Blíží se konec roku a výrobci se předhání v uvádění 20x rychlostních modelů pro zápis na DVD±R. Lite-On už sice jeden takový model vydal, ale Asus s ním přichází až nyní a navrch přidává ještě podporu DVD-RAM 14x. Co myslíte, vyplatí se vypalovačky vytáčet do takto vysokých rychlostí?
Úvodem, popis mechanik...
V minulém duelu se střetly Pioneer DVR-212 vs LG GSA-H62N a dnes tu máme další dva kandidáty, kteří budou bojovat o vaši pozornost. Asus DRW-2014L1T je v tuto chvíli poslední model této firmy. Jedná se o 20x rychlostní DVD vypalovačku s podporou DVD-RAM 14x a kreslící technologie LightScribe. Mechanika se do počítače připojuje přes SATA rozhraní, takže vám velké a placaté IDE kabely nebudou ve skříni překážet. Asus již nějaký ten čas nespolupracuje při výrobě s Pioneerem a tak i tento model je opatřen čipsetem MediaTek. Co se týče konstrukce, ta je oproti předchozímu modelu Asus DRW-1814BL zcela jiná, zrovna tak deska s tištěným spojem. Ovšem obě používají shodný čipset.
Asus DRW-2014L1T
Lite-On DH-20A4P je stejně jako Asus 20x rychlostní DVD vypalovačka a také se jedná o nejnovější model. Výrobce ji (v době vydání recenze) dokonce ještě ani nemá uvedenou na svých stránkách. Oproti Asusu se nejedná o SATA mechaniku (ta má označení Lite-On DH-20A4S), ale o PATA. V reálu však SATA neznamená nic jiného, než vyšší přenosovou rychlost. Jiné vlastnosti mechaniky rychlejší rozhraní neovlivňuje. Co se týče parametrů, jestli jsem se dobře díval, tak jsou shodné s předchozím modelem Lite-On LH-20A1P. To ovšem není až tak zajímavé jako to, že Lite-On DH-20A4P používá starší čipset, než Lite-On LH-20A1P, což vzbudilo mou pozornost. Konstrukčně jsou obě mechaniky také shodné, ale mají jiné tišťáky, takže jsem pátral dál a zjistil, že Lite-On DH-20A4P jako by z oka vypadl staršímu Lite-On LH-18A1P. Obě mechaniky jsou téměř identické, rozdíl je snad pouze v rychlosti zápisu na DVD±R z 18x na 20x. Pomalu to tedy vypadá tak, že výrobci zůstalo na skladech větší množství Lite-On LH-18A1P a tak z nich jednoduchou úpravou firmware udělal Lite-On DH-20A4P. Takže o letošních Vánocích může prodat to, co neprodal o těch loňských.
Lite-On DH-20A4P
Obsah balení
Obě mechaniky nám přišly pouze v igelitových pytlících, bez jakéhokoliv příslušenství.
Přední panel:
- tlačítko tray
- indikační LED dioda
- otvor pro nouzové vysunutí dvířek
Vlevo je Asus DRW-2014L1T a vpravo Lite-On DH-20A4P
Zadní panel:
- datový SATA konektor (Asus)
- napájecí SATA konektor (Asus)
- napájecí konektor (Lite-On)
- rozhraní IDE (Lite-On)
- jumpery Master, Slave, CSEL (Lite-On)
- 4-pinový audio konektor (Lite-On)
- 2-pinový digitální audio konektor (Lite-On)
Vlevo je Asus DRW-2014L1T a vpravo Lite-On DH-20A4P
Výrobní štítky obou mechanik.
Vlevo je Asus DRW-2014L1T a vpravo Lite-On DH-20A4P
Pohled dovnitř, specifikace...
První pohledy na vnitřní části mechanik nabízí následující obrázky.
Vlevo je Asus DRW-2014L1T a vpravo Lite-On DH-20A4P
Desky s tištěnými spoji. Obě mechaniky používají čipset od stejného výrobce. Asus má novější MT 1899LE a Lite-On MT 1898E.
Vlevo je Asus DRW-2014L1T a vpravo Lite-On DH-20A4P
Vnitřní konstrukce obou mechanik. Jak jsem psal již v úvodu, Lite-On DH-20A4P je identický s Lite-On LH-18A1P a to včetně tištáku a čipsetu.
Vlevo je Asus DRW-2014L1T a vpravo Lite-On DH-20A4P
Na tomto obrázku si můžete prohlédnout z blízka optické hlavy obou mechanik
Vlevo je Asus DRW-2014L1T a vpravo Lite-On DH-20A4P
A ještě jednou optické hlavy, tentokráte zespodu.
Vlevo je Asus DRW-2014L1T a vpravo Lite-On DH-20A4P
Celý článek najdete na CDR-Hard.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|