V dnešním testu si posvítíme na 3,5" pevné disky o kapacitě 500 GB. Rozsáhlé testy budou jako vždy doplněny o přehledné grafy, ze kterých můžete snadno určit své favority.
Úvodem
Dnešní úvod bude poměrně krátký, protože si myslíme, že není třeba neustále dokola opakovat například to, proč výrobci pevných disků nepočítají 1KB jako 1024 bajtů, ale 1000, čím ve výsledku 500GB disk má pouze 466GB, nebo proč je rychlejší disk s podporu NCQ. Pokud byste přesto něčemu v našem testu nerozuměli, neváhejte se zeptat v komentářích pod článkem.
V testu se tedy nachází 6 disků, ale brzy vám představíme druhou várku, takže se tak trochu jedná o první kolo. Všechny mají mnoho společného. Například již zmíněnou kapacitu, čili 500GB, dále podporu NCQ, rozhraní SATA-II, nebo-li SATA-300, respektive SATA 3Gb/s (každý to označuje jinak, takže si vyberte). Vyjma disku Samsung SpinPoitn T166 HD501LJ podporují všechny ostatní disky i technologii kolmého zápisu, tedy PMR. Další důležité technologie stručně popíšeme i v každé kapitole u příslušného modelu, byť je ne každý výrobce ochotně zveřejňuje, takže se může stát, že zde některé nenajdete. To samé platí i o specifikaci.
Disky jsme otestovali programy HDTach, ATTO Disk Benchmark, PCMark05, H2benchw a také Total Commander, což by mělo zajistit dostatečné informace o rychlostech čtení, zápisu, přístupových dob a spousty dalších měřitelných věcí, včetně několika aplikačních simulací, nebo testu v H2benchw, kde disk není ovlivňován operačním systémem a jeho spuštěnými službami. Teplota byla měřena, respektive přepočítávána na 20°C, protože všechny disky nelze otestovat v takovém čase, kdy se teplota vzduchu v místnosti nezmění a většinou to i nějaký den trvá. Žádný z disků nebyl ničím chlazen a nebyl ani přišroubován v case. Volné položení na stůl se ale ukázalo jako velmi nevyhovující, protože teplo ze spodní části nemělo kam odcházet a zvyšovalo teplotu o více než 6°C !!! Proto byly položeny na (nevodivou) plastovou krabičku s 1cm obrubou, takže teplo mohlo volně po stranách expandovat do prostoru. Hluk byl měřen pouze poslechem a to jak zblízka, tak ze vzdálenosti 3m. Zapůjčený přístroj se totiž ukázal vzhledem k citlivosti v podstatě nepoužitelný.
Testovací sestava
Pokud vás zajímá testovací sestava, tak byla následující:
CPU - Intel Core 2 Duo E8200
Deska - Gigabyte P35-DS3R
Paměť - Corsair 4GB (2x2GB) Twinx TWIN2X4096-6400C5 G, DDR2 800MHz
Grafická karta - Gigabyte VGA nVidia 8800GTS 512MB DDR3
Zdroj - Chieftec GPS-500AB-A, 500W
Systém - Windows XP/Pro
Tak a nyní se již vrhněme na samotné disky...
Hitachi Deskstar P7K500 HDP725050GLA360
Jako první si představíme Hitachi Deskstar P7K500, který má 2 plotny, 16MB vyrovnávací paměti a dosahuje 7200 otáček za minutu. Jedná se o celkem tichý, a jak plyne z výsledků testů, i rychlý disk známého výrobce, který na svých stránkách zdůrazňuje hned několik technologií, kterými je vybaven.
Technologie
Fluid Dynamic Bearing (fluidní ložiska snižují hlučnost)
Advanced Power Management (umožňuje změnit otáčky disku v jeho nečinnosti, což rovná se nižší spotřeba)
HiVERTTM technology (doplňuje předchozí technologii tím, že snižuje napětí, opět to má vliv na spotřebu)
Acoustic Management (snižuje hlučnost)
Perpendicular Magnetic Recording (technologie kolmého zápisu)
NCQ (optimalizace pořadí, ve kterém jsou vykonány požadavky na zápis nebo čtení... (je nutná podpora i ze strany řadiče))
Ramp Load/Unload Technology (bezpečné parkování hlaviček)
Popis disku
Disk přišel zabalen v igelitovém neprůhledném pytlíku. Distribuci tímto způsobem považuji za nešťastnou, protože může dojít k poškození disku. Pokud kliknete na obrázek, tak si můžete prohlédnout, jak je pomačkaný a propíchaný obal z druhé strany.
Následuje několik obrázků, kde si můžete disk prohlédnout ze všech stran.
Na štítku najdete základní informace jako kapacitu, počet sektorů, modelové jméno a také datum výroby včetně země původu. Asi nepřekvapí, že byl vyroben v Číně.
Pohled na spodní část disku.
Detail desky s tištěným spojem.
Celý test najdete na stránkách magazínu CDR-hard.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|