NASA zveřejnila první část záběrů přímo ze sondy Perseverance a jejího úspěšného přistání na planetě Mars. Současně zveřejnila parádní záběry nabízející kompletní 360°panaramatický výhled okolo sondy (doporučuji pustit ve 4K kvalitě). Kromě video záběrů poslala sonda i zvuk z povrchu, kdy prozatím na krátké ukázce je zřetelně slyšet vítr, který na povrchu planety Mars vane. Dají se očekávat další a další zajímavé záběry i záznamy. Sonda vypustila i malý létající dron, který se chystá k prvnímu letu. Každopádně i když co by hráči sci-fi her a příznivci sci-fi filmů nám není cizí povrch jiných planet, doposud to byly sny a představy herních a filmových tvůrců. Tohle je ale realita a první člověk, který v blízké budoucnosti vkročí na planetu Mars, už je mezi námi.
No nevím. Mě to nechává úplně chladným.
Poslali jsme (oni) něco na Mars (čti: "další hrouda "hlíny" ve vesmíru, akorát, že tam oproti Zemi je úplný, ale úplný kulový").
Pokud tam poletí člověk, je to jen výlet pro pár vyvolených na exotické místo za ku*va drahou letenku.
Jo, lidi se musí nějak zabavit a hrát si, ale snad si nemyslíte, že budeme mars opravdu někdy kolonizovat?
Bez posouvání hranic by nebyl technologický pokrok. S tímto uvažováním by Evropan nikdy neobjevil Ameriku...naopak tím, že musí přemýšlet nad tím, jak se na ten Mars dostat, je to nutí vyvíjet nové technologie, materiály a postupy, ze kterých nakonec bude těžit lidstvo jako takové...díky misím na Měsíc vznikla spousta nových technologíí a materiálů, které dnes běžně používáme...je to sice drahé, ale zase nás to někam posune...já bych se třeba chtěl dožít toho, kdy člověk přistane na Marsu...
Jinak souhlasím s tím, že na Marsu se žít nedá. Dá se tam postavit základna jako výzkumná stanice, ale těžko člověk může žít někde, kde je třetinová gravitace, atmosférický tlak stokrát nižší, než na Zemi, skoro žádné magnetické pole a řídká atmosféra, takže je povrch neustále bombardován radioaktivním kosmickým zářením a silným UV zářením...není tam nic, než šutry a prach, kterej je tak jemnej, že se dostane všude...o kolonizaci lidstvem nemůže být ani řeč...
S tím, že tam je úplný kulový zásadně nesouhlasím. Je to terestrická planeta, takže se zde s určitou pravděpodobností dají nalézt drahé kovy a jiné nerostné bohatství. Takže v nějaké budoucnosti zde budou především těžební kolonie z velké části automatizované, později zpracovatelské závody pro materiál z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a hlavní základna pro další cesty k vnějším planetám a jejich měsícům. S vhodnou technologií zde můžou být i kopule biosféry pro pěstování potravin. Také se uvažuje o populaci pro zachování lidského pokolení, v případě vyhlazení lidstva na zemi. Výzkumné stanice různého druhu, popřípadě neekologická výroba čehokoliv. Vzhledem k nízké gravitaci je pravděpodobnější, že lidé budou dlouhodobě žít někde na orbitě s umělou gravitací (rotující toroid) a dohlížet na provoz dole. Práce na kontrakt třeba na 5 let
Příliš scifi filmů škodí úsudku
Veškerá doprava a provoz by se musel dotovat ze zdrojů Země. A když vidíte ten konzum dneška, myslíte, že je reálná myšlenka, co jste nastínil? To nemá Země šanci vydržet. Zase tak velká není, aby se to z dlouhodobého hlediska vyplatilo.
A ano, posouvají se technologie, ale zase se musí dát na druhou stranu váhy cena těchto technologií. Něco už se prostě vůbec nevyplatí a jak jsem již psal, vysněný let na Mars bude jen pro pár vyvolených, ale letenku platíme všichni.
Ano, vývoj ať to stojí, co to stojí. Problém je v tom, že nikdo ten vývoj neřídí a v podstatě drtivá většina výzkumných organizací zkoumá jen tak. Dokud vlády výzkum platí, tak proč bych si jen tak něco nezkoumal, že. A je jedno, zda z toho něco vzejde nebo ne.
Podívejte se, jakou podporu má dneska vodík nebo elektrifikace aut, přestože je to ekologický nesmysl. Vodík se nedá levně skladovat ani transportovat a má malou energetickou hustotu. Na stlačení je třeba mnoho energie a na zkapalnění ještě více, přičemž u kapalného vodíku je problém v tom, že jej takto nelze skladovat bez ztrát. Z nádrží se musí neustále vypařovat, aby se udržela nízká teplota. Kdo dělá do analytiky a používá kapalné helium, tak to zná.
Autobaterie jsou další kravinou. Už ze základní školy víme, že na přesun těžší věcí se spotřebuje více energie. Takže místo, aby se vyráběla lehká auta, která budou mít malou spotřebu, tak se vyrobí těžký elektromobil, který tak bude mít větší měrnou energetickou spotřebu. A to se nemluví o průseru, že hořící autobaterie nelze jen tak uhasit. A že alkalické kovy používané v těch bateriích jsou vysoce reaktivní mohla řada z nás také vidět už na základní škole.
Takže tady na tomto případu vidět, že výzkum mnohdy není veden pro blaho lidstva, ale pro blaho něčího konta.
Tyvole ty seš lopata, to snad není možný. Zkoumání vesmíru obecně nám dává ohromný množství dat co se dají aplikovat prakticky všude. Tak tady nepičuj že je to k ničemu když o tom víš hovno.
Já ten tvůj pesimismus chápu. Ale přecijen je trochu předčasné říct, že tam je úplný kulový. Můžem si to někteří subjektivně myslet, ale aby se to dalo považovat za objektivní tak na to si myslím, že jsme tu planetu moc málo prozkoumali. A sám jsem z archyvu NASA analizoval snímek na kterém bylo dost podivností, které nebyly zjevně přírodního charakteru včetně podivných siluet živočichů.