty CPU a GPU pozice většího výměníku vodního chlazení, včetně viditelného vlivu toho, jaký typ chladiče je na grafické kartě. Vypadá to, že nejlepší je pozice vpředu, než nahoře, což mě osobně docela překvapuje, myslel jsem si, že je to naopak, asi to zkusíme proměřit taky:
Tak mne třeba nejvyšší účinnost radiátoru vpředu vůbec nepřekvapuje, přijde mi to totiž zcela logické. Chladí se vzduchem z venku, který je jistě chladnější než vzduch v case. Nicméně sám mám radiátor nahoře a to jednak z důvodu, že nejsem s teplotami CPU tak vysoko (max do 65°C) a jednak proto, že nechci ohřívat vzduch v case radiátorem, když ho už ohřívá pasivní zdroj a GTX1080.
tohle je celkem pochopitelny, sam davam radiator na predek protoze to nasava studeny vzduch a ne ten ze skrine... Tohle snad melo kazdemu dojit i bez tohoto testu
Tak tak ... sice se to chladí studenější vodou, ale zase všechno teplo stále zůstává ve skříni a může škodit jinde. Takže druhotně je nutné zařídit průvan, aby se teplý vzduch dostal ven.
Hmmm, hodilo by se pro doplnění toto video: Odkaz
je stejně objevné... prostě rad je nejůčinnější tam, kde do něj ženu nejchladnější vzduch. Můj starej kejs měl například možnost montáže podélně dolu a kdybych to dal dopředu, tak to bude horší.
Teď mám rad nahoře, jednak tam nepřekáží, druhak vzduch stoupá skrz radiátor samovolně vzhůru a můžu stáhnout větráky, což byl hlavní důvod pořízení vodníka - ticho. A lze tak v idle provozovat i pasivní mod (myšleno bezvětrákový).
Pasivně jsem naposledy chladil ještě s akvárkem Mělo to druhotný pozitivní efekt, že chlazení vody se řešilo výparem a v zimě to zvyšovalo vlhkost vzduchu v místnosti. Pouze jste nesměl udělat chybu a umístit to akvárko do skříně jako jeden kolega, co moje řešení kopíroval. Polička ve skříni po čase působením vlhkosti povolí a jeho nápad použít větší 60 litrové akvárko tak nedopadl nejlépe. Zvlášť když bydlel v 7. patře
Kdysi jsem měl radiátor zezadu na skříni přes ryhchlospojky, tak jsem v zimě pojal nápad radiátor sundat a dát za okno. Chladilo to výborně, jen to mělo tu vadu, že se počítač nesměl vypnout, protože to pak mělo velmi rychlou tendenci zamrzat. Radiátor byl hvězdicový konvektomat od innovateku, takže popraskání nehrozilo, ale zamrzlá voda jednak nechtěla moc proudit a druhak čerpadlo nebylo nadšené z kousků ledu. Takže jsem pak dal na okruh druhou pupmpu napájenou ze zásuvky, která honila vodu 24/7 aby to nezamrzlo.
Účinnost každého typu chlazení se zvyšuje zvýšením teplotního gradientu. Proto je jasné, že pokud budu vodu chladit vzduchem zvenku a ne zevnitř skříně, tak ta bude mít nižší teplotu. Tím pádem bude opět lépe chladit CPU i GPU, ty budou pracovat na nižší teplotě ... jsou to polovodiče, takže budou mít nižší odpor ... tedy budou mít nižší spotřebu a tím pádem budou méně namáhat napájecí kaskádu, která zase bude produkovat méně tepla. Celé se vám to pozitivně projeví samozřejmě i na zdroji.
Celé to tvoří řetězec, kdy čím nižší máte teplotu média na začátku, tím lépe.
Navíc předpokládám, že pokud ten chladič nedám nahoru, ale dopředu, tak stále nahoru dám větráky, které mi budou vzduchem hýbat stejně, tak by tam byl ten chladič. V tomhle směru nebude žádný rozdíl. Zde ten průvan musíte dělat tak jako tak, protože s chladičem vepředu vám všechno teplo odebrané vodou zůstává ve skříni a musíte jej dostat ven, jinak budou trpět disky a řadiče v místech, kde moc neproudí vzduch. To je trochu nevýhoda tohoto řešení.
Obecně pokud chcete vodníka a můžete investovat, tak je ideální kromě GPU a CPU chladit i napájecí kaskádu na desce, paměti, disky (i moderní SSD již poměrně dost topí). Moderní chipsety se pohybují již jen kolem 6W, takže ty jsou OK.(Zatím jen Intel, ale od AM4 i AMD snížilo spotřebu chipsetu). Pokud totiž ze všech významných producentů tepla to teplo převedete do vody, tak má smysl použít řešení s horním chladičem, kdy vzduch foukáte ven. Efektivně tak dostanete všechno teplo ven ze skříně. V takovém případě bude vzduch ve skříni celkem chladný, protože všechny významné producenty tepla máte pokryté vodníkem a zbylé zdroje nejsou příliš významné, aby vzduch výrazně ohřívaly. Proto chladič vody nahoře s výfukem vzduchu má smysl, ale pouze u řešení, které vodou chladí komplexně vše a ne jen GPU a CPU.
Zdroje jsou dnes v tomto směru dobře řešené, kdy berou zvenku a foukají zase ven.
Tedy jsou dvě cesty. Každá je vhodná pro trochu jinou situaci.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!