V dnešním duelu se podíváme na dva kapacitou sice stejné, ale naměřenými parametry zcela odlišné pevné disky. Čtyř plotnový Seagate ST31000340AS totiž nedisponuje takovou hustotou záznamové plochy jako jeho konkurent Samsung SpinPoint F1 HD103UJ, který 1TB dat dokáže vtěsnat na pouhé tři plotny...
Úvodem
Cena 1 TB disků je dnes již natolik dobrá, že se zájem uživatelů, kteří potřebují větší kapacitu, celkem logicky obrací právě na tuto kategorii. Ani my nemůžeme s našimi testy pochopitelně zůstat pozadu a dnes vám tedy přinášíme první z mnoha duelů. Vybrat soupeře nebylo vůbec jednoduché, protože disků už je na trhu celá řada, nakonec jsme se ale rozhodli úmyslně ke konfrontačnímu testu a postavili proti sobě 4 plotnový Seagate Barracuda ST31000340AS a 3 plotnový Samsung F1 HD103UJ. A právě posledně jmenovaný nám pořádně zamotal hlavu, protože svými výkony šlapal na paty VelociRaptoru WD3000GLFS, jehož recenzi jste si u nás mohli přečíst nedávno. Jak to nakonec dopadlo, se samozřejmě dozvíte v dalších kapitolách našeho testu.
V souhrnných testech jsme ponechali i výsledky všech testů 500 GB a 640 GB disků, včetně VelociRaptora WD3000GLFS.
Testovací sestava
Pokud vás zajímá testovací sestava, tak byla následující:
CPU - Intel Core 2 Duo E8200
Deska - Gigabyte P35-DS3R
Paměť - Corsair 4GB (2x2GB) Twinx TWIN2X4096-6400C5 G, DDR2 800MHz
Grafická karta - Gigabyte VGA nVidia 8800GTS 512MB DDR3
Zdroj - Chieftec GPS-500AB-A, 500W
Systém - Windows XP/Pro
Tolik asi k dnešnímu úvodu a nyní se již vrhněme na samotné disky a jejich testy...
Samsung SpinPoint F1 HD103UJ...
Samsung SpinPoint F1 HD103UJ umí na jednu plotnu uložit až 334 GB, což proti předchozí generaci znamená především vyšší rychlost a tišší chod. Dnes už jsou 1TB disky cenově dostupné a právě tento Samsung bude zřejmě horkým favoritem na stupně vítězů. Jak by taky ne. Neuvěřitelným způsobem totiž šlape na paty i v současnosti nejrychlejšímu PC disku, Velociraptoru. Nevěříte? Tak se podívejte do kapitol, kde jsou výsledné grafy. Bohužel, stejně jako u předchozích modelů v našich testech, má i tento nastavené tepelné čidlo tak, že ukazuje podstatně méně, než je skutečná teplota.
Technologie
NoiseGuard (technologie snižující hlučnost - fluidní ložiska motoru)
NCQ (optimalizace pořadí, ve kterém jsou vykonány požadavky na zápis nebo čtení... (je nutná podpora i ze strany řadiče))
Perpendicular Magnetic Recording (technologie kolmého zápisu)
SilentSeek (SilentSeek se liší od technologie NoiseGuard zejména v tom, že by měla spíše minimalizovat hluk vyvolaný pohybem čtecí/zapisovací hlavy.)
ImpacGuard (chrání plotnu pevného disku před vibracemi.)
Popis disku
Disk přišel v klasické plastové krabičce, která ho jistě lépe chrání, než obyčejný igelitový pytlík. Kromě instalačních šroubků v ní najdete i stručný manuál.
Následuje několik obrázků, kde si můžete disk prohlédnout ze všech stran.
Na štítku najdete základní informace jako kapacitu, počet sektorů, modelové jméno a také datum výroby včetně země původu. Jinými slovy, disk byl vyroben v Koreji.
Pohled na spodní část disku.
Detail desky s tištěným spojem.
Na zadní straně se nacházejí datové a napájecí SATA konektory, plus několik servisních pinů.
Celý článek najdete na CDR-Hard.cz
|