Úvodem
Ant Movie Catalog je open-source aplikace, která se umí pomocí editovatelných skriptů připojit k obrovskému množství různých databází (serverů) a vyhledávat v nich informace o zadaných filmech. Nabízí i snadný export katalogů do formátů HTML, CSV, SQL, evidenci zápůjček, tisk seznamů/jednotlivých karet, zobrazení různých statistik (% zastoupení žánrů...) a další.
Nastavení
První dvě položky se týkají čistě jenom vzhledu, barevného podkladu u označených položek, sad ikon, nebo zobrazování loga při startu.
Pokud vám v ovládací liště nějaké to tlačítko schází nebo naopak přebývá, zde to můžete upravit.
První důležitější nastavení přichází až s položkou Soubory. Stejně jako kancelářské programy i AMC umí vytvářet záložní kopie (.bak). Užitečnou nabídkou je Při startu automaticky otevřít... Pokud nespecifikujete vámi požadovaný (vytvořený) katalog, pak kdykoliv program spustíte, objeví se pouze prázdný (nový) katalog. Máte-li souborů více, je zde ještě druhá možnost a tou je Otevřít naposledy použitý soubor. Dále už to jsou pouze drobnosti typu Počet použitých souborů..., což není nic jiného než historie otevřených souborů (nabídka Soubor), tlačítko Opravit souborové asociace, nefunguje-li přiřazení .amc souborů k AMC. Poslední je evidence Historie půjček a k tomu se vztahující volba umístění a název souboru (.csv).
Poměrně užitečná jsou Zaškrtávací pole.
Pokud jsou aktivní, vám mohou v hlavním okně napovědět, zda-li jste například daný film už viděli. Využití najdou i v případě filtrování, exportu nebo tisku. Další možnosti jsou spíše „kosmetické" a jejich nastavení záleží na vás.
K zobrazení názvu filmu v seznamu, máte na výběr z 5 možností (forem).
Původní - pouze originální.
Přeložený - je-li k dispozici, zobrazí přeložený, jinak originální.
Původní (Přeložený) - originální (přeložený).
Přeložený (Původní) - přeložený (originální).
Štítek - zobrazí název ze štítku.
Upravit lze i pozici členů (v seznamu) jako jsou „The", „A", „Les", „Le".
Standardně jsou uváděny před názvem - „The Magnificent Seven", přidáte-li je do tabulky a povolíte zobrazování, výsledkem bude „Magnificent Seven, The" ve vašem seznamu titulů.
První dvě položky se týkají číslování, při použití výchozí nastavení program čísluje automaticky. Zbylé dvě urychlují přidávání filmů - jakmile totiž přidáte novou položku, spustí se 1) okno, kde vyberete soubor, ze kterého chce získat informace nebo častější 2) okno s dostupnými skripty, kam stačí zadat název filmu a program už se o vše postará - více u samotného procesu.
Za zmíňku ještě stojí položka Upravit standardní nastavení filmů. Ta představuje hlavní okno každé karty, ve kterém si lze přednastavit hodnoty (například počet disku, druh média, zdroj, rozlišení a další), které program poté automaticky přidává ke každému filmu.
Prvky seznamu jsou opět spíše kosmetického charakteru a záleží na tom, co vám vyhovuje.
Informace o DVD či filmů v jiných formátech se dají importovat i ze samostatných souborů - funguje sporadicky a je to značně zdlouhavé.
U DVD nesmí chybět ani jeho obal. Ten lze sice automaticky přidat (stáhnout) pomocí skriptu, ve většině případu se ale jedná pouze o předek v malém rozlišení - který se ukládá přímo do katalogu (výchozí) nebo jako samostatný soubor do složky s vaším katalogem/databází - volba názvu obrázku. Pokud vám miniaturní obrázky nevyhovují (můj případ), není nic jednoduššího než si například na serveru CDcovers nebo z rozcestníku Megasearch) stáhnout obaly v plném rozlišení a přidat k filmu ručně.
Užitečnou dovedností je Hledání na internetu. Pokud vás zajímá nějaká ta informace o filmu z katalogu (recenze, komentáře, hodnocení...), díky této funkci získáte bleskový přístup na vaše oblíbené filmové servery. Pro přidání ČSFD stačí zadat http://www.csfd.cz/search_pg.php?search=%s .
Používáte-li ke získávání informací stále stejný skript (server), zaškrtněte Automaticky spustit posledně použitý skript...
Jak už bylo zmíněno v úvodu, program umí importovat databázi do formátu do formátů HTML, CSV, SQL. Výsledek lze upravit pomocí nabídky Export.
Poslední, co lze přednastavit, jsou jednotlivé složky ze/do kterých se jednotlivé soubory ukládají/importují. Nejjednodušší možností je použít Stejné nastavení pro všechna okna. Přehlednější vybrat jednotlivé činnosti (viz. obrázek pod textem) a k tomu přiřadit složku (Použít tuto složku).
Pokračování článku naleznete na partnerském serveru CDR-Hard zde.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|