Videa na internetových serverech YouTube, Google Video a dalších dnes sleduje snad téměř každý uživatel celosvětové počítačové sítě (nebo tyto weby zná). S jejich popularitou roste ale i jejich počet a tak může být pro leckoho problém se v té hromadě pohyblivých obrázků, které jsou na webu přístupné, orientovat.
Instalace a aktivace...
Ashampoo ClipFinder je relativně malá aplikace (instalační balíček má cca 2,7 MB), která je navíc dostupná za 0,- korun českých (pokud ji ale budete chtít používat déle než deset dní, musíte se zaregistrovat na stránkách výrobce).
Jakmile program nainstalujete a poprvé spustíte, budete informování o licenčním omezení zkušební verze. Máte tři možnosti - buď získat klíč teď (jste k tomu vyzváni už během instalace), pokračovat v používání trialu, nebo zadat klíč, který už máte. Tak ho tam šoupneme, co říkáte?
Popis programu...
Program jsme nainstalovali, „aktivovali", takže se můžeme těšit na vlastní aplikaci. V podlouhlém okně umístěném na výšku hned po spuštění vidíte většinu důležitých vlastností, které nám ClipFinder nabízí. V pravém horním rohu je logo aplikace, na horní hraně tenký proužek s reklamou. Zásadním je políčko Portal search, které začne prohledávat všechny servery se streamovaným videem, které aplikace zná (klíčová slova klasicky potvrdíte kliknutím na tlačítko Search nebo Enterem). Vedle umístěné tlačítko Downloads otevře jakéhosi správce stahování (ano videa, která přes program najdete, můžete i stáhnout ve formátu .flv) a URL-Adress pak malé okno, do kterého zadáte adresu videa, jež si chcete prohlédnout nebo stáhnout (pokud ji znáte přímo - třeba vám ji poslal známý přes vaší oblíbenou IM síť). Pod tímto horním polem se nabízí nabídka Online videos (zde jsme), My Videos (oblíbená a stažená videa), Settings (nastavení), Internet (odkazy na web Ashampoo), Help (nápověda) a About (informace o programu), ke všem se dostanu později. V níže ležícím pruhu jsou jakési „taby" (alias záložky), které se hodí, pokud hledáte více různých položek najednou. Pod „taby" je už x bloků, ve kterých se zobrazují výsledky hledání na jednotlivých webech - první je pochopitelně YouTube (seznam můžete ale přeházet, i když pochybuju o tom, že by někdo zrovna tento web umístil na konec seznamu).
Jednotlivé kontejnery můžete sbalit kliknutím na dvojitou šipku vzhůru a „zvětšit" dvojitou šipkou doprava.
Hledat videa můžete buď všude, kde to ClipFinder umožňuje vyplněním políčka až úplně nahoře, nebo na jednotlivých webech v okénkách na kraji jednotlivých kontejnerů. K dispozici zde je navíc Advanced Search, kde můžete svůj požadavek lehce upřesnit (řazení, kategorie).
Jakmile si do vyhledávače zadáte klíčová slova, objeví se v jednotlivých blocích (nebo tam, kde jste hledali) videa, která vašemu dotazu odpovídají. Pokud jich je víc, na další se dostanete kliknutím na šipky po stranách. Jakmile na ně najedete myší, spustí se jako miniaturní náhled (musíte jenom chvilku počkat, než se načtou). Dvojklikem pak vybrané video spustíte v přehrávači.
Jeho okénko můžete maximalizovat (většina videí na to ale není stavěná a jejich kvalita pak rapidně klesne). Přehrávání se dá „zapauzovat", zastavit, nechybí ovladač hlasitosti.
Celý článek najdete na serveru CDR-Hard.cz
|