První generace Green disků naši redakci zrovna nenadchla, ale výrobce neusnul na vavřínech a přichází s dalšími úspornými disky, za které už se skutečně stydět nemusí, jak si ostatně můžete přečíst v následující recenzi...
Western Digital WD6400AACS a WD10EADS
Určitě si ještě vzpomínáte na naše předchozí recenze Green disků od Western Digital, které nedopadly zrovna nejlépe, protože kromě o něco málo nižší spotřeby se jasně ukázalo, že po stránce výkonu jsou na tom opravdu špatně. Výrobce ale nelenil a přichází s novou generací, která jak se zdá, už může směle konkurovat ostatním "ne zeleným" modelům nejenom v rychlosti čtení nebo zápisu, ale má dokonce ještě o něco málo nižší spotřebu. Jak toho Western Digital dosáhl? Především tím, že opět zhustil úložnou plochu a to až na 334GB na jednu plotnu a díky jejich menšímu počtu tak poklesla i spotřeba. 1TB WD10EADS-00L5B1 má tedy tři plotny a 32MB vyrovnávací paměti, zatímco 640GB WD6400AACS-00G8B1 má pouze dvě a buffer poloviční, tedy 16MB. 1TB model, který jsme testovali minule s označením WD10EACS-00ZJB0 měl plotny čtyři, ale výrobce později WD10EACS vyráběl i se třemi, což už ale možná víte. Otázkou tedy ještě zůstává, jak rychle se dnes námi testované disky otáčí. Abych řekl pravdu, tak nikde jsem nenašel relevantní informaci, ale s ohledem na nízkou spotřebu při čtení, to určitě nebude 7200, ale opět 5400. Také při blízkém poslechu skutečného 7200 otáčkového a tohoto disku, je sluchem dobře rozpoznatelná nižší rychlost.
Technologie
Perpendicular Magnetic Recording (technologie kolmého zápisu)
IntelliPower (optimalizace výkonu a úspora energie)
IntelliSeek (řídí pohyb hlavičky tak, aby se na cílový sektor dostala v okamžiku, kdy má číst)
IntelliPark (snižuje spotřebu vypínáním ramen hlaviček ve chvíli, kdy nejsou využívány)
NCQ (optimalizace pořadí, ve kterém jsou vykonány požadavky na zápis nebo čtení... (je nutná podpora i ze strany řadiče))
Popis disků
Vlevo je WD6400AACS 640GB a napravo WD10EADS 1TB. Oba jsou distribuovány pouze v igelitovém pytlíku.
Následuje několik obrázků, kde si můžete disky prohlédnout ze všech stran.
Na štítku najdete základní informace jako kapacitu, modelové jméno a také datum výroby včetně země původu. Tyto byly vyrobeny v Thajsku.
Pohled na spodní část disků.
Detail desek s tištěným spojem.
Na zadní straně se nacházejí datové a napájecí SATA konektory, plus několik servisních pinů.
A ještě poslední obrázky s náhledem do vnitřností disků.
Celou recenzi najdete na CDR-HArd.cz
|